top of page

                                 «Інвестуючи у здоров’я –

                                ми інвестуємо у своє майбутнє»

                                                                        інформаційний мікс

                                                                                     «Доброго здоров’я!» – так вітаються наші співвітчизники, а коли

                                                                              прощаються кажуть «Бувайте здорові!», тобто бажають здоров’я і

практично ніколи не замислюються скільки сенсу закладено у цих словах. Здоров’я – це справжнє багатство, наявність якого ми з вами інколи ігноруємо.

       7 квітня увесь світ святкує Всесвітній день здоров'я, який було започатковано на честь створення, а точніше – прийняття статуту Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) у 1948 році. Всесвітня організація охорони здоров’я була створена на підставі принципу, згідно із яким передбачається, що усі люди повинні мати можливість для реалізації свого права на володіння найвищого досяжного рівня здоров’я.

    Людина сьогодні звикла сподіватися не на захисні сили свого організму, а на могутність медицини. Академік Амосов стверджував: «Щоб бути здоровим, потрібні власні зусилля, постійні та значні. Замінити їх не можна нічим».

        Так, що таке здоров’я?

      Здоровий спосіб життя (скорочено «ЗСЖ») – це раціональне та ефективне використання власних життєвих ресурсів.

      ЗСЖ включає: раціональне та здорове харчування, регулярну фізичну активність, якісний та достатній сон, психічну рівновагу та контроль рівня свого стресу, безпечні умови життя та праці, соціальне здоров'я – позитивні взаємовідносини із родиною, близькими та друзями, духовний розвиток та можливість для самоактуалізації та самореалізації, регулярні загартовування та діяльність направлену на збільшення власної енергійності, продуктивності, ефективності, спортивних результатів, омолодження свого біологічного віку, та збільшення власного рівня щастя та щастя близьких людей.

    Хочете жити не лише довго, а й вільно від хвороб? Тоді треба регулярно робити фізичні вправи, дуже помірно вживати алкоголь, підтримувати здорову масу тіла, правильно харчуватися й утримуватися від куріння.

 

    Про все це йдеться у інформаційному міксі «Інвестуючи у здоров’я – ми інвестуємо у своє майбутнє»:

  «НАТО: історія створення

 і цікаві факти про Альянс»

                          інформ-досьє

             (до 75-річчя із Дня створення НАТО)

 

      Все, що потрібно знати про найбільший військово-політичний союз

сьогодення.

      Днем народження НАТО вважається 4 квітня 1949 року, коли у

Вашингтоні було підписано угоду про створення міжнародної міжурядової організації, військово-політичного союзу ряду держав Північної Америки та Європи. НАТО стало основою єдиної системи євроатлантичної безпеки від Канади до країн Балтії.

  Після завершення Другої світової війни Європа лежала у руїнах. США вийшли із кровопролиття наддержавою, яка створила військові бази на усіх континентах. Прагнення країн Заходу врахувати уроки двох світових воєн – що краще співпрацювати між собою, ніж ворогувати, призвело до усвідомлення більшої інтеграції саме на військовому рівні.

  Ініціатива створення нового союзу держав виходила від США та Великої Британії. У Вашингтоні представниками 12-х країн – США, Великобританії, Франції, Італії, Бельгії, Нідерландів, Люксембурга, Канади, Данії, Ісландії, Норвегії та Португалії – підписано Північно-атлантичний пакт про воєнно-політичний союз, що ставив за мету колективний захист демократичних свобод і протидію комуністичній експансії.

     Так з'явилася Організація Північноатлантичного договору, або North Atlantic Treaty Organization (англ.) – скорочено NATO.

   НАТО здійснює унікальний зв'язок між двома континентами, забезпечуючи основу для політичного співробітництва та співробітництва у галузі безпеки.

 

        Більше про те, як створювалось НАТО та про його сучасність у інформ-досьє:

  • 10 цікавих фактів про Північноатлантичний альянс http://surl.li/ruaxt

  • Все, що потрібно знати про найбільший військово-політичний союз сьогодення http://surl.li/ruayh

  • Десять цікавих фактів про НАТО http://surl.li/ruayo

  • НАТО: історія створення і цікаві факти про Альянс http://surl.li/ruayh

  • Десять цікавих фактів про НАТО http://surl.li/rubay

  • Хто придумав НАТО і які країни туди входять: цікаві факти http://surl.li/rubbf

  • Як, хто і чому створив НАТО 74 роки тому http://surl.li/rubby

                                             

                                             «Герої з народу»

                                                                                

                                                                             інформаційний меседж

                                                                                                                                

 

    Сьогодні День українського добровольця – свято сильних духом людей, воїнів, патріотів. Лицарство в українців – у крові. Запорізьку Січ, Легіон Українських Січових Стрільців, Українську Повстанську Армію та українських добровольців 2014-2024 років об’єднує свідоме й добровільне бажання українців за покликом серця стати на захист рідної землі.

      Завжди, у найважчі часи нашої історії, знаходилися відважні, які добровільно брали зброю до рук та става-ли на захист своєї Батьківщини.

     Дата вибрана не випадково: саме 14 березня 2014 року прямо з Майдану перші добровольці вирушили на тренувальну базу у Нових Петрівцях, що під  Києвом, для формування першого добровольчого батальйону, із якого згодом був сформований 1 БОП НГУ ім. Кульчицького. Учасниками були ті, хто пройшов Майдан, перетворившись у кістяк Самооборони. Внесок першої хвилі добровольців важко переоцінити – саме добровольчі батальйони дали змогу провести мобілізацію та підготувати їм професійну заміну.

     Офіційно свято на честь українських добровольців було установлено 17 січня 2017 року Верховною Радою України з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

     Воїни Русі-України, лицарі Костянтина Острозького, козаки Петра Сагайдачного, Богдана Хмельницького, Івана Виговського та Івана Мазепи, воїни Армії Української Народної Республіки та Галицької армії Західноукраїнської Народної Республіки, Антигітлерівської коаліції часів Другої світової війни, Української Повстанської Армії мужньо здобували героїчні перемоги та віддавали свої життя за українську землю. Нині добровольцем став увесь Український народ: ті, хто прийшов до центрів комплектування та поповнив ряди Збройних Сил України; ті, хто став до лав територіальної оборони; ті, хто всіляко допомагає захисникам і готовий стати до їхніх лав завтра.

      Готовність добровільно стати на захист України є вирішальною запорукою нашої перемоги. Відповіддю на вторгнення рф став масштабний добровольчий рух.

      День українського добровольця стане однією з основ, на якій будуть зростати та гартуватися нові покоління вільних українців. Рішенням Верховної Ради закарбовано навіки героїзм українських лицарів.

  • До Дня українського добровольця – розповідаємо, як все починалося – http://surl.li/qrzal

  • 14 березня - особлива дата для кожного українця – День добровольця – http://surl.li/qrzce

  • День добровольця: Як в Україні створювали перший добровольчий батальйон – http://surl.li/qrzct

  • Українські Добровольці. Фільм – http://surl.li/qrzdd

  • Добровольчий рух України: 9 років війни – http://surl.li/qrzdw

  • День українського добровольця. Трейлер – http://surl.li/qrzeo

    «Повномасшабна війна

в Україні: хронологія подій»

                  огляд інтернет-ресурсів

 

        24.02.22 о четвертій ранку російська федерація почала

масштабний наступ на Україну – розпочався новий період

російської агресії проти України, яка триває з лютого

2014 року. Цьому передувала заява диктатора путіна,

який назвав цю неоголошену війну спеціальною військовою операцією.

    Територіальні претензії до України російські високопосадовці почали висловлювати ще з 1991 року, з моменту проголошення незалежності України. Фактично це знайшло своє вираження у невизнанні українського статусу Криму російською владою та перебиранні контролю над Чорноморським флотом. Після приходу до влади президента путіна активізувалась діяльність російських спецслужб проти України. У лютому 2014 року, скориставшись зміною влади в Україні, росія захопила та анексувала Крим, а у квітні 2014 загони російських найманців почали захоплювати міста на Донбасі. Спробою врегулювати конфлікт були мінські домовленості, укладені при посередництві Німеччини та Франції. Унаслідок них важке озброєння було відведено, «гаряча фаза» війни призупинилася, але у повному обсязі домовленості виконані не були; сторони приступили до укріплення позицій на фронті.

     Випробування «русским миром» стало найважчим іспитом, який Україна складає, аби повною мірою набути державний суверенітет, проголошений у 1991 році.

         Пропонуємо ознайомитися з інтернет-ресурсами на тему російсько-української війни.

  • «Хронологія російського вторгнення в Україну (з 2022)» http://surl.li/hbxbe

  • «Хронологія російсько-української війни: етапи відсічі вторгнення рф» http://surl.li/fglaj

  • «Рік повномасштабної війни. Хронологія основних подій» http://surl.li/fglaj

  • «Річниця повномасштабної війни рф проти України: чим запам'ятався шлях до Великої перемоги та хронологія подій» http://surl.li/pzrxa

  • «На годиннику – 4:50: хронологія 24 лютого 2022 – яким був найдовший день у нашому житті» http://surl.li/pzrxi

  • «Найдовший день: події 24 лютого 2022 року» http://surl.li/pzrxp

  • «Рік повномасштабної війни: хронологія подій та найбільші перемоги України» http://surl.li/pzrxv

  • «Початок повномасштабного вторгнення рф: хронологія ключових подій» http://surl.li/pzryc

«Від ідеї до сьогодення»

 експрес-огляд 

 

                                                                                            Упродовж століть землі України були розрізнені, належали до

                                                                                       різних держав: Російської імперії, Польщі, Австро-Угорщини.

                                                                                       Тож споконвічною мрією українців було об'єднання розрізнених

                                                                                       частин України в межах однієї держави.

                                                                                           Проголошення злуки було призначено на 12:00 годину 22 січня

                                                                                       1919 року, тобто першу річницю проголошення четвертого універ-

                                                                                       салу про повну незалежність України.

                                                                                           22 січня було проголошено всенародним і державним святом.

                                                                                       День видався погідний та гарний, з легким морозом. Київ був

                                                                                       прикрашений національними синьо-жовтими прапорами, герба-

ми. О 9:00 годині ранку в усіх церквах відправляли богослужіння.

  Головні урочистості проголошення злуки проходили на Софійській площі. При вході з вулиці Володимирської на Софійську площу було зведено тріумфальну арку, прикрашену старовинними гербами. Рівно о 12:00 годині розпочалася урочиста церемонія проголошення Акта злуки. На масовому вічі посол Західноукраїнської Народної Республіки Л. Цегельський передав грамоту Національної Ради «Про об'єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Великою Східною Україною» голові Директорії Володимиру Винниченку.

   Член Директорії Федір Швець урочисто зачитав Універсал Директорії: «…Віднині во єдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України – Галичина, Буковина, Закарпаття і Наддніпрянська Україна. Здійснилися віковічні мрії, для яких жили і за які вмирали найкращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна республіка. Віднині український народ увільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об'єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної, незалежної української держави, на добро і щастя українського народу.»

   Акт Злуки мав глибоке історичне коріння і спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну національну державу. Він став могутнім виявом волі українців до етнічної й територіальної консолідації, свідченням їх самовизначення, становлення політичної нації. Уперше за кілька століть він став реальним кроком до об'єднання українських земель, що вплинув на подальші національно-політичні процеси в Україні.

«Генеральна Асамблея проголошує»

інформдайджест

(до 75-річчя із часу прийняття Генеральною асамблеєю ООН

«Конвенції про геноцид» та «Загальної декларації прав людини»

«Цікаві факти про українську армію

та культурний фронт»

патріотична онлайн-хвилинка (до Дня Збройних Сил України)

 

     6 грудня в Україні відзначається День Збройних Сил. У професійне свято українських військових ми зібрали найцікавіші факти про становлення національної армії.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   В Україні немає сфери, яка б не долучилась до боротьби з російською агресією: разом із військовим, гуманітарним та економічним позиції тримає і культурний фронт. Українські митці, креативні компанії та культурні установи збирають кошти й допомагають постраждалим від війни. А ще – боронять нашу ідентичність і наочно показують світові, за що саме бореться наша країна.

  Пропонуємо ознайомитися з найбільш відомими сучасними українськими піснями, присвяченими захисникам України.

«Волонтерство: поклик душі чи професія?»
 

   5 грудня відзначають Міжнародний день волонтера, проголошений рішенням 40-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН 17 грудня 1985 року.

      Слово «волонтер» походить від французського слова volontaire (доброволець), яке в свою чергу запозичене з латинської мови voluntarius (voluntas – вільне волевиявлення, volō – бажання, намір). Отже, волонтерство – добровільна безкорисна суспільно важлива діяльність. Може здійснюватись і окремими людьми, і організаціями.

   Волонтер діє за покликом душі, з почуття потреби реалізувати свою громадянську позицію, з позиції людяності. Діяльність волонтерів безкорислива, неприбуткова. Вони не отримують ні зарплати, ні жодної матеріальної вигоди, все роблять безкоштовно.

   Більш детальніше ознайомитися з історією волонтерського руху та подвигами українських волонтерів можна, переглянувши матеріали інфоміксу:

«Українці – нація героїв»

кінолекторій до Дня Гідності та Свободи

 

                                                                                                                      Щороку 21 листопада у нашій країні відзначають

                                                                                                                 День Гідності та Свободи. Цього дня українці

                                                                                                                 віддають шану патріотизму та мужності громадян,

                                                                                                                 що стали учасниками Помаранчевої революції 2004

                                                                                                                 року та Революції Гідності 2013-2014 років, підняли-

                                                                                                                 ся на захист демократичних цінностей, прав та

                                                                                                                 свобод людини, національних інтересів нашої дер-

                                                                                                                 жави та її європейського вибору.

                                                                                                                       У такі трагічні періоди завжди на захист своєї

                                                                                                                 землі, своєї держави ставали кращі представники

                                                                                                                 українського народу. Борців Майдану об’єднало

бажання жити у вільній країні, із справедливим та світлим майбутнім. За ці ідеали на Майдані пролилася кров.

    Нинішній день – це незаперечний доказ відродження Української нації, нашої держави. На жаль, за це українці вже заплатили високу ціну – розстріляні Герої на Майдані, загиблі у зоні бойових дій. Пам’ятаймо, що без глибокого усвідомлення таких цінностей, як свобода та гідність, неможливо побудувати успішну Українську державу, за щасливе прийдешнє якої і досі гинуть наші співвітчизники.

       Пропонуємо переглянути добірку фільмів про Революцію Гідності.

       Документальний фільм «Революція під прицілом» http://surl.li/mxqxd

      Режисерка Олена Солодовнікова хотіла показати цей фільм так званому поколінню «альфа», якому під час Революції гідності було 9-10 років та яке погано пам’ятає ці події. «Фільм вийшов про протистояння майданівців та силовиків, ніхто з яких на сьогодні не покаявся. Це нестандартний фільм. Тут розповідається не стільки історія, скільки трансформація цієї історії у кожного з героїв», – сказав Голова ГО "Центр гуманітарних місій Єгор Воробйов.

       Документальний фільм «Як домовлявся Майдан» http://surl.li/mxrkz

     У цій стрічці зображено, наскільки сильно Євромайдан об’єднав людей з усіх куточків України – різних за віком, професією, фінансовим становищем, віросповіданням, політичними переконаннями та планами на майбутнє. Винятковість фільму полягає у тому, що стрічка розкриває глядачеві усі події з погляду спогадів та рефлексій громадських діячів, політиків, митців, культурних діячів, журналістів та безпосередньо учасників та учасниць Майдану.

      Цей кінодоробок – спільний відеоспогад українців та українок про те, що лише у єдності ми непереможні.

Фільм «Історія українських Майданів – від протестів на граніті до Революції Гідності». http://surl.li/mxrlm

Це фільм із серіалу «10 Днів незалежності», який реалізовано Центром досліджень визвольного руху за підтримки Українського культурного фонду.

      Мультимедійний проєкт «Відчуття Майдану» http://surl.li/mxrmf

      У проєкт увійшли унікальні архівні кадри Майдану.

  Документальний фільм про культуру домовляння під час Революції Гідності «Як домовлявся Майдан» http://surl.li/mxrmq

   «Ми хотіли розібратися, що було за кадром. Коли ми бачимо картинки телеканалів про Євромайдан, здебільшого це такі яскраві події, але насправді це були наслідки. А те, що відбувалося за кадром, було нам найбільш цікавим. Ми дуже хотіли докопатися до тих речей, про які домовлялися, але які не хотіли розповідати ніколи, бо це були не завжди прості домовленості», – розповіла продюсерка проєкту «Історична правда» Ольга Мовчан.

  Документальна стрічка «П’ять портретів Майдану» власного виробництва UA: Культура – це історії, об’єднані Революцією Гідності http://surl.li/mxrnd

    У фільмі зібрані спогади п'яти різних людей про події на Майдані. Серед них історії мами загиблого на Майдані Романа Гурика, кореспондента «Радіо Свобода» Андрія Дубчака, художника Олексія Сая, правозахисниці Саші Матвійчук, колишнього міліціонера, а нині регіонального представника Уповноваженого з прав людини ВРУ у Рівненській області Андрія Преподобного.

      «МАЙДАН. Шість літер нашої свободи» http://surl.li/ateaf

     Цей фільм складається з шести глав. Кожна літера зі слова «майдан» є назвою глави, яка символізує тему, дотичну до подій Революції Гідності, спогади, якими діляться герої фільму.

      «Інший бік Революції Гідності» http://surl.li/mxrog

    «5 канал» отримав унікальні кадри з протилежного боку барикад. У спецпроекті «Машини часу» можна побачити, коли проти Майдану почали діяти бійці з російською символікою, як проповідували «рускій мір» та чому силовики приховували свої звання.

 

  Віримо, що переможний дух – дух Свободи, ті чесноти та цінності, які гартувалися на Майданах, приведуть Україну до перемоги.

Радіодиктант національної єдності-2023

     У 2023 році радіодиктант національної єдності вперше відбувся в нову дату – 27 жовтня. Саме цього дня, згідно зі змінами до указу президента України від 6 листопада 1997 року №1241/97, відтепер відзначатиметься День української писемності та мови.

  За словами уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя, цьогоріч радіодиктант був незвичайним. До заходу змогли долучитися й українці, які змушені виїхати за кордон, через повномасштабну війну, розв’язану Росією. «В умовах російської агресії українська мова відіграє ключову роль у захисті національної ідентичності», – наголосив він.

  Авторкою радіодиктанту «Дороги України» стала українська поетеса та перекладачка лауреатка Шевченківської премії Катерина Калитко. Читав текст радіодиктанту актор театру та кіно, виконавець ролі Івана Довбуша у фільмі «Довбуш» Олексій Гнатковський.

       Долучився до Радіодиктанту національної єдності-2023 і колектив працівників та учнів ВПУ № 7.

 

 

 

 

 

 

 













 

  «Знання – знаряддя,

               а не ціль» 

     бібліо-коктейль (до Дня знань)

     Сучасний світ потребує людей із високим рівнем загальної

культури, освіти, людей цілеспрямованих, мобільних, здатних

швидко орієнтуватися та приймати оптимальні рішення у складних обставинах. Цей перелік вимог сучасності до людини можна продовжувати та продовжувати. Але безперечним залишається одне: чим вищий рівень знань людини, тим більше вона відповідає усім цим вимогам, тим ширші можливості відкриваються перед нею, тим легше знаходить вона своє місце у суспільстві.

    Нині людство переходить від суспільства індустріального до суспільства інформаційного. Це вимагає від молоді, яка вступає у самостійне життя, глибоких знань, високого інтелектуального та фізичного розвитку.

    Щоб розширити свої знання з основних предметів пропонуємо бібліо-коктейль «Знання – знаряддя, а не ціль», де представлена література, яка допоможе поглибити або перевірити свої знання з української мови, історії України чи математики.

  1. Єгорова, Т.Д. Практичний курс української мови : навч. посіб. / Т.Д. Єгорова. – К.: ЦУЛ, 2022. – 160 с.

  2. Пономарів, О. Сучасна українська мова / О. Пономарів, В. Різун, Л. Шевченко. – К. : Либідь, 2005. – 488 с.

  3. Ющук, І.П. Практикум з правопису української мови / І.П. Ющук. – К.: Освіта, 2002. – 254 с.

  4. Новий довідник : Українська мова та література: навч. посіб. / М. Радишевська, В. Погребенник,                   В. Михайлюта та ін. – К.: ТОВ «Казка», 2005. – 864 с.

  5. Шевчук, С.В. Українське ділове мовлення: навч. посіб. / С.В. Шевчук. – К.: Алерта, 2008. – 301 с.

  6. Бондарчук, К. Українська мова: навч. посіб. / К. Бондарчук. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2009. – 272 с.

  7. Максименко, В.Ф. Мова професійного спілкування / В.Ф. Максименко. – Харків. Торсінг – Плюс, 2008. – 512с.

  8. Плохій, С. Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності / С. Плохій. – К.: Книжковий клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2022. – 496 с.

  9.  Плохій, С. Короткий курс історії України / С. Палій. – К.: А-ба-ба-га-ла-ма-га, 2023. – 464 с.

  10. Дід Свирид. Історія України від Діда Свирида. Книга 1-3 / Дід Свирид. – К.: Видавництво Сілаєва, 2016.

  11. Брати Капранови. Мальована історія Незалежності України / Капранови брати. – К.:

        Зелений пес, 2021. – 80 с.

  12. Грицак, Я. Подолати минуле. Глобальна історія України / Я. Грицак. – К.: Портал, 2022. – 2022 с.

  13. Грицак, Я. Нарис історії України. Формування модерної нації XIX-XX століття / Я. Грицак. – К.:Yakaboo              Publishing, 2019. – 656 с.

  14. В'ятрович, В. Україна. Історія з грифом «Секретно» / В. В'ятрович. – К.: Книжковий клуб «Клуб Сімейного

        Дозвілля», 2021. – 512 с.

  15. Самойленко, А.М. Диференціальні рівняння в задачах / А. Самойленко. – К.: Либідь, 2003. – 504 с.

  16. Ушаков, Р.П. Повторювальний курс математики для вступників до економічних вузів та факультетів /

        Р. Ушаков. – Ірпінь, 1994. – 240 с.

  17. Барковський, В. Теорія ймовірностей та математична статистика / В. Барковський, Н. Барковський,

        О. Лопатін. – К.: Центр учбової літератури, 2010. – 424 с.

  18. Строгац, Стівен. Безмежна сила математики. Як завдяки матаналізу винайшли смартфони, телебачення і

        GPS / Стівен Строгац. – К.: Наш формат, 2020. – 360 с.

  19. Забєлишанська, М. Математика. Інтерактивний довідник / М. Забєлишанська, Ю. Захарійченко,

        В. Карпік. – К.: Ранок «Навчальна література», 2023. – 224 с.

  20. Ушаков, Р. Математика. Довідник для абітурієнтів та школярів / Р. Ушаков, О. Гайштут, О. Шамович. –

        К.: Літера ЛТД, 2018. – 624 с.

pryvitannya_z_dnem_znan.jpg

                                                                                                         МІСЯЦЬ ЧЕРВЕНЬ – ЛІТА КРАСНОГО ПОЧАТОК

                                                                                                                Перший, наймінливіший місяць літа. Навкруги

                                                                                                          стоять пахощі квітів і трав, у садах рум’яняться черешні,

                                                                                                          спіють полуниці, червоніють суниці. Місяць щедрий на

                                                                                                          тепло, і на дощ, і день у цьому місяці найдовший.

                                                                                                                Місяць червень «відкриває двері у літо». За соковиту

                                                                                                          зелень, яскраві барви, за ясно-червоні зорі, мабуть і

                                                                                                          прозвали цей місяць «рум’янець року».

                                                                                                                Червень – всьому початок: і врожаю, і майбутній

                                                                                                          осені. Бджоляр, місяць-різноцвіт, сінокосець і гедзень.

    Назву теперішню свою він отримав від назви барвників з черв’яків кошенілі, яких наші далекі предки збирали у цей час для виготовлення темно-червоної фарби.

      А ще є припущення, що назва місяця походить від масового цвітіння квітів, зокрема маку та півонії. А може й від достигання червоних полуниць та черешень.

     У давнину перший місяць літа називався креснем, а ще кресником. Гуцули називали – гнилець, а поляки – червец. Назва місяця вживається також у болгар, чехів і словаків.

     Найдовші дні та найкоротші ночі тільки у цьому місяці. Місяць найяскравішого і найдовшого світла сонця. Багатство світла – характерна ознака цього місяця. Ранковий туман у червні – на гожу днину. А ще, це місяць тиші: птахи, звірі, риби виводять потомства.

    Замовкає шлюбний гомін пташок, у гніздах з’являються виводки, які треба годувати, ставити на крило. Короткі ночі наповнені співом солов’я. Тільки цього птаха чутно. Місяць червень – хліборост, врожай накопичує на цілий рік.

     Червень щедро обдаровує всіх першими ягодами, ранніми овочами. Місяць першого сінокосу. Без роси і трава не росте. Народна мудрість наставляє: не згубіть жодного літнього дня, жодної погожої години.

 

 МІСЯЦЬ ЧЕРВЕНЬ ТА ПРИРОДНІ ПРИКМЕТИ

       Наш народ з давніх давен славиться цікавими і повчальними життєвими прикметами. Ось деякі цікавинки місяця:

  • У червні гримить довго й невиразно – на тривалу негоду, недовго, різко і лунко – невдовзі засвітить сонце.

  • Якщо сонце зійшло яскраво-червоним, але незабаром сховалося за хмари – передбачаються опади.

  • Вранішній туман стелиться по воді – день порадує теплом.

  • Ластівки шугають над самою водою – перед дощем.

  • Горобці зранку купаються у пилюці – після обіду задощить.

  • У мурашнику жвавий рух – на хорошу погоду.

  • Комарі та мошки стовпом – перед спекою.

  • З листя осокора чи клена крапають «сльози» – невдовзі задощить.

  • До пізньої ночі сюрчать коники – ранок буде тихий і сонячний.

  • Кажани довго літають після заходу сонця – буде ясно і тепло.

       Тож прикметам вір, але й сам перевір.

 

НАРОДНІ МУДРОСЛІВ'Я ПРО МІСЯЦЬ ЧЕРВЕНЬ

       Із сивої давнини підмічено, що зима літо будує. А народ скаже, як зав’яже:

  • зимове тепло – літній холод;

  • зима сніжна – літо дощове;

  • зима морозяна – літо жарке;

  • урожайне літо – провісник суворої зими;

  • літо сухе, жарке – зима малосніжна, морозна;

  • літо дощове – зима сніжна, морозна.

    Якщо у перші дні місяця задощило, то весь червень буде сухим. Часті блискавки у червні – на врожай зернових.

 

МІСЯЦЬ ЧЕРВЕНЬ У ПРИКАЗКАХ ТА ПРИСЛІВ'ЯХ

  • У червні не байдикуватимеш – і на столі, і в коморі матимеш. 

  • У червні на полі густо, а в коморі пусто.

  • Червень тому зелениться, хто працювати не ліпиться.

  • Червневе тепло ліпше від кожуха.

  • У червні перша ягідка в роток, а друга в козубок.

  • Дощу у червні не треба просити – він сам прийде, як будеш косити.

  • Місяць у кружку несе воду в ріжку.

 

У ЧЕРВНІ   НАРОДИЛИСЯ:  

       1 червня

  • Колін Маккалоу (1937-2015) – австралійська письменниця.

       2 червня

  • Тимошенко Юрій (сценічний псевдонім Тарапунька) (1919-1986) – український актор, артист розмовного жанру. Народний артист Української РСР (1960).

       3 червня

  • Степанков Костянтин (1928-2004) – відомий український актор театру і кіно, педагог.

       6 червня

  • Сікорський Ігор (1889-1972) – всесвітньо відомий авіаконструктор українського походження, творець гелікоптерів. Увійшов у світову історію авіації як автор перших у світовій практиці авіабудування багатомоторних літаків та гелікоптерів.

       7 червня

  • Поль Гоген (1848-1903) – французький художник-імпресіоніст.

      10 червня

  • Шкляр Василь (1951) – один із найвідоміших, читаних і «містичних» сучасних письменників, «батько українського бестселера». Володар титулу «Золотий письменник України» (2015).

       11 червня

  • Ріхард Штраус (1864-1949) – німецький композитор.

  • Жак-Ів Кусто (1910-1997) – французький дослідник Світового океану, фотограф, режисер, винахідник, автор великої кількості книг та фільмів, першовідкривач.

       12 червня

  • Мірошниченко Євгенія (1931-2009) – примадонна української опери; педагог, професор.

       15 червня

  • Миколайчук Іван (1941-1987) – український кіноактор, кінорежисер, сценарист. Лауреат Шевченківської премії 1988 (посмертно).

       20 червня

  • Калнишевський Петро (1690-1803) – останній кошовий отаман Запорозької Січі.

       22 червня

  • Еріх Марія Ремарк (Еріх Пауль Ремарк) (1898-1970) – один із найвідоміших письменників ХХ століття.

       25 червня

  • Джордж Орвелл (Ерік Артур Блер)  (1903-1950) – англійський письменник. Ввів у політичну мову термін «холодна війна».

       29 червня

  • Антуан де Сент Екзюпері (1900-1944) – французький письменник.

       30 червня

  • Шухевич Роман (1907-1950) – український політичний і державний діяч, генерал-хорунжий, головнокомандувач Української повстанської армії. Борець за незалежність України у ХХ сторіччі.

  

ПОДІЇ У ЧЕРВНІ: 

       11 червня

  • 2017 р. Запровадження безвізового режиму для короткострокових поїздок громадян України до 30 країн Євросоюзу та Шенгенської зони (при наявності біометричного паспорта).

       17 червня

  • 1934 р. Створено Спілку радянських письменників України (нині - Національна спілка письменників України).

       18 червня

  • 1583 р. Перше страхування життя. У Лондоні Ричард Мартін застрахував життя Вільяма Гібсона на суму 383 фунти.

       25 червня

  • 1998 р. Офіційно вийшла операційна система «Windows 98».

       27 червня

  • 1909 р. У місті Полтаві на честь 200-річчя Полтавської битви уперше споруджена Біла альтанка –  оригінальна пам'ятка у формі альтанки з колонадою.

        28 червня

  • 1996 р. Набула чинності Конституція України.

       30 червня

  • 1908 р. Відбулося падіння Тунгуського метеориту.

«Здоровий спосіб життя:
       модно, престижно,
                  корисно?»

                             обмін думками

 

     Для кожної людини здоров’я — це найцінніший скарб. З давніх-давен мода

супроводжує життя людини, прикрашаючи його своїми новинками. Мода

присутня скрізь: це і нові тренди у гардеробі людини, і зміна у раціоні харчу-

вання, і, звичайно ж, нові підходи до способу життя людей. Але, безумовно, сучасним і популярним у людей є гасло: «Бути здоровим – це модно!». Ці слова, дійсно, несуть у собі глибокий сенс і чималу значущість.

     Здоров’я – найголовніше у нашому житті, адже його не купиш за гроші. А якщо є здоров’я та людина розу-міє його значення, то вона досягне чимало.

    Потрібно прагнути бути здоровим як фізично, так і духовно. Але як поводиться сучасне покоління? Чи замислюється воно над цими питаннями? Так, деяких поставлені питання не залишають байдужими. Разом з фізичним і духовним розвитком крокують куріння, алкоголізм, наркоманія.

     Молодь не замислюється про завтрашній день, живе лише сьогоденням. А здоровим бути насправді здоро-во. Адже недарма народна мудрість говорить: «У здоровому тілі – здоровий дух!».

      Сьогодні бути здоровим — модно, престижно, та й просто життєво необхідно. Просунута молодь намагаєть-ся бути модною, і вона розуміє, що модно – це не тільки гарний зовнішній вигляд. Це стиль життя. А яким буде це життя – залежить від нас. Тож займатимемося спортом! Адже для цього є стільки можливостей! Головне – захотіти.

 

       Пропонуємо декілька думок щодо цієї теми:

 

   Формування здорового способу життя, пропаганда престижності здоров’я мають стати національною доктриною. Життя переконує: за хвороби і помилки ми розплачуємося не лише у старості, а й щодня, причому не лише сам хворий, а й держава – економічними збитками, сім’я – знівеченими долями, народ у цілому – демографічною кризою, духовним та фізичним зубожінням.

       Ми маємо зробити все для себе, аби прийшовши у цей світ здоровою людиною, зберегти своє здоров’я, ма-ти для цього бажання та можливість, допомогти іншим бути здоровим – своїм прикладом, словом, підтримкою.

Весна вже травень почала:

Співає, квітне, пахне, грає…

І так багато скрізь тепла,

І радість всюди визирає.

Над квіткою гуде бджола,

Метелик крильцями тріпоче.

Природа зразу ожила,

Й нести красу у Всесвіт хоче.

(Надія Красоткіна)

 

      Травень називають солов’їним місяцем. І в назві цій – не лише співуча пташка…

     Жива природа постає у невимовній красі! Солов’їний місяць уже цілком вступив у свої права. Розлив моло-ко аличі, вишень, черешень, напоїв повітря пахощами конвалії й бузку, черемхи й акації, рясно вкрив землицю зеленим килимом трав із жовтогарячими кульбабиними сонцями, ліси заквітчав біло-зеленими озерцями ніжних конвалій, а на тлі небесної блакиті увімкнув біло-рожеві свічки каштанів.

     Весна-красуня заквітчала землю веселковими барвами квітів, соковитою зеленню трав, теплом і щирістю погожих днів. Травень наснажує людські душі світлими почуттями, мріями, коханням. І слово бере соловейко, щироголосий віщун весняного настрою, молодості й любові ...

     Травень – це пишна зелена трава, білосніжне цвітіння вишень, яблунь, дзижчання працьовитих бджілок у різнотрав’ї. Травень – це пора, коли люди садять овочі, злаки, різну зелень. Адже як потрудишся в цю пору року, такий восени і збереш урожай, бо весняний день рік годує.

     Назва «травень» – рідна, українська. З давніх-давен збереглася назва місяця, у якому буяють трави. Своє імення отримав від того, що в його пору буйно ростуть і квітують різні трави. Цей місяць має й інші назви: пісенник і громовик. І ці, давніші народні, назви повністю відповідають своєму значенню. Адже в лісах, у гайках, на полях, біля річок, побіля людських осель цілоденно чути різні пташині пісні.

Приказки

  • Дуб у травні в листя одягається, а скотина трави наїдається.

  • Травневий дощ, як з грибами борщ.

  • У травні пня вбери, то красним буде.

  • Травень ліс прибирає — літо в гості накликає.

  • Травень багатий на квіти, а хліб у жовтня позичає.

 

Прикмети

  • Якщо початок травня холодний, то наприкінці місяця буде тепло, і навпаки.

  • Травень холодний — посів ярини ранній.

  • У травні оженився, то вік журився.

  • Дощ у травні — врожай справний.

  • Як у травні дощ і грім — буде радість людям всім.

  • Як випадуть у травні три добрих дощі, то вродить хліба на три роки.

  • Часті тумани в травні — на мокре літо.

  • Якщо в травні часті зірниці — буде добрий урожай.

  • Якщо травневий дощ починається великими краплинами, то він ненадовго.

 

        Також пропонуємо переглянути цікаву інформацію:

 

У травні народилися:

      1 травня

  • Сімона Вілар (Наталія Гавриленко) (1965) – сучасна українська письменниця. Володарка титулу «Золотий письменник України» (2012).

       3 травня

  • Нікколо Мак'явеллі (1469-1527) – італійський мислитель, державний секретар Флоренції, політичний діяч.

5 травня

  • Дімаров Анатолій (1922-2014) – український прозаїк. Володар титулу «Золотий письменник України» (2012).

       6 травня

  • Гаррі Мартінсон (1904-1978) – шведський письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури за 1974 рік.

       7 травня

  • Йоганнес Брамс (1833-1897 рр.) – німецький композитор, піаніст і диригент, один із головних представників епохи романтизму.

       9 травня

  • Окуджава Булат (1924-1997) – поет, бард, прозаїк і сценарист, композитор.

11 травня

  • Сальвадор Далі (1904-1989) – каталонський художник, скульптор, гравер, письменник, один з найвидатніших сюрреалістів ХХ століття.

      12 травня

  • Марчук Іван (1936) – український живописець, народний художник України, лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка. 2007 року потрапив до рейтингу 100 найвизначніших геніїв сучасності, який уклала британська газета The Daily Telegraph.

       13 травня

  • Панас Мирний (Рудченко Панас) (1849-1920) – український прозаїк та драматург.

       14 травня

  • Стефаник Василь (1871-1936) – український письменник, громадянський діяч, політик.

       15 травня

  • П'єр Кюрі (1859-1906) – французький фізик, один з перших дослідників радіоактивності. Лауреат Нобелівської премії з фізики.

  • Мечников Ілля (1845-1916) – український науковець, лауреат Нобелівської премії з медицини та фізіології 1908 року «За вивчення імунної системи».

  • Скоропадський Павло Петрович (1873-1945) – громадсько-політичний і військовий діяч. Гетьман Української держави у 1918 році.

       16 травня

  • Тодось Осмачка (1895-1962) – український письменник, поет, перекладач.

       18 травня

  • Омар Хайям (1048-1131) – персидський філософ, математик, астроном і поет.

       20 травня

  • Оноре де Бальзак (1799-1850) – знаменитий французький письменник.

       22 травня

  • Ріхард Вагнер (1813-1883) – німецький композитор, диригент, теоретик музики, письменник-публіцист.

  • Артур Конан Дойл (1859-1930) – лікар і шотландський письменник, відомий насамперед своїми детективними творами про Шерлока Холмса.

  • Петлюра Симон (1879-1926) – український державний, військовий та політичний діяч, публіцист, літературний і театральний критик. Організатор українських збройних сил.

       24 травня

  • Стельмах Михайло (1912-1983) – український письменник, драматург, фольклорист.

       27 травня

  • Іваничук Роман (1929-2016) – український письменник. Володар титулу «Золотий письменник України» (2013).

       28 травня

  • Ян Флемінг (1908-1964) – британський письменник і журналіст, автор романів про Джеймса Бонда.

 

Події у травні:

       11 травня

  • 1919 р. У Національному театрі Праги вперше за кордоном пролунав «Щедрик». Обробка  Миколи Леонтовича. Уперше «Щедрик» у 1916 році виконав зі сцени хор Київського університету.

       12 травня

  • 1954 р. Україна стала членом ЮНЕСКО.

       13 травня

  • 1865 р. Засновано Одеський національний університет імені Мечникова.

       15 травня

  • 1837 р. День освячення найстарішої православної церкви Різдва Богородиці міста Хмельницького.

       16 травня

  • 2004 р. Українська співачка Руслана Лижичко стала першою переможницею конкурсу Євробачення від України.

       22 травня

  • 1861 р. День перепоховання Тараса Шевченка в Каневі на Чернечій горі.

       25 травня

  • 2015 р. В Україні розпочалася реформа декомунізації.

       28 травня

  • 2011 р. У Києві вперше стартувала Міжнародна книжкова ярмарка «Книжковий арсенал».

«У безпеці немає дрібниць»

калейдоскоп рекомендацій у рамках місячника з охорони праці

(до Всесвітнього дня охорони праці

та Дня охорони праці в Україні)

 

     Ідея проведення Всесвітнього дня охорони праці бере початок від

Дня пам'яті загиблих працівників, вперше проведеного американсь-

кими і канадськими трудящими у 1989 р. в пам'ять про працівників

які загинули та постраждали на роботі.

     Міжнародна організація праці (МОП) оголосила 28 квітня Всесвітнім

днем охорони праці з тим, щоб привернути увагу світової громадськості

до масштабів проблеми, а також до того, яким чином створення і просу-

вання культури охорони праці може сприяти зниженню щорічної смерт-

ності на робочому місці. Вперше він відзначався у 2003 р.

    В Україні цей День отримав назву «День охорони праці» і відзначається

згідно з Указом Президента України (№ 685/2006 від 18 серпня 2006 р.)

щорічно 28 квітня.

   З цієї нагоди проводяться відповідні заходи. Їх мета – привернення уваги колективу училища до питань охорони праці, запобігання нещасним випадкам.

    Бібліотека активно долучилася до проведення заходів щодо відзначення Всесвітнього дня охорони праці в училищі.

     Тож пропонуємо калейдоскоп рекомендацій:

 

  • Охорона праці на підприємстві: що потрібно знати? http://surl.li/gcomu

 

  • Пожежна безпека на підприємстві: правила та організація. http://surl.li/gcooo

 

 

 

 

  • «Безпека з посмішкою». Європейський мультфільм з охорони праці. . (Частина 1) http://surl.li/gcong

 

  • «Безпека з посмішкою». Європейський мультфільм з охорони праці. (Частина 2) http://surl.li/gconl

 

  • «Безпека з посмішкою». Європейський мультфільм з охорони праці. (Частина 3) http://surl.li/gconq

1639296862_13-papik-pro-p-klipart-obzh-14.jpg

Квітень! Квітень!.. проліски – аж сяють!

Сині очі юної Весни!

Співом птахи Сонце зустрічають,

Ти ж для щастя двері відчини!..

 

Хай цей Квітень розцвіте, мов вперше!

Потривожить, і здивує знов!

Разом з ним твоє зігріють серце –

Віра, і Надія! і Любов!..

 

(majra poetryclub)

 

Якого кольору квітень?

   Квітень радує нас теплими днями. Вже яскраво світить сонечко і навіть дощ не псує весняного настрою. Квітень кольору молодої зелені, ніжно-салатовий, майже жовтий.

    Кольори перших квітів – яскраві фарби на зеленому тлі. Кольори молодої трави, крапель дощу і ранкової свіжості.

Квітень

      Назва місяця пов’язана з цвітінням квітів у пору, коли весна повністю вступає у свої права.

      Відомі також народні назви: лукавець, дзюрчальник, краснець, водолій.

 

Прислів’я та приказки про Квітень

  ◊  Квітневий день рік годує.

  ◊  У березні поскавчи, а у квітні пограй, то не їстимеш коровай.

  ◊  Квітень – із водою, а травень – із травою.

  ◊  Сон на зиму відклади, а діло у квітні зроби.

  ◊  У квітні ластівка день починає, а соловей – кінчає.

  ◊  Березневий дощ тішить квітень, а квітневий — людей.

  ◊  Квітень – переплітень, бо переплітає трохи зими, трохи літа.

 

  Також пропонуємо переглянути цікаву інформацію «Цей місяць в історії: квітень» за посиланням: http://surl.li/fvbix

 

Події у квітні

3 квітня

     1973 р. День народження штрих-коду – одного з найбільш передових і корисних винаходів ХХ століття. Адже з нього розпочалась автоматизація процесу обліку та відпуску товарів, що прискорило обслуговування. До того ж, штрих-код є ключем до інформації про продукт.

    3 квітня 1973 року компанія IBM офіційно представила свою розробку UPC – один з найпоширеніших лінійних символік штрихового коду. Бернардом Сілвером і Норманном Джозефом Вудлендом була представлена технологія, що дозволяє ідентифікувати товари. Вперше подібне маркування у 1974 році було нанесене на жувальну гумку, яку продали після сканування штрих-коду на касі в американському супермаркеті.

       А ще 3 квітня 1973 року – День народження мобільного телефону.

 

4 квітня

      1949 р. Створено НАТО. У Вашингтоні представниками 12-х країн – США, Великобританії, Франції, Італії, Бельгії, Нідерландів, Люксембурга, Канади, Данії, Ісландії, Норвегії та Португалії – підписано Північно-атлантичний пакт (НАТО) про воєнно-політичний союз, що ставив за мету колективний захист демократичних свобод і протидію комуністичній експансії.

 

5 квітня

        1710 р. Пилипа Орлика обрано гетьманом України.

     Намагаючись завоювати собі підтримку, Пилип Орлик склав (згідно інших джерел схвалив) «Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорозького», уклав зі старшиною та запорожцями угоду – документ, який пізніше дістав назву Конституція Пилипа Орлика – так звана «Бендерська конституція», яку інколи вважають першою українською Конституцією, а також однією із перших конституцій у Європі.

 

7 квітня

     2014 р. На проросійських сепаратистських мітингах у Донецьку натовп настільки розпалився, що про-голосив так звану Донецьку народну республіку – ДНР, і прийняв так звану «Декларацію про суверенітет ДНР», одночасно звернувшись до президента сусідньої росії володимира путіна з проханням ввести війська на Донбас. Згодом це повторив Луганськ – 28 квітня у такий самий спосіб була «створена» ЛНР. За добу до подій у Донецьку «на арені цирку» з'явилася так звана «Армія Південного Сходу», яка власне і стала «головною рушійною силою» падіння української влади на Донбасі.

 

12 квітня

         1961 р. Перший політ людини у космос (Юрій Гагарін).

 

14 квітня

         1912 р. Лайнер «Титанік» наткнувся на асберг і затонув.

         2017 р. Українська влада офіційно оголосила про початок АТО на Донбасі.

 

19 квітня

         1648 р. Богдана Хмельницького обрано гетьманом Війська Запорізького

 

24 квітня

         1833 р. У США була запатентована газована вода.

       2014 р. На Донбасі почалася повномасштабна військова операція. У боях стало зрозуміло, що українська армія має справу з аж ніяк не «місцевими ополченцями».

 

26 квітня

         1840 р. Світ побачило перше видання «Кобзаря».

         1986 р. Сталася велика аварія на Чорнобильській атомній електростанції.

 

27 квітня

        1965 р. День народження памперсів – в США запатентовані підгузники «Памперс».

 

29 квітня

        1918 р. Проголошена Українська Держава на чолі з гетьманом П. Скоропадським.

 

У квітні народилися

1 квітня

  • Гоголь Микола (1809-1852) – прозаїк, драматург, поет, критик, публіцист українського походження.

 

2 квітня

  • Ганс Крістіан Андерсен (1805-1875) – данський письменник, казкар.

  • Еміль Золя (1840-1902) – французький романіст, критик та політичний активіст.

  • Емілі Родда (Дженіфер Джун Роу) (1948) – популярна австралійська письменниця.

 

3 квітня

  • Вашингтон Ірвінг (1783-1859) – американський письменник, есеїст, біограф та історик.

  • Олійник Степан (1908-1982) –  український поет-гуморист і сатирик, журналіст.

  • Гончар Олесь (1918-1995) – український письменник, літературний критик, громадський діяч.

 

4 квітня

  • Томас Майн Рід (1818-1883) – ірландський письменник. За мотивами його роману знято фільм «Вершник без голови».

 

6 квітня

  • Лі Бардуго (1974) – американська письменниця у жанрі фентезі.

 

7 квітня

  • Джеймс Вайт (1928-1999) – північноірландський письменник, автор науково-фантастичних повістей, оповідань та романів.

 

10 квітня

  • Джозеф Пулітцер (1847-1911) – американський видавець, журналіст, родоначальник «жовтої преси». Гроші, які він залишив по собі, стали основою для створення Пулітцерівської премії – однієї з найпрестижніших премій у галузі журналістики (вперше вручена 1917 року).

 

15 квітня

  • Леонардо да Вінчі (1452-1519) – видатний італійський вчений, дослідник, винахідник і художник, архітектор, анатоміст і інженер, одна з найвизначніших постатей італійського Відродження.

  • Серж Лифар (Сергій Михайлович Лифар) (1905-1986) – артист балету, балетмейстер, хореограф-постановник, відомий як один із найвидатніших танцівників ХХ століття. Був засновником Академії танцю при «Гранд-Опера», ректором Інституту хореографії та Університету танцю Парижа, почесним президентом Всесвітньої ради танцю ЮНЕСКО.

 

16 квітня

  • Чарлі Чаплін (1889-1977) – легендарний англійський та американський кіноактор і кінорежисер. Визнаний одним із найкращих коміків в історії світового кіно, тричі нагороджений премією «Оскар».

 

21 квітня

  • Шарлотта Бронте (1816-1855) – англійська письменниця.

 

23 квітня

  • Вільям Шекспір (1564-1616) – англійський драматург, актор і поет.

  • Тютюник Григорій (1920-1961) – український письменник, прозаїк, поет.

 

25 квітня

  • Трублаїні Микола (1907-1941) – український письменник та журналіст.

 

30 квітня

  • Ярослав Гашек (1883-1923) – чеський письменник-сатирик.

                                                                             

                                                                    «Добровольці. Доба героїв»

                                                                                               відеоекскурс

                                                                                               до Дня українського добровольця

 

                                                                               Щороку 14 березня в Україні відзначається День українського добро-

                                                                      вольця. Пам'ятна дата встановлена Верховною Радою України у 2017 році,

                                                                      щоб вшанувати мужність та героїзм захисників незалежності, сувереніте-

                                                                      ту й територіальної цілісності нашої держави.

                                                                              Дата 14 березня була обрана не випадково. Саме у цей день у 2014 році

                                                                      на тренувальну базу в Нових Петрівцях з Майдану Незалежності вируши-

                                                                     ли перші 500 бійців-добровольців Самооборони Майдану для формування

                                                                     першого добровольчого батальйону. Чоловіки й жінки самоорганізувалися

                                                                     та вирушили на схід України – на захист нашої держави та її суверенітету.

     Україна переживає найбільше випробування у своїй новітній історії – повномасштабну збройну боротьбу з російським агресором за власну незалежність і територіальну цілісність. Завжди, у найважчі часи нашої історії, знаходилися відважні, які добровільно брали зброю до рук і ставали на захист своєї Батьківщини. Воїни Русі-України, лицарі Костянтина Острозького, козаки Петра Сагайдачного, Богдана Хмельницького, Івана Виговського та Івана Мазепи, воїни Армії Української Народної Республіки та Галицької армії Західноукраїнської Народної Республіки, Антигітлерівської коаліції часів Другої світової війни, Української Повстанської Армії мужньо здобували героїчні перемоги й віддавали свої життя за українську землю. Нині добровольцем став увесь Український народ: ті, хто прийшов до центрів комплектування та поповнив ряди Збройних Сил України; ті, хто став до лав територіальної оборони; ті, хто всіляко допомагає захисникам і готовий стати до їхніх лав завтра. Наша готовність добровільно стати на захист України є вирішальною запорукою нашої перемоги.

       

       Бібліотекарі Вищого професійного училища №7 підготували відеоекскурс «Добровольці. Доба героїв»:

  • Інформаційні матеріали Українського інституту національної пам'яті до Дня українського добровольця (http://surl.li/fcomu)

  • «Добровольці ЗСУ: хто вони» (http://surl.li/fcomx)

  • «Добровольці» (http://surl.li/fcond)

  • «Чеченські добровольці продовжують захищати Україну в складі Інтернаціонального легіону» (http://surl.li/fconm)

  • «Як іноземні добровольці захищають Україну в лавах ЗСУ» (http://surl.li/fcons)

  • «Стоматологія на колесах: добровольці лікують зуби бійцям на передовій!» (http://surl.li/fcoob)

  • ««Ми приїхали зупинити воєнні злочини». Британські добровольці прибувають до України воювати» (http://surl.li/fcooe)

  • «Понад 3,5 тисячі заявок подали добровольці на вступ до підрозділу «Сталевий кордон»» (http://surl.li/fcoog)

 

      Українські добровольці – це символ героїзму, патріотизму та відваги! Вся наша країна пишається своїми добровольцями!

    Дякуємо добровольцям за подвиг, готовність віддати своє життя заради незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України. Хочемо побажати вам у цей день міцного здоров’я, витримки, мужності та віри у ПЕРЕМОГУ. Нехай Господь Бог береже вас від ворожої кулі.

        Слава Україні! Героям Слава!

       #Мипереможемо #ВсеБудеУкраїна

«Педагог-творець»

цікаві факти з життя Антона Макаренка

(до 135-річчя від дня народження видатного педагога та письменника)

   

     Антон Семенович Макаренко (1888-1939) – всесвітньо відомий вихователь, педагог, прозаїк і драматург. На думку ЮНЕСКО відноситься до чотирьох педагогів (нарівні з Дьюї, Кершенштейнером і Монтессорі), що визначили спосіб педагогічного мислення у XX столітті.

   Те, що вдавалося цій людині, не вдавалося нікому іншому. Він був для дітей не просто авторитетом і вихователем, він ставав ближче, ніж родич і дорожче, ніж друг. Більшу частину життя присвятив перевихованню важких підлітків, які потім ставали законослухняними громадянами.

    «Основним завданням педагога, як вважав Антон Макаренко, – це навчити людину бути». Ця цитата буде актуальною завжди серед його послідовників.

      У біографії Макаренка є багато цікавих фактів. Отже, пропонуємо ознайомитися з деякими з них.





















 

 

       А вже весна, вже березень почався,

       Дзвенять пташині радісні пісні.

       І хоч квітками сад не заквітчався,

       Та дні стоять погожі і ясні.

 

       А вже весна. І пахощі весняні

       Звідкіль беруться і куди летять?

       Та тільки серцю милі і жадані,

       Тривожать душу, серце веселять.

       А вже весна…

                                                   (Надія Красоткіна)

Якого кольору березень?

   Березень — перший місяць весни. Небо стає світліше й прозоріше, течуть струмки, срібло під променями сонця, так що березень світлих синіх, бірюзових, прозорих, як свіже повітря, сріблястих, як струмок від танення снігів відтінків.

    Ще березень яскраво-жовтий, золотистий від все більш яскравого сонця з кожним днем, зелений від перших травинок, які пробиваються крізь сніг.

 

Березень

     Назва місяця походить від назви промислу – березол, заготівля березового попелу для виготовлення скла.

Відомі також народні назви: капельник, протальник, запалі сніги, з гір потоки, соковик, полютий, красовик.

 

Прислів’я та приказки про Березень:

◊ Березень невірний: то сміється, то плаче.

◊ У березні не байдикуватимеш — восени і на зиму до столу матимеш.

◊ У березні вже щука-риба може хвостом лід розбити.

◊ Березень березовим віником зиму вимітає, а весну в гості запрошує.

◊ Березень у зими кожуха купив, а на третій день продав.

◊ У березні сім погод на дворі: сіє, віє, крутить, зверху ллє, знизу мете.

◊ Від березневих дощів земля квітне.

 

  Також пропонуємо переглянути цікаву інформацію «Цей місяць в історії: березень» за посиланням: http://surl.li/faihr

 

Календар знаменних і пам’ятних дат на березень

1

  • Свято приходу весни.

  • Всесвітній день цивільної оборони.

  • Міжнародний день котів.

3

  • Всесвітній день письменника.

  • Всесвітній день дикої природи.

8

  • Міжнародний день прав жінок і миру.

14

  • Міжнародний день річок.

  • День українського добровольця.

  • День преподобної мучениці Євдокії (свято Явдохи).

20

  • Міжнародний день щастя.

21

  • Всесвітній день поезії.

  • Міжнародний день лісів.

  • Всесвітній день людей з синдромом Дауна.

22

  • Всесвітній день водних ресурсів.

  • Сорок святих.

24

  • Всесвітній день боротьби проти туберкульозу.

26

  • День Національної гвардії України.

27

  • Міжнародний день театру.

30

  • День преподобного Олексія (Теплого Олекси).

 

Події у березні

3

  • 1866 р. У Києві було відкрито публічну бібліотеку (тепер – Національна парламентська бібліотека України).

5

  • 1868 р. В Англії запатентували такий незамінний офісний механізм як степлер.

6

  • 1899 р. Німецький хімік Фелікс Хоффманн, співробітник компанії «Bayer», розробив технологію виробництва ацетилсаліцилової кислоти і отримав патент. Комерційна назва  продукту «аспирин».

7

  • 1876 р. Александр Грехем Белл запатентував телефон.

9

  • 1959 р. На ярмарку іграшок у Нью-Йорку було вперше продемонстровано ляльку компанії Mattel з рисами обличчя справжньої людини. Білявка на ім'я Барбара Міллісент Робертс (Барбі), яка стала еталоном краси, невдовзі стала бажаною іграшкою дівчат по всьому світу.

12

  • 1989 р. Тім Бернерс Лі – англійський фізик та інженер вперше сформулював ідею Всесвітньої павутини. Цей день вважається днем народження WWW або Web. WWW – назва самого розповсюдженого на сьогоднішній день додатка Інтернет, побудованого на використанні гіпертексту. Для реалізації можливостей гіпертексту на початку 1990 років була розроблена спеціальна мова програмування – HTML.

13

  • 1961 р. Куренівська трагедія – катастрофа, що сталася у Києві. Тоді потужний селевий потік з Бабиного Яру крізь прорвану дамбу затопив Куренівку і призвів до численних жертв.

15

  • 1906 р. Була зареєстрована компанія «Rolls-Royce». З самого початку в основу філософії нової компанії її творці заклали «виготовлення автомобілів надзвичайно високої якості».

17

  • 1917 р. У Києві було проголошено утворення Української Центральної Ради як представницького органу, об'єднуючого «українські організації на спільних домаганнях: територіальної автономії України з державною українською мовою».

25

  • 1857 р. Вперше сфотографували сонячне затемнення.

  • 1954 р. Компанія RCA випустила перший масовий кольоровий телевізор.

26

  • 1845 р. у США запатентовано медичний пластир.

28

  • 1797 р. У США запатентовано першу пральну машину

31

  • 1889 р. У Парижі відбулося урочисте відкриття Ейфелевої вежі. За ці роки вона стала символом Парижу і однією з найпопулярніших туристичних пам'яток світу.

  • 1922 р. У Києві засновано театр «Березіль» під керівництвом Леся Курбаса.

 

У березні народилися

1

  • Фридерик Шопен (1810-1849) – найвидатніший польський композитор та піаніст.

  • Білик Іван (1930-2012) – український письменник, історичний романіст, перекладач болгарської літератури. Володар титулу «Золотий письменник України» (2012).

2

  • Шолом Алейхем (Рабинович Соломон Наумович) (1859-1916) – єврейський письменник.

4

  • Антоніо Вівальді (1678-1741) – італійський композитор, скрипаль-віртуоз.

  • Вербицький Михайло (1815-1870) – український композитор, хоровий диригент, громадський діяч, священик. Автор музики державного гімну України «Ще не вмерла Україна».

  • Івасюк Володимир (1949-1979) – український поет і композитор, лауреат Державної премії України імені Т. Шевченка, ГеройУкраїни (посмертно).

  • Патон Євген (1870-1953) – український інженер, учений, академік – фахівець у галузі електрозварювання і мостобудування, фундатор Інституту електрозварювання, автор мосту Патона в Києві.

5

  • Глібов Леонід (1827-1893) – поет, байкар, громадський діяч.

  • Забіла Наталя (1903-1985) – українська письменниця, поетеса.

6

  • Білаш Олександр (1931-2003) – український композитор жанрів класичної та популярної музики.

  • Габріель Гарсія Маркес (1927-2014) – колумбійський письменник-прозаїк, журналіст, видавець і політичний діяч. Лауреат Нобелівської премії з літератури (1982).

  • Мікеланджело Буонаротті (1475-1564) – італійський скульптор, художник, архітектор, поет та інженер. Його твори вважалися найвищими досягненнями мистецтва Відродження ще за життя самого майстра.

7

  • Талан Світлана (1960) – українська письменниця. Володарка титулу «Золотий письменник України» (2015).

9

  • Нарбут Георгій (1886-1920) – український художник-графік, ілюстратор. Автор ескізів перших українських грошових знаків, цінних паперів, поштових марок, військових мундирів Української армії, української геральдики, зокрема герба УНР – Тризуба. Нарбутівська «Українська абетка» й донині залишається неперевершеною завдяки високій майстерності художника й глибокому розумінню ним шрифтового мистецтва. Нарбут – один із засновників і ректор Української Академії Мистецтв.

  • Шевченко Тарас (1814-1861) – український поет, письменник, художник, громадський та політичний діяч.

  • Олійник Микола (1923-1997) – український письменник.

10

  • Кармелюк Устим (1787-1835) – український національний герой, керівник повстанського руху на Поділлі у 1813-1835 роках проти національного і соціального гніту.

12

  • Вернадський Володимир (1863-1861) – український філософ, природознавець, мислитель, засновник геохімії, біогеохімії та радіогеології. Один із фундаторів і перший президент Української Академії наук, засновник першої науковаї бібліотеки в Україні.

13

  • Андрухович Юрій (1960) – український поет, прозаїк, перекладач, есеїст. Володар титулу «Золотий письменник України» (2012).

14

  • Альберт Енштейн (1879-1955) – один із засновників сучасної теоретичної фізики, лауреат Нобелівської премії з фізики 1921 року, громадський діяч-гуманіст.

18

  • Винничук Юрій (1952) – український журналіст, письменник, редактор. Володар титулу «Золотий письменник України» (2012).

  • Андрій Валентинов (Андрій Валентинович Шмалько) (1958) – український письменник-фантаст. Володар титулу «Золотий письменник України» (2012).

  • Пономаренко Сергій (1955) – український письменник. Володар титулу «Золотий письменник України» (2016).

19

  • Фредерік Жоліо-Кюрі (1900-1958 р.) – французький фізик і громадський діяч. Лауреат Нобелівської премії з хімії (спільно з Ірен Жоліо-Кюрі, дружиною).

  • Костенко Ліна (1930) – українська письменниця-шістдесятниця, поетеса, культуролог, громадська діячка.

20

  • Іван Мазепа (1639-1709) – український військовий, політичний і державний діяч. Гетьман Війська Запорозького.

21

  • Мушкетик Юрій (1929-2019) – український письменник, Герой України. Володар титулу «Золотий письменник України» (2012).

22

  • Лисенко Микола (1842-1912) – український композитор, піаніст, диригент, педагог, збирач пісенного фольклору, громадський діяч.

25

  • Кличко Володимир (1976) – український професійний боксер. Олімпійський чемпіон з боксу у надважкій ваговій категорії (1996 рік). Чемпіон світу з боксу у важкій ваговій категорії за версіями WBO (2000-2003 роки, 2008-2015 роки), IBF (2006-2015 роки), IBO (2006-2015 роки), The Ring (2009-2015 роки), WBA (2011-2015 роки).

28

  • Гнатюк Дмитро (1925-2016) – видатний український оперний співак (баритон), режисер, педагог. Народнийй артист України.

29

  • Розумовський Кирило (1728-1803) – український військовий, політичний і державний діяч. Останній гетьман Війська Запорозького.

30

  • Франсіско-Хосе де Гойа (1746-1828) – іспанський живописець і гравер.

  • Вінсент ван Гог (1853-1890) – нідерландський художник, постімпресіоніст.

31

  • Йоганн Себастьян Бах (1685-1750) – німецький композитор, органіст і скрипаль, представник стилю бароко, один із творців світової музичної класики, вважається одним із найвидатніших композиторів світу.

images.jpg
foto.jpg
44612_1-1.jpg
121793_1643748537.jpg

 «ВІЙНА чи «спецоперація»?»

                            інфомікс

      (про початок війни росії проти України

                        24 лютого 2022 року)

 

      Російське вторгнення в Україну (з 2022) – відкритий воєнний напад росії на Україну, що почався в четвер о 3:40 24 лютого 2022 року. Третій етап російсько-української війни, розв'язаної росією 2014 року, участь у якій рф намагалася заперечувати. Генеральна Асамблея ООН у своїй резолюції від 2 березня 2022 року засудила дії росії та назвала їх агресією проти України. Міжнародний суд ООН в Гаазі 16 березня 2022 року зобов'язав росію припинити розпочаті 24 лютого 2022 року воєнні дії в Україні.

   Одразу ж російські війська розпочали інтенсивні обстріли підрозділів ЗСУ на сході країни, перетнули північно-східні кордони, а також нанесли ракетно-бомбові удари по аеродромах і складах зброї майже на всій території України. Верховна Рада України одноголосно ухвалила запровадження воєнного стану.

    Завдяки спротиву української армії та сил самооборони вже в перші дні агресії російська армія зазнала значних втрат у живій силі та техніці. З першого дня вторгнення росія порушує правила ведення війни і масово чинить воєнні злочини.

   Ми публікуємо матеріали про те, як Україна здолала цей неймовірно важкий період, історичні передумови та сучасні виклики.

       Вистояли! Переможемо!

  • «Вистояли – переможемо!». Інформаційні матеріали до річниці повномасштабного вторгнення РФ в Україну: http://surl.li/ezuhy

  • Російське вторгнення в Україну (з 2022): http://surl.li/exqwk

  • Війна Росії проти України: http://surl.li/exqwn

  • «Війна до останнього росіянина». Де готується наступати армія РФ?: http://surl.li/exqwu

  • 24 лютого 2022 року... Початок відкритої і повномасштабної війни Росії проти України. Кремлівський диктатор зробив це посеред ночі: http://surl.li/exqwv

  • Вторгнення Росії в Україну. Місяць війни у фото: http://surl.li/exqww

  • «Неоголошена війна: історичні передумови та сучасні виклики»: http://surl.li/exqxa

  • Два тижні до роковин вторгнення: які події свідчили про невідворотність наступу рік тому: http://surl.li/exqxc

Без названия.jpg

Вже сонце над землею що новий день, то вище.

Північний лютий вітер не так зловтішно свище.

Поглянь! З дахів спадають скупі, замерзлі сльози.

І соком повнять тіло ослаблі верболози.

Зима хоча й береться, але безсила нині,

бо вже весна проснулась, розкривши очі сині.

(Лідія Кир′яненко)

 

     Якого кольору лютий?

    Лютий — останній місяць зими. Холод, крижаний вітер, хуртовини … але все ж відчувається наближення весни. Лютий це час контрастів. Іскристо білий від снігу у сонячну погоду, сірий, коли захурделить і прозоро блакитний у передвесняному очікуванні.

 

     Лютий

     Українська назва лютий нагадує нам про суворі люті морози. Також у давнину місяць називали межень, що позначає межу між зимою і весною. А зимобор — час, що забирає у зими її морозну силу, кріводорiг і казібрiд, що робить дороги і стежки кривими через велику кількість снігу. У давньоруські часи цей місяць також називали вітродуй, сніжить, крутень, снегосей — через часті хуртовини.

 

      Прислів’я та приказки про Лютий

◊ У лютому у дня більше світла, у ночі менше холоду.

◊ Лютий сухий і холодний – серпень спекотний.

◊ Лютий — місяць вітрів і кривих шляхів.

◊ Як лютий не лютуй, а на весну брів не хмур.

◊ Лютневий сніг за золото дорожчий.

◊ Питає лютий, чи добре взутий.

◊ У лютому зима вперше з весною зустрічається.

◊ Лютий воду відпускає, а березень — підбирає.

◊ Лютий лютує, та весні дорогу готує.

◊ Лютневий сніг весною пахне.

◊ Лютий виганяє ковалів з гути.

 

      Також пропонуємо переглянути цікаву інформацію «Лютий в історії» за посиланням: http://surl.li/eocjv

 

      Народилися у лютому

      1

 – 70 років від дня народження Дворського Павла Ананійовича (1953), українського співака (тенора), композитора, народного артиста України.

 – 180 років від дня народження Миколи Андрійовича Вербицького (1843-1909), українського поета, педагога.

     6

 – 80 років від дня смерті Юхименка Івана Яковича (1892–1943), українського театрального актора і режисера, педагога, заслуженого артиста УРСР.

     8

 – 195 років від дня народження Жуля Верна (1828-1905), французького письменника, основоположника жанру науково-фантастичного роману.

     10

 – 250 років від дня народження Каразіна (Каразин) Василя Назаровича (1773–1842), українського вченого, винахідника, громадського та освітнього діяча, публіциста, ініціатора заснування Харківського університету, першого у Східній Україні.

 – 125 років від дня народження Бертольда Брехта (1898-1956), німецького поета, прозаїка, драматурга.

     13

 – 180 років від дня народження Вербицького Миколи Андрійовича (1843–1909), українського письменника, педагога, громадського діяча.

 – 90 років від дня народження Перфілова Лева Олексійовича (1933–2000), українського кіноактора, заслуженого артиста України.

 – 120 років від дня народження Жоржа Жозефа Крістіана Сіменона (1903-1989), французького прозаїка, автора детективного жанру.

     16

 – 50 років від дня народження Ніки Нікалео (Вероніки Олександрівни Хідченко) (1973), українського прозаїка, фантаста.

unnamed.jpg

«Крути – героїчна мить на сторінках історії»

каскад інформаційних повідомлень

до Дня пам’яті героїв Крут

       

       29 січня в Україні відзначається річниця бою під Крутами, який для

українського народу став символом героїзму та самопожертви молодого

покоління в боротьбі за незалежність.

       Завдяки звитязі та сміливості українських воїнів ворожий наступ

більшовиків на Київ було зупинено на декілька днів. У цей час відбува-

лися переговори між Українською Народною Республікою і країнами

Четверного союзу. 9 лютого 1918 року Брестський мирний договір було

підписано. Він означав визнання самостійної Української Народної

Республіки суб’єктом міжнародних відносин.

       Важливі акценти:

  • Бій під Крутами став успішною оборонною операцією. Наступ переважаючих сил ворога було зупинено на декілька днів. Це дало змогу представникам Української Народної Республіки підписати Брестський мирний договір із країнами Четверного союзу.

  • Брестський мир означав визнання самостійної Української Народної Республіки суб’єктом міжнародних відносин.

  • Незалежність Української Народної Республіки довелося захищати від російської військової агресії на початках силами добровольчих формувань.

  • Згодом українські війська за підтримки німецьких та австро-угорських (завдяки Брестському договору) звільнили від більшовиків всю територію України.

  • Події Української революції засвідчили: державність без армії неможлива.

  • Сміливість та жертовність крутянців зробила їх прикладом для майбутніх поколінь захисників України. З ними порівнюють захисників Донецького аеропорту в теперішній російсько-українській війні. Тому героїв Крут у публіцистиці часто називають «першими кіборгами».

       Корисні інтернет-посилання:

  • В’ятрович Володимир. «Крути – бій за майбутнє»: http://surl.li/enjpw

  • «Завдяки Крутам УНР визнали державою»: інтерв’ю із професором Володимиром Сергійчуком http://surl.li/kozc

  • Михайло Ковальчук. «Бій під Крутами: відомі й невідомі сторінки» http://surl.li/kozh

  • Ярослав Тинченко. «Життя після Крут. Як склалася доля учасників січневого бою» http://surl.li/kozk

  • Андрій Любарець. «Бій під Крутами у історичній пам’яті» http://surl.li/koza

  • Ісаюк Олеся. «Шість тез про Крути або Що не так із традиційним баченням подій 29 січня 1918 року» http://surl.li/kozd

  • Гончаренко А. «Бій під Крутами (спогади учасника)» http://surl.li/enjqu

  • Михайлик М. «День 29 січня 1918 року (спогади учасника)» http://surl.li/kozf

  • Монкевич Б. «Бій під Крутами (спогади учасника)» http://surl.li/kozi

  • Лоський І. «Крути (спогади учасника)» http://surl.li/koze

  • Файзулін Ярослав. «Бій під Крутами: як відрізнити історичну правду від міфу» http://surl.li/enjru

  • Інтерв’ю з Ярославом Файзуліним. «Що спільного між героями Крут та «кіборгами» Донецького аеропорту?» http://surl.li/enjsj

 

       Тематичні матеріали:

  • Методичні рекомендації до 100-річчя Української революції 1917-1921 років: http://surl.li/enjsm

  • Перші кіборги. До річниці бою під Крутами. Інформаційні матеріали: http://surl.li/enjsu

  • Настільна гра «Українська революція 1917-1921»: http://surl.li/enjsy

  • Інфографіка «Крути - Бій за майбутнє»: http://surl.li/enjtb

  • Схема бою під Крутами, що подавалася в праці Аверкія Гончаренка: http://surl.li/enjti

  • «Про Крути з першоджерел»: http://surl.li/enjtm

  • Соціальна реклама до Дня пам'яті Героїв Крут: http://surl.li/enjtq

e162e41c2016dbf9a4f7ef4fa6de229c_XL.jpg

                                 «Пам'ять во спасіння»

                                                                                        бібліомікс

                                                      до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту

 

                                                                                     27 січня, у світі відзначається Міжнародний день пам'яті жертв

                                                                              Голокосту. Голокост – цілеспрямована політика нацистів у роки Другої

                                                                              світової війни щодо знищення євреїв на окупованій території Європи,

                                                                              жертвами якої стали близько 6 мільйонів євреїв. Вважається одним із

                                                                              різновидів геноциду.

                                                                                       1 листопада 2005 році Генеральна Асамблея ООН прийняла резо-

люцію № 60/7 «Пам'ять про Голокост», що проголосила 27 січня Міжнародним днем пам'яті жертв Голокосту, в якій зазначено, що «Голокост, який привів до знищення однієї третини євреїв і незліченної кількості представників інших національностей, буде завжди слугувати всім людям пересторогою про небезпеки, які приховують у собі ненависть, фанатизм, расизм та упередження…», та закликала держави-члени зробити все можливе, щоб наступні покоління зберегли пам'ять про цю жахливу трагедію людства та запобігти в майбутньому актам геноциду. В цей день в 1945 році війська 1-го українського фронту увійшли до нацистського табору смерті Аушвіц. Цей табір став у сучасному світі символом нацистських злочинів.

      Тематичні посилання:

  • 27 січня – Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту: http://surl.li/scnv

  • Пам'ять во спасіння: година пам’яті: http://surl.li/enjhc

  • Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту: http://surl.li/enjhf

  • Сьогодні в Україні і світі відзначають Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту: http://surl.li/enjhj

  • Через 77 років розслідувачі встановили, хто міг видати нацистам родину Анни Франк: http://surl.li/enjhp

  • Вийшла книга про 2,6 тисячі українців, які рятували євреїв у часи Голокосту: http://surl.li/enjhx

  • Пам’ять Голокосту: Хрест проти свастики: http://surl.li/enjif

---1-1536x1536.jpg

    «Україна єдина»

                           експрес-огляд

             до Дня Соборності України

 

       Щороку 22 січня у день проголошення Акта Злуки Української

Народної Республіки (далі – УНР) та Західноукраїнської Народної

Республіки (далі – ЗУНР) Україна відзначає День Соборності.

Офіційно це свято встановлено Указом Президента України

«Про День соборності України» від 21 січня 1999 року № 42.

Акт Злуки став історичним об’єднанням українських земель в одній державі. Він увінчав соборницькі прагнення українців обох частин України – Наддніпрянщини та Наддністрянщини – щонайменше з середини XIX століття. Це – основоположна віха для українського державотворення.

     Термін «соборність» має кілька значень. Це й об’єднання в одне державне ціле всіх земель, заселених певною нацією на суцільній території. І духовна консолідація всіх громадян держави, їх згуртованість, незалежно від національності. Соборність – це також територіальна цілісність держави. Тому звільнення від російського окупанта українських земель є нашою спільною метою.

   Цьогорічна кампанія до Дня Соборності України проходить під гаслом «Україна соборна. Разом до Перемоги!»

    Нині Україна продовжує боротьбу за незалежність. Тому соборність залишається на порядку денному національних завдань. Цілісність держави буде цілковито відновлена тільки після того, як Україна звільнить усі території, захоплені ворогом. Соборність – мета Перемоги

   Українська незалежність понад 100 років тому зазнала поразки від більшовиків, зокрема, через використанням ними методів гібридної війни: невизнання своїх військ на території УНР, створення маріонеткових псевдореспублік, підтримку антиукраїнських рухів. Але також – через періодичний брак згуртованості у діях, попри спільне бажання українців жити в обʼєднаній державі. Сьогодні Російська Федерація знову прагне знищити українську державність і окупувати нашу землю. Тож так важливо залишатися монолітними в боротьбі проти ворога.

         

        Корисні тематичні посилання:

 - Інформаційні матеріали до Дня Соборності України – 2023 та 105-ї річниці проголошення незалежності Української Народної Республіки: http://surl.li/elwmw

 -  Презентація «Україна соборна. Разом до Перемоги!»: http://surl.li/eniwr

 -  День Соборності України: 5 важливих тем для розмови з учнями: http://surl.li/enixu

 -  Інтернет-банери до Дня Соборності: http://surl.li/jcoe

 -  Відеоролик «Разом з власної волі з 1919 році»: http://surl.li/eniyq

 -  Відеоісторія «Українська революція 1917-21 років. Як творилася держава»: http://surl.li/enizp

 -  Аудіо-альбом «Пісні Української революції»: http://surl.li/enizw

 -  Виставка «100 років боротьби: Українська революція 1917-1921»: http://surl.li/enjan

 -  Настільна гра «Українська революція 1917–1921»: http://surl.li/daltr

 -  Карткова гра «100 облич Української революції»: http://surl.li/eloet

U2M16739562819m4.png

Дивися, січень заглядає в мережу —

складає календар, маршрути і події.

Напевно, Новий рік частково дежавю,

коктейль, в який кладуть і спогади , і мрії.

 

Яку Ти вибереш для себе складову?

У що повіриш більше? Так воно і буде.

І казка як колись, у сиву давнину —

ймовірно, зранку на добро Тебе розбудить…

 

На кронах яшми зеленавої сосни

віночок неба у засніженій пороші.

Лускунчик , що приходить у рожеві сни

нагадує, що світ як музика — хороший.

(Окрилена)

Якого кольору січень?

   Січень — місяць яскравих зірок, морозних ночей, білих стежин. Дні стають довшими, більше світлих годин. Сонце встає раніше і яскравіше світить, поспішаючи до весни. Січневі фарби — холодні до крижаних, але пронизливо ясні, променисті. І, звичайно ж, Січень це Новий рік і Різдво, тому він асоціюється із зеленню ялинки, помаранчевими апельсинами, різнобарв’ям новорічних прикрас.

 

Січень

   Українська назва січень походить від слова січа. У давнину в цей час починали розчищати ділянки від корчів, щоб навесні їх засіяти, цей промисел називався січа.

    Також цей місяць називали: студень, просинець, сніговик, тріскун, вогневик, льодовик, щипун, сніжень.

 

Прислів’я та приказки про Січень

◊ Січень з груднем прощається, а на лютий очі косить.

◊ Січи, не січи, коли я на печі.

◊ У січні вночі панують сови та сичі.

◊ Січень, наступає, мороз людей обнімає.

◊ Січень січе та й морозить, а ґазда дрова з лісу возить.

◊ Січень не так січе, як у вуха пече.

◊ Вітер у січні зі сходу несе добру погоду.

 Також пропонуємо переглянути цікаву інформацію «Січень в історії» за посиланням: http://surl.li/eocji

Дні народження та події у січні

01

Бандера Степан (1909-1959) – український політичний діяч, ідеолог українського націоналістичного руху ХХ ст.

 

Адамцевич Євген (1904-1972) – сліпий бандурист, автор «Запорозького маршу»

 

Джером Девід Селінджер (1919-2010) – американський письменник, найвизначніший твор якого, роман «Ловець у житі» (1951), мав значний вплив на суспільство Америки.

 

02

Айзек Азімов (1920-1992) – американський письменник, професор біохімії Бостонського університету, популяризатор науки, один з найвідоміших майстрів наукової фантастики та лауреат премії «Гросмейстер фантастики» за заслуги перед жанром.

 

04

Ісаак Ньютон (1643-1724) – видатний англійський учений, основоположник класичної механіки.

 

Якоб Людвиг Карл Грімм (1785-1863) – німецький філолог, один із братів-казкарів, найвідоміших у Європі (брати Грімм).

 

Литовченко Тимур (1963) – український письменник-фантаст, володар титулу «Золотий письменник України» (2016).

 

​06

Гришко Микола (1901-1964) – український ботанік, фундатор Національного ботанічного саду.

 

Лобановський Валерій (1939-2002) – український футболіст і тренер.

 

Стус Василь (1938-) – український поет, перекладач, прозаїк, літературознавець, правозахисник.

 

Сосюра Володимир (1898-1986) – український поет, автор поем «Махно», «Розстріляне безсмертя», автобіографічного роману «Третя рота» та вірша «Любіть Україну».

 

Руданський Степан (1834-1873) – український письменник, фольклорист, лікар-епідеміолог, громадський діяч, автор численних віршованих гуморесок «Співомовок».

 

Хмельницький Богдан (1596-1657) – український військовий, політичний та державний діяч, перший, хто офіційно отримав титул гетьмана і єдиний з гетьманів, хто призначив свого спадкоємця.

 

​08

Васильченко (Панасенко) Степан (1878-1932) – український письменник, перекладач, журналіст, педагог

 

Симоненко Василь (1935-1963) – український поет і журналіст, майстер ліричного вірша.

 

09

Карел Чапек (1890-1938) – чеський письменник, фантаст.

 

Параджанов Сергій (1924-1990) – визначний вірменський та український кінорежисер, сценарист. В Україні створив фільми «Українська рапсодія», «Наталія Ужвій», «Тіні забутих предків».

 

12

Корольов Сергій (1906-1966) – учений у галузі ракетобудування і космонавтики, головний конструктор штучних супутників Землі та космічних кораблів.

 

Примаченко  Марія (1909-1997) – українська народна художниця, представниця народного примітивізму («наївного мистецтва»).

 

Джек Лондон (1876-1916) – американський письменник, найбільш відомий як автор пригодницьких оповідань і романів.

 

Муракамі Харукі (1949) – японський письменник і перекладач.

 

Девід Мітчелл (1969) – англійський письменник.

 

​14

Гуцало Євген (1937-1995) – український письменник, автор кількох десятків збірок прози і поезії, публіцистики («Ментальність орди»).

 

​15

Президія Верховної Ради України ухвалила Державний гімн України, затверджено музичну редакцію, автором якої є М. Вербицький (1992).

 

Агатангел Кримський (1871-1942) – сходознавець, історик, письменник і перекладач кримськотатарського походження, один з організаторів Академії Наук України (1918).

 

​19

Едгар Алан По (1809-1849) – американський поет та новеліст.

 

​23

Стендаль (Анрі-Марі Бейль) (1783-1842) – французький письменник, автор роману «Червоне та чорне».

 

Тичина Павло (1891-1967) – український поет, перекладач, публіцист, громадський діяч.

 

​27

Моцарт Вольфганг Амадей (1756-1791) – австрійський композитор і музикант-віртуоз.

 

Гулак-Артемовський Петро (1790-1865) – український письменник, вчений, перекладач, поет, байкар.

 

Чубинський Павло (1839-1884) – український етнограф, фольклорист, поет, громадський діяч, автор слів Гімну України.

 

​28

Верховна Рада України затвердила національний синьо-жовтий прапор Державним прапором України (1992).

 

Каденюк Леонід (1951-2018) – льотчик-випробувач 1-го класу, космонавт, генерал-майор авіації, перший і єдиний астронавт незалежної України.

 

​29

День пам’яті Героїв Крут (1918)

 

Ромен Роллан (1866-1944) – французький письменник, музикознавець, театрознавець, мистецтвознавець, лауреат Нобелівської премії у галузі літератури (1915).

sichen.jpg

«Вони сягнули у безсмертя»

                    інформдайджест

 

     Щороку, 14 грудня, Україна традиційно вшановує учасників

ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції.

     Саме цього дня, у 1986 році, було офіційно повідомлено

про завершення будівництва саркофага над зруйнованим у резуль-

таті вибуху четвертим енергоблоком ЧАЕС.

     У ліквідації наслідків аварії брали участь понад 650 тисяч

людей – людей, які ціною свого життя і здоров'я змогли здолати

страшну трагедію 20 століття, що сталася 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС. Хоча наслідки того страшного лиха відчуватиме ще не одне покоління людей.

     14 грудня – день, коли Українська держава вшановує героїчний подвиг учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

      Насамперед, це день мужніх та самовідданих людей, які прийняли доленосний виклик – захистити не тільки Україну, але й усе людство від руйнівного впливу зруйнованого внаслідок аварії на Чорнобильської АЕС енергоблоку.

      Більш детальніше ознайомитися з інформацією по цій темі можна за посиланнями:

14-den-vshanuvannya-uchasnykiv-likvidatsiyi-naslidkiv-avariy.jpg

                                             «Військове мистецтво

                                            України»

                                                                    онлайн-досьє

 

                                                                                                Щорічно 6 грудня у державі відзначають День Збройних сил

                                                                                           України, адже саме ця дата стала значимою із 1991 року, коли

                                                                                           парламент ухвалив Закон України «Про Збройні Сили України»,

                                                                                           яким встановлювалося це свято.

   У цей день українці поціновують воїнів, які у різні часи обороняли і обороняють нашу незалежність і територіальну цілісність, усіх захисників України незалежно від службового становища та статі.

     Це свято нероздільно пов’язане із розвитком війська від часів Русі. Найкращі традиції захисників минулого успадкували бійці сучасних Збройних сил України, які сьогодні відстоюють суверенітет України у війні із російським агресором.

     Починаючи із 2009 року до Дня Збройних сил України відбувається нагородження Премією імені Богдана Хмельницького за краще висвітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва у декількох номінаціях.

   Варто зазначити, що 1919 року цей день став початком однієї зі славетних сторінок української армії – Першого зимового походу Дієвої армії УНР.

       Більш детальніше про ЗСУ можна дізнатися із наступних джерел:

zsu2021.jpeg

     Відійшла в минуле осінь.

     Грудень – первісток зими –

     Оглядає володіння.

     Сніг іскриться під саньми.

 

              В білих шатах ліс дрімає.

              Кригою взялись річки.

              І виблискують під сонцем,

              Як посріблені стрічки.

 

     Навкруги панує спокій,

     А в сусідньому дворі

     Червоніють горобини,

     Ніби спалахи зорі.

                                 

                                    (Лідія Кир′яненко)

 

Якого кольору грудень?

     Перший місяць зими. В останній час грудень такий примхливий. Якщо йде сніг, то тут же тане, дощ і туман… а ми в очікуванні справжньої зими – зі снігом, морозцем і сонечком. Все частіше грудень вогкого сірого кольору … Але все ж хочеться вірити, що до нового року випаде сніг, і грудень буде білим від снігу, темно зеленим від ялинок, святково червоно – золотим!

 

Грудень

     В давньоруські часи цей місяць називали студень, холодець, стужайло, хмурень, мостовик.

   А назва грудень – від слова груддя, грудки. Після осінніх дощів розтоптані возами ґрунтівки замерзали. Їздити такими дорогами було важко – заважали замерзлі грудки.

    Але якщо заглянути в саме слово, то можна побачити, що воно з двох частин гру-день. Тобто гру – грудки, замерзлі частинки, день – день. Виходить – замерзлі короткі дні.

    Саме у грудні, після найкоротшого у році дня зимового сонцестояння, що припадає на 22 грудня природа завершує своє поступове завмирання, та повертається до Весни.

 

Прислів’я та приказки про Грудень

◊ У грудні сонце на літо, а зима на мороз повертають.

◊ Грудень землю грудить і хату студить.

◊ Грудень — не брат, а холоднеча — не сестра.

◊ Смутний грудень, як прийде студень.

◊ Грудень рік кінчає, а зиму починає.

◊ Прийшов грудень, приніс студень.

◊ Сумний грудень і в свято, і в будень.

 

     Також пропонуємо переглянути цікаву інформацію «Грудень в історії» за посиланням:  

https://cutt.ly/jMCROlg

 

Дні народження у грудні

 

   3

  • 300 років від дня народження Григорія Сковороди (1722-1794), філософа, просвітителя–гуманіста, поета, педагога;

  • 165 років від дня народження Джозефа Конрада (1857-1924), англійського письменника, критика польського походження, уродженця України;

  • 125 років від дня народження Андрія Головка (1897-1972), українського письменника.

  11

  • 50 років від дня народження  Ахтема Сеітаблаєва (1972), українського актора та режисера кримськотатарського походження.

   13

  • 145 років від дня народження Миколи Леонтовича (1877-1921), українського композитора («Щедрик», «Дударик», «Козака несуть»), хорового диригента, громадсько–культурного діяча, українського композитора, педагога;

  • 225 років від дня народження Генріха Гейне (1797-1856), німецького поета.

   18

  • 130 років із дня народження Миколи Куліша (1892-1937), драматурга, громадського діяча, публіциста, представника «Розстріляного Відродження», репресованого.

   21

  • 105 років із дня народження Генріха Теодора Белля (1917-1985), німецького письменника.

   24

  • 85 років від дня народження В'ячеслава Чорновіла (1937-1999), українського політика, дисидента, публіциста; Героя України (2000).

   26

  • 230 років від дня народження Чарльза Беббіджа (1792 – 1871), англійського  математика, винахідника першої обчислювальної машини.

  30

  • 110 років із дня народження Андрія Сови (1912–1994), актора, гумориста, педагога.

  31

  • 425 років від дня народження Петра Могили (1596–1647), українського політичного , церковного і освітнього діяча, митрополита Київського і Галицького;

  • 145 років від дня народження Гната Хоткевича (1877–1938), українського письменника, актора, мистецтвознавця, організатора Гуцульського театру в с. Красноїллі Верховинського району;

  • 130 років із дня народження Михайла (Михайля) Семенка (1892–1937), поета–футуриста, журналіста, представника «Розстріляного Відродження», репресованого.

December-1489x420.png
december-clip-art-whimsical-cartoon-text-doodle-month-44873083.jpg

                                              «Від слави козаків

                                      до воїнів Майдану»

                                                                   історичний хронометр

                                                                                                       Євромайдан (також Єврореволюція, Революція Гідності) —

                                                                                                 національно-патріотичні протестні акції в Україні, передусім

                                                                         проти корупції, свавілля правоохоронних органів та сил спец-призначення, а також на підтримку європейського вектора зовнішньої політики України.

   Протести розпочалися 21 листопада 2013 року як реакція на рішення Кабінету Міністрів України про призупинення процесу підготування до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом і значно поширилися після силового розгону демонстрації у Києві вночі 30 листопада. Протести, які з кінця 2013 року відбувалися у формі мітингів, демонстрацій, студентських страйків та силова протидія протестам із боку влади призвели до відкритого силового протистояння, яке надалі переросло у Революцію гідності.

    Революція Гідності призвела до якісної зміни самої ідентичності. Змінилася постсовєцька ідентичність, і Україна стала на шлях європейського розвитку. Найяскравішою ілюстрацією того, чого уникнула Україна завдяки Революції Гідності, є доля Білорусі.

      Спроба перетворити Україну на проросійську диктатуру – саме те, проти чого повстало українське суспільст-во у 2013-2014 роках. Помстою за цей вибір українців стала агресія Росії, яка триває досі. Але, попри окупацію частини території, жахливі людські жертви та величезні матеріальні втрати, Україна не лише не зламалася. Вона пройшла вражаючий шлях перетворень у різних галузях.

      Майдан продемонстрував здатність українців до самоорганізації, взаємодопомоги та самопожертви, виявив, що для наших співгромадян, незалежно від регіону проживання, етнічної приналежності та мови, важливими цінностями є свобода, людська гідність, право обирати свою долю.

   Хронологію трагічних подій, що відбувалися на Майдані Незалежності у Києві можна переглянути за посиланнями:

https://cutt.ly/PMxtVMD

https://cutt.ly/bMxt1P3

images.jpg

Радіодиктант національної єдності-2022

 

  Сьогодні, у День української писемності та мови, українці одночасно у різних куточках України й світу написали 22-й Радіодиктант національної єдності, який мав назву «Твій дім» авторства Ірини Цілик, української письменниці, режисерки, членкині Українського ПЕНу.

     Радіодиктант читала у прямому ефірі народна артистка, Герой України Ада Роговцева.

Працівники та здобувачі освіти у бібліотеці вищого професійного училища №7 також доєдналися до написання радіодиктанту.

 

 

 

 

 

 

 

 

 









 

диктант 2022.jpg
диктант-22.jpg

    День української писемності та мови — свято розвитку Державної мови, яке кожного року відзначається в Україні 9 листопадаЗа православним календарем — це день вшанування пам'яті Преподобного Нестора-Літописця — послідовника творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія.


 

 

 

 

 

 

 

 

 














 

1.png
2.png

Вже з дерев злетіло листя,

Наступає Листопад.

Пізня осінь урочисто

Свій завершує парад.

 

Бадьорить нас легкий вітер

І гойдає лист старий.

Сонце ллє над білим світом

Ясні промені згори.

                   Наталя Забіла

Якого кольору листопад?

    Листопад останній місяць осені. На деревах вже немає листя, йдуть холодні дощі, іноді намагається випасти сніг, але тут же тане. Пейзажі сірі і похмурі, сонечка майже немає. Але ж листопад не тільки сірий, природа дарує нам червоні фарби — грона горобин, намистинки шипшини на тоненьких гілочках. Хризантеми, хай не яскравих пастельних тонів, останні квіти, які викликають нехай сумну, але все ж таки посмішку…

 

Листопад

     Назва місяця прийшла із західноукраїнських земель. У цей час там опадає листя, на сході України — дерева вже безлисті. Тому в Київській Русі останній місяць осені звався груднем. Народні назви: грудкотрус, листопадець, падолист, братчини.

 

Прислів’я та приказки про Листопад

◊ Листопадовий день, що заячий хвіст.

◊ Листопад і колесо, і полоз любить.

◊ Листопад — ворота землі.

◊ У листопаді зима з осінню бореться.

◊ У листападі голо в саді.

◊ У листопаді зима на заграді.

◊ Листопад зимі ворота одчиняє.

◊ Листопад не лютий, проте спитає, чи одягнутий та взутий.

◊ Листопад вересню онук, жовтню син, а грудню рідний брат.

 Також пропонуємо переглянути цікаву інформацію «Листопад в історії» за посиланням: https://cutt.ly/pNc9VfV

 

Дні народження у листопаді

        3

  • Роздобудько Ірен Віталіївна (1962р.) – українська журналістка, письменниця, поетеса. Володарка титулу «Золотий письменник України»(2012).
    7

  • Альберт Камю (1913-1960) – французький романіст, філософ, публіцист, один з лідерів філософсько-мистецького напрямку екзистенціалізму. Лауреат Нобілевської премії з літератури 1957 року.
    8

  • Маргарет Манерлін Мітчел (1900-1949) – американська письменниця та журналіст, автор роману-бестселера «Звіяні вітром». Роман, що вийшов 1936 року, отримав Пулітцерівську премію і був перекладений на 37 мов світу. Екранізований 1939р. Фільм отримав вісім премій «Оскар». 

       10

  • Фрідріх Шиллер (1759-1805) – німецький поет, філософ, теоретик мистецтва і драматург.

  • Ніл Гейман (1960) –англійський письменник-фантаст, автор численних романів, графічних новел, коміксів та кіносценаріїв.   

        13

  • Остап Вишня (1889-1956) – український письменник, новеліст, класик сатиричної прози ХХ ст.

        14

  • Малишко Андрій Самійлович (1912-1970) – український поет, перекладач, літературний критик.

  • Астрід Ліндгрен (1907-2002) – шведська дитяча письменниця, чиї книги перекладені більш ніж 85 мовами та видані більше ніж у 100 країнах.

        17

  • Кокотюха Андрій Анатолійович (1970) – сучасний український письменник. Володар титулу «Золотий письменник України» (2012).

  • Климентій Казимир Шептицький (1869-1951) – блаженний священномученик католицької церкви. 1996 року отримав звання «Праведник народів світу».

        21

  • Вольтер (Франсуа Марі) (1694-1778) – один із найбільших французьких філософів-просвітників XVIII ст.: поет, прозаїк, сатирик, трагік, історик, публіцист, антиклерикал.

        24

  • Дейл Карнегі (1888-1955) – американський психолог, письменник та педагог.

        25

  • Пирогов Микола Іванович (1810-1881) – відомий хірург, анатом і педагог. Засновник військово-польової хірургії, започаткував використання анастезії при оперативних втручаннях.

  • Нечуй-Левицький Іван Семенович (1838-1918) – український прозаїк, перекладач, письменник.

        27

  • Кобилянська Ольга Юліанівна (1863-1942) – українська письменниця, учасниця феміністичного руху на Буковині.

  • Патон Борис Євгенович (1918-2020) – український науковець у галузі зварювальних процесів, металургії і технології металів, Президент НАН України, академік АН України, доктор технічних наук, професор, перший нагороджений відзнакою «Герой України», кавалер ордена Свобода, ордена князя Ярослава Мудрого I, II, IV, V ступеня та ордена «За заслуги» I ступеня. Заслужений діяч науки та техніки України.

        28

  • Стефан Цвейг (1881-1942) – австрійський письменник, критик, автор численних белетризованих біографій.

        29

  • Квітка-Основ'яненко Григорій Федорович (1778-1843) – український прозаїк, драматург, новинар, літературний критик і культурно-громадський діяч. Засновник художньої прози та жанру соціально-побутової комедії в класичній українській літературі.

  • Кла́йв Сте́йплз Лью́їс (1898-1963) – англійський письменник валлійсько-шотландського походження, філософ, літературний критик, спеціаліст із Середньовіччя і християнський апологет. Писав англійською мовою. Автор фентезійного циклу «Хроніки Нарнії».

       30

  • Марк Твен (Сем'юел Ленггорн Клеменс) (1835-1919) – американський письменник, гуморист, сатирик, публіцист, видавець. Найвідомішими творами є «Пригоди Тома Соєра» та «Пригоди Гекльберрі Фінна».

  • Джонотан Свіфт (1667-1745) – церковний діяч, публіцист, сатирик, англомовний ірландський письменник, відомий як автор «Мандрів Гулівера». Британська енциклопедія вважає його найвидатнішим англомовним прозаїком-сатириком усіх часів. Менш відомий як поет.

  • Яремчук Назарій Назарович (1951-1995) – український естрадний співак (тенор). Народний артист УРСР, Герой України.

Без названия.jpg

«Лицарі старого і нового часу»

                                                                        історичний дайджест

                                                                                      14 жовтня українці святкують одразу чотири свята. Перше – Свято

                                                                             Покрови Божої Матері, друге – День українського козацтва, третє свято,

                                                                             дуже молоде – День захисника України, а четверте – день створення

                                                                             Української повстанської армії.

                                                                                      Усі ці свята дуже взаємопов’язані й виникали послідовно.

 

                                                                                      Відшуміло літечко, попереду зима. І як подарунок, посеред щедрої

                                                                            барокової осені – свято Покрова Пресвятої Богородиці – одне з найулюб-

                                                                            леніших свят українців. Із ним пов’язано чимало традицій, як дуже дав-

                                                                            ніх, так і нових, започаткованих у наш час. Воно присвячене Пречистій

Богоматері, яка немов покриває всіх своїм покровом – Україну, народ, воїнство, власті, церкву, оберігаючи від видимого і невидимого лиха. Одним словом, Покрова – свято усієї громади. Більш детальніше ознайомитися з цими традиціями можна за посиланням: https://cutt.ly/dBnu4A7

 

     День українського козацтва приурочене до Покровів не просто так. Згідно з історичними даними, перші козаки з'явилися на території України в XVI-XVII ст. Вони вважалися вільними людьми і воїнами Христовими. Спочатку козаками називали тільки військові громади, а потім і територіальні.

      Головною місією козаків був захист земель від нападу кримських татар, охорона торгових шляхів і захист кордонів держави. За часів одного з ворожих набігів, коли положення здавалося безвихідним, воїнам з'явилася Пресвята Богородиця і захистила їх. Саме тому здавна Діва Марія вважається заступницею і покровителькою козаків.

    Про походження та діяльність українського козацтва пропонуємо дізнатись з матеріалів «Вікіпедії»: https://cutt.ly/5Bniedj

 

       14 жовтня Україна на державному рівні вшановує своїх захисників. Щорічне державне свято встановлено Указом Президента України «Про День захисника України» від 14 жовтня 2014 року № 806 на відзначення мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу.

      У цей день українці поціновують воїнів, які в різні часи обороняли і обороняють нашу незалежність і територіальну цілісність, усіх захисників України незалежно від службового становища та статі.

         Це свято нероздільно пов’язане з розвитком війська від часів Русі. Найкращі традиції захисників минулого успадкували бійці сучасних Збройних сил України, які сьогодні відстоюють суверенітет України у війні з російським агресором.

     Пропонуємо інформаційні матеріали, які розкривають, зокрема, тяглість і спадкоємність тисячолітніх військових традицій України: https://cutt.ly/GBnipDZ

 

        Прийнято вважати, що УПА створена 14 жовтня 1942 року. Ця дата була закріплена постановою Української Головної Визвольної Ради і її прив'язка до свята Покрови, покровительки козацького війська, мала на меті показати тяглість історії українського війська від доби Гетьманщини. Боротьба Української повстанської армії - складова Українського визвольного руху 1920-1950 років.

      Активну частину своєї діяльності вона почала з весни 1943 року на територіях Волині-Поділля, Галичини, Холмщини та Північної Буковини. Окремі загони також діяли і на території східної України, на Донбасі і навіть на Кубані.

   Ознайомитися з історією виникнення УПА та її документами можна, скориставшись посиланням: https://cutt.ly/MBnigHG

14-жовтня-e1634107333440.jpg

                                «Країни знань

                                 зірки яскраві»

                                                                               освітянський олімп

                                                                         до Дня працівників освіти

 

     Саме життя стверджує, що для того, щоб рухатись у майбутнє, необхідна опора на минуле. Тому безцінним для всіх нас є те, що у безмежному світі педагогічних знань відкриваємо ми для себе мудрі і глибокі думки корифеїв педагогіки.

    Вони зробили значний внесок в освіту та розвиток педагогічної науки. Їхні науково-педагогічні роботи є зразками для багатьох початківців, які пов’язали свою долю з цією складною, але благородною працею. 

      Дізнатись про відомих педагогів та отримати короткі відомості про них можна, скориставшись інформацією за посиланнями:

https://cutt.ly/PBydLCp

https://cutt.ly/PBydNvH

https://cutt.ly/tByd4Wn

https://cutt.ly/CByfqZX

осв0510-1024x763.jpg

Щодо проведення

обласної декади бібліотек ЗП(ПТ)О

   З непохитною вірою у перемогу України та усвідомленням руйнівних наслідків війни цьогорічна обласна декада бібліотек ЗП(ПТ)О у Вищому професійному училищі №7 м. Кременчука проводиться з 3 по 12 жовтня 2022 року під гаслом «У нас єдина мета – Україна свята, нездоланна ніким і ніколи!».

     Декада має сприяти втіленню основних положень "Концепції національно-патріотичного виховання в системі освіти України", затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 6 червня 2022 р. № 527, а також приверненню уваги до питання патріотичного виховання у нашій державі, розкриттю виховної функції бібліотеки, об’єднанню зусиль педагогічного колективу і бібліотеки щодо розвитку патріотизму підростаючої особистості, посиленню патріотичного руху в Україні, пробудженню в учнів глибокого інтересу до історії України та рідного краю, любові до державної мови, поваги до культурного та історичного минулого України, культивуванню кращих рис української ментальності на засадах наскрізного патріотичного виховання.

 

План обласної декади у бібліотеці

Вищого професійного училища №7 м. Кременчука

 

1.jpg

Сумує жовтень в нашому саду.

Поодцвітали мальви сніжно-білі,

Хмелі перебродили у меду,

І журавлі полинули у вирій.

 

Вже не сміються ластівки малі.

Не золотіє мак духмяним цвітом.

А яблуні – заплакані й сумні…

Вони не скоро знов побачать літо.

 

Все листопади вдаль перенесли…

Бузкова тиша. Сад тривожно-синій

Смородина ще в залишках золи.

А на гілках цвіте холодний іній.

                           Н. Донець

     Яким кольором жовтень?

    Жовтень середина осені — її яскрава пора. Розфарбовані вереснем листочки кружляючи падають на землю, все навколо всипане різнобарв’ям опалого листя. Перша половина жовтня це жовтий, помаранчевий, червоний колір, але пізніше починаються дощі, холоднішає і все стає сіро коричневим…

 

      Жовтень

      Час жовтіння листя. Цю назву місяць має ще з часів Київської Русі. В народі його називали грязень, хмурень, листопадник, зазимник, весільник.

 

      Прислів’я та приказки про Жовтень

◊ Жовтень ходить по краю та й виганяє пташок з раю.

◊ Вересень пахне яблуками, а жовтень — капустою.

◊ У жовтні гріє ціп, а не піч.

◊ Плаче жовтень холодними сльозами.

◊ Жовтень хоч і холодний, та листопад його перехолодить.

◊ В жовтні з сонцем розпрощайся, ближче до печі підбирайся.

 Також пропонуємо переглянути цікаву інформацію «Жовтень в історії» за посиланням: https://www.jnsm.com.ua/h/10/

 

      У жовтні народилися

3 Люко Дашвар (Ірина Іванівна Чернова) (1957) — українська письменниця, сценаристка, журналістка. Твори: «Село не люди», «Ініціація», «#ГАЛЯБЕЗГОЛОВИ», «РАЙ.центр», «Молоко з кров’ю» та інші.

8Марина Іванівна Цвєтаєва (1892-1941) російська поетеса, прозаїк, драматургиня. Збірники віршів: «Вечірній альбом», «Чарівний ліхтар», «Лебединий стан»; есе «Мій Пушкін».

9Мігель де Сервантес Сааведра (1547-1616) іспанський новеліст, драматург і поет, класик світової літератури. Твори: «Галатея», «Дон Кіхот», «Прекрасна іспанка».

15Ілля Ільф (Ілля Арнольдович Файнзільберг) (1897-1937) письменник-сатирик єврейського походження. Твори: «Дванадцять стільців», «Золоте теля».

21Пилип Орлик (1672–1742), політичний, державний та військовий діяч, гетьман України, упорядник «Конституції Пилипа Орлика».

24Імре Кальман (1882 – 1953), угорський композитор, «король оперети» єврейського походження, один із засновників і найвизначніших представників віденської оперети. Серед найвідоміших оперет – «Королева Чардашу» («Сільва», 1915), «Баядера» (1921), «Маріца» (1924), «Принцеса цирку» (1926), «Фіалка Монмартру» (1930).

27Нікколо Паганіні (1782 – 1840), італійський скрипаль-віртуоз, композитор.

31Анатолій Дмитрович Папанов (1922-1987), радянський актор театру і кіно, театральний педагог.

misyac-zhovten-21.gif

«Навчання – це проект довжиною в життя»

бібліофреш

                                                                        Процес модернізації українського суспільства сьогодні можливий лише за

                                                               умови забезпечення всебічного доступу громадян до освіти. Сучасні бібліотеки

                                                               надають змогу усім бажаючим залучитись до досвіду минулого і теперішнього,

                                                               до культур різних країн, перегорнути сторінки людської історії. Вони беруть

                                                               безпосередню участь у реалізації конституційного права людини на освіту, що

                                                               здійснюється на принципах свободи слова, думки і творчості, поширення знань

                                                               та інформації, вільного оприлюднення і використання результатів наукових

                                                               досліджень. Інформаційні ресурси сучасних книгозбірень забезпечують отри-

                                                               мання нових знань для усіх користувачів, незалежно від форми навчання, а

                                                               також з метою самоосвіти. Адаптуючись до сучасних реалій, традиційні та

електронні ресурси бібліотек стають одним із головних провідників інформації, незалежно від місця її зберігання.

  Пропонуємо вашій увазі переглянути пізнавальну інформацію, яка буде корисна як педагогічним працівникам, так і здобувачам освіти:

https://cutt.ly/QCsVuB1

https://cutt.ly/HCsVa5b

https://cutt.ly/2CsVf8A

https://cutt.ly/hCsVjYH

https://cutt.ly/9CsVzcv

https://cutt.ly/qCsVcdA

https://cutt.ly/jCsVbVx

https://cutt.ly/qCsVErB

 

      Наостанок хотілось би сказати, що бібліотека — це живий організм, що постійно розвивається, потребує змін і нововведень. Ми шукаємо нові ідеї, формати, програми щоби повною мірою відповідати потребам сучасного суспільства.

       Одне лише залишається незмінним: розумним бути модно, успішним — цікаво, інформованим — корисно!

n_7940_25975414.png

      Оксамитовий вересень тішить,

      Він дарує своє нам тепло.

      Іще листя не скинули вишні

      І трояндове квітне стебло.

 

                   Позолотою фарби лягають,

                   Білі хмари у небі пливуть.

                   Сонця промені ніжо торкають,

                   Журавлів проводжаючи в путь.

 

      А в дворі у червонім намисті,

      Посміхнулась калина мені.

      І листочки вишнево — барвисті,

      Наче вишиті на полотні…

 

                   Осінь… Вересень… Бабине літо…

                   А за ними прийдуть холоди.

                   Сльози дощик свої буде лити,

                   Залишаючи мокрі сліди.

                                                                 Тетяна Горобець

 

Якого кольору вересень?

      Ще тільки початок осені і попереду багато сонячних днів. Вересень — місяць художник, він розфарбовує зелене листя в жовтий, оранжевий, бордовий колір. Дерева стоять в золотих нарядах, настає пора теплих днів — бабине літо. Отже вересень радує нас яскравими та теплими фарбами.

 

Вересень

      Назва місяця прийшла з Полісся, де у цей період цвіте верес. Також вересень був ревуном, заревом, сівнем, бабським літом.

 

Прислів’я та приказки про Вересень

◊ Вересень весіллями багатий.

◊ Садок у вересні, що кожух у січні.

◊ Верещить вересень, що вже осінь.

◊ Як вересніє, то й дощик сіє.

◊ Весна каже — уроджу, а осінь каже — я ще погляджу.

       Також пропонуємо переглянути цікаву інформацію «Вересень в історії» за посиланням: 

 https://www.jnsm.com.ua/h/09/

У вересні народилися:

1  Едгар Райс Берроуз (1875-1950) – американський письменник.

   Мозговий Микола Петрович (1947-2010) – український естрадний співак, композитор-пісняр, народний артист України.

2 Білик Іван Якович (Рудченко) (1845-1905) – український фольклорист, етнограф, письменник, перекладач, літературний критик, старший брат і співавтор Панаса Мирного.

9 Котляревський Іван Петрович (1769-1838) – видатний український письменник, драматург, перший класик нової української літератури.

10 Довженко Олександр Петрович  (1894-1956) – видатний український кінорежисер, художник-графік, письменник, громадський діяч, фундатор національного кінематографа.

11  О' Генрі (Вільям Сідні Портер) (1862-1910) – американський письменник, майстер жанру оповідання.

12  Станіслав Лем (1921-2006) – польський письменник-фантаст єврейського походження.

15  Джеймс Фенімор Купер (1789-1851) – американський письменник.

      Агата Крісті (1890-1976) – англійська письменниця, майстриня і одна із найвідоміших у світі представниць детективного жанру.

17  Коцюбинський Михайло Михайлович (1864-1913) – український письменник, громадський діяч.

18 Бернар Вербер (1961) – сучасний французький письменник. У книгах Вербера багато пророчого, тому він був нагородженим премією Жуля Верна.

   Драгоманов Михайло Петрович (1841-1895) – український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, фольклорист, громадський діяч, засновник українського соціалізму, представник відомого роду українських громадських і культурних діячів Драгоманових.

19 Забужко Оксана Стефанівна (1960) – українська поетеса, письменниця, літературознавець, публіцист. Володарка титулу "Золотий письменник України" (2012).

21 Герберт Уеллс (1866-1946) – англійський письменник, найбільш відомий як письменник-фантаст, хоча має значний доробок праць історичних, на політичну тематику.

      Стівен Кінг (1947) – американський письменник.

23 Крушельницька Соломія Амвросіївна (1872-1952) – українська оперна співачка, педагог.

28 Мікеланджело да Караваджо (1573-1610) – італійський живописець періоду раннього бароко, засновник європейського реалістичного живопису XVII ст.

      Проспер Меріме (1803-1870) – французький драматург, новеліст, історик, етнограф і романіст.

    Сухомлинський Василь Олександрович (1918-1970) – український педагог, публіцист, письменник, поет.

29 Грушевський Михайло Сергійович (1866-1934) – український історик, громадський та політичний діяч. Голова Центральної Ради Української Народної Республіки (1917–1918).

    Іван Карпенко-Карий (1845-1907) – український письменник, драматург, актор, ерудит, один з корифеїв українського побутового театру.

PH51501_2.jpg

Червень

Квітучий червень! Літечко яскраве!

Багато квітів, радості, пісень.

Все дивовижне, гарне і цікаве,

Неначе казка кожен світлий день.

А пахне як акація духмяна,

Жасмин чарівний душу веселить.

Півонія квітує незрівняна,

Мак полум’яно аж палахкотить!

  Надія Красоткіна

 

Якого кольору червень?

     Зелений від соковитої трави, червоний від наливних ягід, білий від ромашок. «Червень – місяць білих ночей, квітучих трав, співочих птахів», – каже народна приказка. А ще він рум’янець року, полудень, різноцвіть, сінокісник, перволіть, кресник, світозар, сонцекрес... Чудовий затишний місяць року!

 

Червень

     Вважається, що назва місяця походить від слова червець. Само в цьому місяці з’являється черв’як червець, з якого виготовляють червону фарбу для тканин, якою в давнину фарбували давньоруські стяги, її навіть продавали сусіднім державам. За іншою версією, місяць називається червень, бо у цьому місяці червоніють ягоди. Відомі також народні назви: кресень, гедзень, червивий місяць.

 

Прислів’я та приказки про Червень

      ◊   Червень тому зелениться, хто працювати не ліниться.

      ◊   У червні люди раді літу, як бджоли цвіту.

      ◊   Червень літо зрум’янив, а липень громами розпік.

      ◊   Червневе літо ліпше від кожуха.

      ◊   У червні на полі густо, а в коморі пусто.

      ◊   У червні перша ягідка в роток, а друга — в козубок.

 

Ювіляри червня 2022 року

1   – 85 років від дня народження Колін Маккалоу (1937-2015), австралійської письменниці.

21 – 125 років від дня народження Юрія Кондратюка (1897-1941), українського винахідника, одного із творців ракетної техніки й теорії космічних польотів.

     – 60 років від дня народження Віктора Цоя (1962-1990), поета, музиканта, засновника і харизматичного лідера гурту «Кіно».

28 – День Конституції України.

     – 445 років від дня народження Пітера Рубенса (1577-1640), фламандського живописця.

  – 310 років від дня народження Жан-Жака Руссо (1712-1778), французького філософа-просвітителя, письменника.

 

    Цього місяця виповнюється 85 років від часу заснування (1937) Національного заслуженого академі-чного ансамблю танцю України ім. П. П. Вірського (на той час – Ансамбль танцю УРСР).

   Травень 

В травні трави молоді,

                                                                                                                      Ніби хвилі по воді,

                                                                                                                      Розливаються широко,

                                                                                                                      Аж радіє наше око.

                                                                                                                      В травні — праця на полях,

                                                                                                                      На городах, у садках:

                                                                                                                      Праця з піснею дзвінкою,

                                                                                                                      Як сестра живе з сестрою…

                                                                                                                                                        Максим Рильський

Якого кольору травень?

   Травень самий зелений місяць року. Безліч зелених відтінків: жовто-зелений, оливковий, фісташковий, салатовий, смарагдовий…

      Травень жовтий від нарцисів, тюльпанів і величезної кількості квітучих кульбаб.

      Травень кольору молодого листя та свіжої трави, чистого весняного неба і перших грозових хмар.

Травень

       Назва місяця пов’язана з бурнім ростом трави у цю пору.

       Відомі також народні назви: пісенник, місяць-громовик, травник.

 

Прислів’я та приказки про Травень

◊ Травень ліси одягає – літа в гості чекає.

◊ Травнева роса краще вівса.

◊ Травень ліс прибирає — літо в гості накликає.

◊ Травневий дощ, як з грибами борщ.

◊ У травні пня вбери, то красним буде.

◊ Травень багатий на квіти, а хліб у жовтня позичає.

◊ Дуб у травні в листя одягається, а скотина трави наїдається.

 

 Також пропонуємо переглянути цікаву інформацію «Травень в історії» за посиланням: https://cutt.ly/1GEP5ya

 

Ювіляри травня 2022 року

5 – 115 років від дня народження Ірини Вільде (Дарини Полотнюк) (1907-1982), української письменниці.

    – 100 років від дня народження Анатолія Дімарова (1922-2014), українського прозаїка, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка (1982).

9 – 110 років від дня народження Миколи Рудя (1912-1989), українського письменника.

13 – 85 років від дня народження Роджера Желязни (1937-1995), американського письменника-фантаста.

14 – 95 років від дня народження Наума Осташинського (1927-2004), українського письменника-фантаста.

15 – 165 років від дня народження Андрія Чайковського (1857-1935), українського письменника.

     – 160 років від дня народження Артура Шніцлера (1862-1931), австрійського письменника.

16 – 205 років від дня народження Миколи Костомарова (1817-1885), українського історика, письменника, публіциста, критика, етнографа, фольклориста, громадсько-політичного й культурного діяча.

18 – 110 років від дня народження Вадима Собка (1912-1981), українського прозаїка, драматурга.

24 – 110 років від дня народження Михайла (1912-1983), українського прозаїка, поета, драматурга.

25 – 135 років від дня народження Олексія Плюща (1887-1907), українського письменника.

30 – 135 років від дня народження Олександра Архипенка (1887-1964), українського та американського скульптора, живописця, графіка.

«У безпеці немає дрібниць»

 калейдоскоп рекомендацій

 до Всесвітнього дня охорони праці
та Дня охорони праці в Україні

      28 квітня Україна, як і весь цивілізований світ, бере участь у відзначенні Всесвітнього дня охорони праці. За рекомендацією Міжнародної організації праці, у 2021 році девіз Всесвітнього дня охорони праці – «Передбачати, готуватися та реагувати на кризи – інвестуймо зараз у стійкі системи БЗР» (БЗР – безпека та здоров'я на роботі).

      Ознайомитися з різними рекомендаціями з охорони праці можна за посиланнями:

      https://cutt.ly/WF6F6ov

      https://cutt.ly/6F6GeCU

      https://cutt.ly/8F6GuSK

      https://cutt.ly/8F6GaPV

      https://cutt.ly/JF6GhmY

      https://cutt.ly/LF6Gl6M

      https://cutt.ly/XF6GbT4

«Про здоров’я природи – як про власне»

екологічний мікс

до Дня Чорнобильської трагедії, Дня довкілля

та Всесвітнього дня Матері-Землі

     26 квітня 1986 року. Була весна – квітуча, напоєна запахами землі і нового життя. Ніхто не здогадувався, що ця весна назавжди чорними літерами буде вписана в історію нашого народу і людства, що про невелике місто Чорнобиль дізнається весь світ.

  Важко сказати, чому саме Чорнобилем було назване місто. Історики думають, що це від слова «чорнобильник», як в давнину називали полин. І так само, як той гіркий полин, доля краю не була легкою.

      Чорнобильська трагедія пройняла всі сфери життя – від академічної науки до побуту людського життя.

    Але аварія в Чорнобилі – трагедія не тільки екологічна, вона показала неспроможність тодішнього уряду захистити свій народ, взяти на себе відповідальність за все, що сталося.

      Колись звичайна географічна назва Чорнобиль набула багатогранного трагічного звучання…

https://cutt.ly/sF6FE76

https://cutt.ly/NF6FONv

 

     Починаючи з 1999 року, згідно з Указом Президента України «Про День довкілля» від 6 серпня 1998 року №855/98 щороку в третю суботу квітня в Україні відзначають Всеукраїнський День довкілля на підтримку ініціативи Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України і громадських природоохоронних організацій щодо розвитку діяльності, започаткованої Всеукраїнською акцією «Дерево-Життя».

      Цей день, чергове нагадування усім нам, що треба відповідальніше ставитись до природи і починати активні дії, аби зменшити навантаження на довкілля. Головну загрозу для природи створюємо МИ - люди. У наших силах зробити довкілля кращим.

https://cutt.ly/CF6FFCm

https://cutt.ly/VF6FL5m

 

     У 2010 році в наших календарях на міжнародному рівні з’явився знаковий День – Всесвітній день Матері-Землі, який відзначається 22-го квітня. У резолюції Генеральної Асамблеї ООН № A/RES/63/278, яка була затверджена з цього приводу в 2009-му році відзначалося, що термін «Матінка-Земля» досить поширений у різних культурах і загальноприйнятий у більшості країн світу, він відображає чіткий взаємозв’язок між нами і нашою планетою. На даний час ця дата відзначається у 193 країнах світу кожного року.

    Розуміючи унікальність і неповторність планети Земля українці в усі часи шанобливо ставилися до своєї годувальниці та називали її Святою.

https://cutt.ly/oF6FB48

https://cutt.ly/kF6F0Px

«Ой, у лузі червона калина» —

історія пісні, яка набула нового життя та сенсу у лютому 2022 року   

     Після а капели Андрія Хливнюка, лідера українського гурту «Бум-бокс», народної пісні «Ой, у лузі червона калина» посеред Києва, який на той момент безщадно бомбили рашисти, вона набула нового життя. ЇЇ співають українці під час  заряджання зброї,  допомоги цивільним, за кермом автівок та бронетехніки, ставлять на рінгтони та накладають цю мелодію на любительські відеоролики, створені власноруч.                                                  https://cutt.ly/ZF27vKa

       Тож ми сьогодні вирішили розповісти про створення цієї найвідомішої стрілецької пісні, історія якої сягає понад 100 років та про автора: 

       https://cutt.ly/LF24uWX

       https://cutt.ly/pF24zNz

«Найкрасивіші місця України»

онлайн-екскурсія

 

      Україна – унікальна держава. Тут є все і навіть більше, аби зробити по-справжньому щасливим навіть найзатятішого туриста.

        Аби вас у цьому переконати, пропонуємо добірку цікавих та неймовірно красивих місць:

https://cutt.ly/GFRXOXU

https://cutt.ly/uFRXHmx

https://cutt.ly/wFRXVRA

https://cutt.ly/EFRX0fp

 Квітень 

                                                                                                                            Квітень! Квітень!.. проліски – аж сяють!

                                                                                                                      Сині очі юної Весни!

                                                                                                                      Співом птахи Сонце зустрічають,

                                                                                                                       Ти ж для щастя двері відчини!..

                                                                                                                               

                                                                                                    Хай цей Квітень розцвіте, мов вперше!

                                                                                                    Потривожить, і здивує знов!

                                                                                                    Разом з ним твоє зігріють серце —

                                                                                                    Віра, і Надія! і Любов!..

                                                                                                                                                    (Автор Majra Poetryclub)

 

Якого кольору квітень?

     Квітень радує нас теплими днями. Вже яскраво світить сонечко і навіть дощ не псує весняного настрою. Квітень кольору молодої зелені, ніжно-салатовий, майже жовтий.

      Кольори перших квітів — яскраві фарби на зеленому тлі. Кольори молодої трави, крапель дощу і ранкової свіжості.

Прислів’я та приказки про квітень

  • Квітневий день рік годує.

  • У березні поскавчи, а в квітні пограй, то не їстимеш коровай.

  • Квітень – з водою, а травень – з травою.

  • Сон на зиму відклади, а діло в квітні зроби.

  • У квітні ластівка день починає, а соловей – кінчає.

  • Березневий дощ тішить квітень, а квітневий – людей.

  • Квітень – переплітень, бо переплітає трохи зими, трохи літа.

 

       Також пропонуємо переглянути цікаву інформацію «Квітень в історії» за посиланням: https://cutt.ly/AS0WJRM

Ювіляри квітня 2022 року

1 – 185 років від дня народження Василя Тарновського (1837-1899), українського колекціонера і діяча культури, мецената. Глибоко шанував Тараса Шевченка й допомагав йому, був щедрим меценатом українських культурних починів, зокрема допомагав «Київській Старовині» у 1890-их роках, Київському історичному музею, дбав про упорядкування могили Шевченка в Каневі тощо.

3 – 120 років від дня народження Дмитра Шавикіна (1902-1965), українського живописця і графіка. Працював у різних жанрах: настінні розписи, ескізи гобеленів, тематичні панно, пейзажі, портрети, плакати.

     – 100 років від дня народження Ганни Файнерман (1922-1991), української живописиці. Працювала в цари-

ні станкового живопису.

4 – 115 років від дня народження Миколи Коляди (1907-1935), українського композитора. Основним джерелом музичної мови Коляди стала українська народна пісенна стихія, велику кількість його творчого доробку становлять обробки народних пісень.

      – 115 років від дня народження Іллі Сухішвілі (1907-1985), грузинського балетмейстера, артиста балету.

10 – 175 років від дня народження Джозефа Пулітцера (1917-1911), американського видавця, журналіста, засновника журналістської Пулітцерівської премії.

   – 85 років від дня народження Миколи Касьяна (1937-2009), українського лікаря, фахівця в галузі мануальної терапії.

12 – 105 років від дня народження Володимира Кашина (1917-1992), українського прозаїка. Автор циклу детективних повістей «Справедливість – моє ремесло».

13 – 135 років від дня народження Марії Алешко (1887-1952), української оперної співачки.

   – 70 років від дня народження Олеся Волі (Олександра Міщенка) (1952), країнського письменника, журналіста, мислителя, дослідника Голодомору в Україні 1932–1933 рр.

14 – 105 років від дня народження Джевдета Аметова (1917-1995), кримськотатарського письменника, педагога.

15 – 570 років від дня народження Леонардо да Вінчі (1452-1519), італійського живописця, скульптора, архітектора, вченого, інженера.

   – 200 років із дня народження Юрія Шкрібляка (1822–1884), різьбяра, основоположника гуцульського різьблення по дереву.

16 – 130 років від дня народження Осипа Залеського (1892-1984), українського композитора, музикознавця, виконавця.

17 – 140 років із дня народження В’ячеслава Липинського (1882-1931), історика, соціолога, державного та політичного діяча, публіциста, теоретика українського консерватизму, основоположника державницького напряму історіографії та політології, учасника боротьби за незалежність України у ХХ столітті.

18 – 125 років від дня народження Мар’яна Крушельницького (1897-1963), українського актора, режисера, педагога.

22 – 315 років від дня народження Генрі Філдінга (1707-1754), англійського романіста, драматурга, публіциста.

25 – 115 років від дня народження Миколи Трублаїні (Трублаєвського) (1907-1941), українського письменника.

      – 135 років від дня народження Йона Шевченка (1887-1940), українського актора, театрознавця.

26 – 90 років від дня народження Віктора Гайного (1932-1994), українського письменника.

30 – 90 років від дня народження Василя Шевчука (1932-1999), українського письменника.

«Час і досі не загоїв рани»

інтерактивна бесіда

    15 лютого в Україні відзначається День вшанування учасників бойових дій на території інших держав       (Указ Президента України від 11 лютого 2004 року №180/2004).

    Після Другої Світової війни війська СРСР брали участь у 24 локальних війнах і збройних конфліктах на території 16 іноземних держав, вони виконували «інтернаціональний» обов’язок у Чилі, Іспанії, Єгипті, В’єтнамі, Ефіопії, Сирії, Анголі, Мозамбіку на острові Куба та в інших «гарячих» точках. Найбільш масштабною та трагічною була війна в Республіці Афганістан, яка тривала з грудня 1979 року до лютого 1989 року. Через афганське пекло пройшли десятки тисяч солдат.

  Війна тривала майже 10 років і вимагала великих матеріальних і людських жертв. Тисячі наших співвітчизників загинули у боях і померли від ран, контузій, травм і хвороб, пропали безвісти. Нікого з нас не можуть лишити байдужими страшні цифри: кожний четвертий із військовослужбовців, які брали участь у бойових діях в Афганістані, - наші співвітчизники, і кожний четвертий із тих, хто не повернувся з Афганістану, - також наш співвітчизник. За даними офіційних джерел, під час афганської війни загинули понад п’ятнадцять тисяч солдат, Україні війна обійшлася у більш ніж чотири тисячі загиблих. Зараз в Україні – понад сто п’ятдесят тисяч ветеранів афганської війни, з них близько восьми тисяч мають поранення, понад шість тисяч є інвалідами.

      Це страшна ціна, яку заплатила Україна за імперські амбіції Кремля.

    Цього дня в усіх регіонах України проходять урочисті пам'ятні заходи і церемонії — покладання квітів до пам’ятних знаків, проведення мітингів-реквіємів, зустрічей з учасниками бойових дій на території інших держав. У храмах і монастирях відбуваються панахиди за загиблими та померлими учасниками бойових дій на території інших держав.

      Отримати більш детальну інформацію можна за посиланнями:

   -  На чужих війнах | Пишемо історію   

https://cutt.ly/EPPxpPU

   -  Невигадані історії. Афган: чужа та непотрібна війна. Як це було. Спогади учасників Афганської війни

https://cutt.ly/pPPxm2F

    -  Д/ф «Ми вас туди не посилали» 

 https://cutt.ly/ZPPxXCU

    -  Афганістан 1979-1989  

https://cutt.ly/xPPx93x

     Лютий

    Тихо заступив на вахту місяць лютий,

     Сонце ніжне випромінює тепло,

     Хоч панують ще морози й завірюхи,

     Й світ глибокими снігами замело.

 

                                 І зимі, й весні він хоче бути другом,

                                 А тому і догоджати прагне їм:

                                 Квіти на вікні малює, сипле пухом,

                                 Дощиком красу змиваючи затим.

 

                                                                 Лютий з сумом дивиться на сонні шати, –

                                                                 Він прогнати хоче ті солодкі сни,

                                                                 Починає ледве чутно їм шептати

                                                                 Казку дивного відродження весни.

                                                                                                                                            (Slavo Martsin)

 

     Якого кольору лютий?

     Лютий — останній місяць зими. Холод, крижаний вітер, хуртовини … але все ж відчувається наближення весни. Лютий це час контрастів. Іскристо білий від снігу в сонячну погоду, сірий, коли за хурделить і прозоро блакитний у передвесняному очікуванні.

 

     Українська назва лютий нагадує нам про суворі люті морози. Також у давнину місяць називали межень, що позначає межу між зимою і весною. А зимобор — час, що забирає у зими її морозну силу, кріводорiг і казібрiд, що робить дороги і стежки кривими через велику кількість снігу.  В давньоруські часи цей місяць також називали вітродуй, сніжить, крутень, снегосей — через часті хуртовини.

 

     Прислів’я та приказки про Лютий:

 - Як у лютому аукнеться, так восени відгукнеться.

 - У лютому зима з весною зустрінуться вперше.

 - Як лютий не лютуй, а на весну брів не хмур.

 - Лютий — місяць лютий: запитує, як взутий.

 - Лютий зиму видуває, а березень ламає.

 -  Лютий і теплом приголубить, і морозом отдубасит.

 - Лютий однією рукою гладить ніс, а інший – за нього клацає.

 - Лютий мінливий: то січнем потягне, то березнем проглянет.

 - Лютий три години дня додасть.

 - Лютий, коли морозом не візьме – всі дороги замете.

 

    Також пропонуємо переглянути цікаву інформацію «Лютий в історії» за посиланням: https://cutt.ly/8PPOXlr

«Станція «Крути». Пошук істини»

       

історичний дайджест

до Дня пам'яті героїв Крут

 

   29 січня в Україні відзначають пам'ять героїв Крут - українських студентів, які, намагались зупинити більшовицький наступ на Київ у 1918 році, потрапили в полон і були розстріляні більшовиками.

Що відомо про цю подію з історії Української Народної республіки? Пояснюємо коротко.

      Захисники

      З українського боку в бою під Крутами брали участь приблизно 600 бійців. Їм протистояли шість-сім тисяч більшовиків.

      Бій 29 січня 1918 року тривав кілька годин і завершився великими втратами для більшовиків. Українським бійцям вдалося на кілька днів зупинити просування більшовицьких військ до Києва. Симон Петлюра мав час на придушення повстання більшовиків на заводі «Арсенал».

      Самопожертва

      На залізничній платформі в Крутах за 130 км від Києва українські студенти ціною власного життя зупинили на кілька днів наступ більшовицької армії на українську столицю.

     Приблизно 30 студентів з розвідувального підрозділу потрапили у полон, більшовики їх розстріляли. Є ймовірність, що перед смертю їх піддали тортурам.

      Командувач

      Командувачем українських частин, які брали участь у бою під Крутами, був Аверкій Гончаренко - колишній капітан російської імператорської армії, нагороджений Георгіївським хрестом.

      Одна з найбільш міфологізованих сторінок історії

      Через брак документів про ті події історики неодноразово спиралися на спогади їх учасників. Але мемуари є суб'єктивною оцінкою подій і наведена інформація потребує додаткової перевірки.

       Фільм

    2019 року на екрани вийшла історична драма Олександра Шапарєва «Крути 1918». Половину коштів на фільмування з бюджету у 52 млн грн надала держава, а до батальних сцен залучили бійців Національної гвардії.

   Фільм поєднує висвітлення реальних історичних подій з вигаданою сюжетною лінією про боротьбу української контррозвідки проти більшовиків.

«В єдності сила»

експрес-огляд

до Дня Соборності України

 

     22 січня – величний день в історії України, 1919 р. у Києві було проголошено Акт злуки, яким об’єднано Українську Народну Республіку та Західно-Українську Народну Республіку.

       Соборність означає, по-перше, об’єднання в одне державне ціле всіх земель, які заселяє конкретна нація на суцільній території. По-друге, –духовну консолідацію всіх жителів держави, згуртованість громадян, незалежно від їхньої національності. Нарешті, соборність невіддільна від державності, суверенітету й реальної незалежності народу – фундаменту для побудови демократичної держави.

 

10 цікавих фактів про День Соборності України:

 

     1. Акт Злуки був невипадковим явищем, а наслідком і вершиною об’єднавчого руху, що тривав від середини ХІХ ст. на українських землях, які були в складі різних держав. 1 грудня 1918 року УНР і ЗУНР підписали «передвступний» договір про Злуку у Фастові, після якого й прийняли ухвалу про об’єднання двох частин України в одну державу. Проголошення Акту Злуки відбулося 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві. У зачитаному на зборах «Універсалі соборності», зокрема, відзначалося: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України — Західноукраїнська Народна Республіка і Наддніпрянська Велика. Здійснились віковічні мрії, якими жили й за які умирали найкращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».

 

    2. Концепцію політичної соборності України сформулювали наприкінці XIX століття. У Львові 23-річний студент-галичанин Юліан Бачинський, у Харкові 27-річний юрист-східняк Микола Міхновський. У 1895 році у праці «Україна irredenta» Юліан написав, що прапором української буржуазії є «вільна, велика, незалежна, політично самостійна Україна — одна, нероздільна від Сяну по Кавказ!» Микола Міхновський у брошурі «Самостійна Україна» у 1900 році зазначив: «Одна, єдина, нероздільна, вільна, самостійна Україна від Карпат аж по Кавказ».

 

     3. Однією з найбільших інтриг того дня було, чи цілуватимуть Симон Петлюра та Володимир Винниченко — соціалісти-антиклерикали — хрест. Однак священник, підносячи хрест до вуст керівників УНР, нахилився, затуливши собою огляд. Натовп нічого не побачив. Це й досі лишається загадкою.

 

   4. Площею пройшли кіннота, піхота та артилерія. Національний хор виконав «Ще не вмерла Україна», «Вічний революціонер» та «Вкраїно мати, кат сконав». Урочистість завершилась військовим парадом, який очолив комендант Січових Стрільців Іван Чмола. Це вразило киян, адже це все відбувалося на очах у більшовицької армії.

 

   5. Для галицьких політиків Київ виглядав столицею, вони називали його «Великою Україною». Євген Петрушевич, керівник ЗУНР, так і не приїхав до Києва на Акт Злуки. Йому було комфортніше у Відні, бо він був представником австрійського парламенту. Але погодився, щоб такий Акт був підписаний.

 

   6. У роки радянського тоталітарного режиму проголошення незалежності УНР і День Соборності не відзначали. Перше офіційне та масштабне святкування відбулось аж у 1939 році в столиці Карпатської України місті Хуст. На той час ці землі перебували у складі Чехословаччини, а День Соборності став найбільш масовим заходом українців за 20 років. На демонстрацію вийшло понад 30 тисяч українців.

 

     7. У сучасній Україні на державному рівні вперше відзначався цей день вже у 1999-му. У 2011 році указом президента Віктора Януковича День соборності 22 січня скасований на офіційному рівні. Відновлено вже у 2014 році після його втечі.

 

   8. Головною традицією у День Соборності став живий ланцюг. Історія починається з 1990 року, коли патріотично налаштовані українці вирішили символічно продемонструвати державну єдність. Він протягувався з Києва до Львова та Івано-Франківська, Стрия, Тернополя, Житомира та Рівного. Цю традицію продовжують українці й донині. До української акції приєднуються люди в інших країнах.

 

    9. Національний банк України у межах серії «Відродження української державності» ввів в обіг пам’ятну монету номіналом 5 гривень з нагоди сторіччя Злуки у 2019 році. Назвали — «100 років Акту об’єднання — соборності українських земель», тираж її становив 40 тисяч штук.

 

      10. Цього дня по всьому світу, де існують організовані об’єднання українців, проходять молебні за Українську державу.

«Сергій Корольов: від планерів до космічних кораблів»

сторітелінг до 115-річчя від дня народження

видатного вченого, конструктора ракетно-космічних систем

 

     Сергій Павлович Корольов — українець, що став першим головним конструктором ракетно-космічних систем в Радянському Союзі. Не буде перебільшенням назвати цю людину одним з піонерів світової космонавтики, не тільки теоретиком, а й практиком освоєння космічного простору. Початок космічної ери людства безпосередньо пов'язаний з ім'ям звичайного українця Сергія Корольова, який зробив можливим перший штучний супутник Землі, перший політ людини в космос, перший вихід космонавта у відкритий космос, роботу орбітальної станції та багато іншого.

     Невичерпна енергія Сергія Павловича, його віра в успіх зробили можливим те, що ще недавно вважалося повністю фантастичним. Він умів не тільки обґрунтовувати і розраховувати ті чи інші науково-технічні гіпотези, але й вселяти тверду впевненість у власних колег, мотивувати їх на виконання часом неможливих завдань. По суті, саме Корольов і такі як він ентузіасти дали старт науково-технічній революції, яка за останні півстоліття змінила світ до невпізнання.

     Досягнення Сергія Корольова у космічній галузі порівнюють із заслугами Ейнштейна у фізиці. Його ім’я було засекречене, тому у всіх матеріалах називали Корольова просто Генеральним конструктором.

  Крім приголомшливих винаходів, Корольову вдалося відкрити цілу плеяду талановитих вчених, своїх однодумців, які і після його смерті продовжували розпочату Сергієм Павловичем справу, просуваючи вітчизняну космонавтику до нових висот.

   Пропонуємо детальніше ознайомитися з життєвим шляхом конструктора, його космічними проектами та нагородами, а також вшануванням пам'яті та цікавими фактами видатного українця за посиланням: https://cutt.ly/wIbVsm0

Книги, з яких варто почати новий рік,
щоб стати кращими

PRO-сування книги

   З приходом нового року пов’язані нові сподівання, цілі і мрії. Кожен із нас прагне змінити своє життя на краще. Для когось це пов’язано з професійною діяльністю, хтось ще шукає свій шлях. Інші потребують внутрішніх змін, натхнення та мотивації. Щоб усе це втілити, є незамінні помічники — нон-фікшн книги, які налаштовують на потрібний лад, допомагають повірити в себе або підштовхують на необхідні зміни у житті. 

     Перед вами топ-книг, з яких варто почати новий рік, щоб він став успішним та по-справжньому щасливим.

    «Зберігайте спокій. Щоденна інструкція з вирішень проблем» Раян Голідей, Стівен Генсільман

   Що може бути краще, ніж починати кожен свій день з мудрої поради? Книжка, яка містить 366 цитат з коментарями, які відповідають кожному календарному дню року.

     «13 звичок, яких позбулися сильні духом люди» Емі Морін

   Завжди довіряєш найбільше авторам, які описують не лише чийсь досвід, а й свій власний. Емі Морін, психолог за освітою, описує свій тривалий шлях до подолання депресії.

     «Прокрастинація» Джейн Б. Бурка, Ленора М. Юен

   Відкладаєте справи на потім? На завтра, післязавтра чи на останній тиждень перед дедлайном? Відомі психологи написали книгу, яка розкриває поняття навмисного затягування часу, наводять причини цього явища, а також шукають його коріння у дитинстві та дорослому досвіді.

     «45 татуювань особистості» Максим Батирєв

     Книга для тих, хто готовий завзято й наполегливо йти до мети. Хто бажає налагодити продуктивні стосунки з близькими людьми. Хто не боїться зазнати поразки і готовий свідомо будувати своє життя.

     «Їж, пий, худни. Здоров'я без дієт» Наталія Самойленко

     Початок нового року можна пов’язати з ціллю подовжити молодість організму. Контроль ваги, гормони, міфи про схуднення, корисна інформація про жири, білки та вуглеводи, фізичні вправи – про це все розповість Наталія Самойленко.

     «#Наші на карті світу» Уляна Скицька

   У даному виданні зібрано цілих 80 історій, які дивують і вражають. Їхні життєві досягнення – це результат неабияких зусиль, а не щасливому збігу обставин.

      «Сила дівчат» Катерина Бабкіна, Марк Лівін

     Маленькі історії великих вчинків, написані не лише для того, щоб ними захоплюватися. Вони про те, що не варто боятися змін і перешкод у житті.

      «Думай і дій як кіт» Стефан Гарньє

    Книга, яка не лише підійме настрій, а й стане справжнім керівництвом по самодопомозі в різноманітних життєвих ситуаціях.

      «Застеляйте ліжко» Вільям Макрейвен

    Чи цікаво вам дізнатися десять основних правил життя людини, яка командувала Військово-морськими силами США? Автор цього видання адмірал Вільям Г. Макрейвен ділиться своїми принципами, яких він особисто завжди намагався дотримуватися і які допомагали йому долати життєві негаразди з честю.

      «Дякую за запізнення. Керівництво для оптимістів сучасності» Томас Фрідман

   Як адаптуватися до змін, вміти вчасно сповільнюватися та не втрачати вічні цінності, як налагодити максимально ефективну взаємодію між людьми тощо. Ця книга допоможе правильно розставити пріоритети і не втрачати самого себе в «еру швидкостей».

      «Розпали вогонь» Даніелла Лапорт

     Авторка знає все про злети і падіння, про темні смуги в житті і зневіру. Тепер вона ділиться надважливими секретами: як підтримувати в собі незгасимий вогонь, що допоможе здійснити найшаленіші мрії.

     «Рік продуктивності» Кріс Бейлі

    У цій книжці Бейлі наводить найефективніші практики підвищення продуктивності, переплітаючи їх з історіями власного життя та інтерв'ю з найвідомішими світовими експертами.

     «Стратегії геніїв» Девід Йоффе, Майкл Кузумано

    П’ять найважливіших уроків від Білла Гейтса, Енді Гроува та Стіва Джобса - це книга про те, як керували своїми компаніями одні з трьох найбільших інноваторів свого часу.

      «Як не боятися відмов і рушити до мети» Цзя Цзян

     «100 днів відмови» – блог і відео-серіал, автор якого долав страх перед «ні» питаннями, на які часом просто неможливо відповісти згодою.

      «Не божеволій на роботі» Джйсон Фрайд, Девід Хенссон

      Люди дедалі більше працюють і дедалі менше встигають. Настав час для великого та грізного апгрейду! Пора дозволити людям спокійно працювати й не смикатися. Саме це необхідно для великих звершень.

Січень

              Ще тільки січень — полудень зими.

              Та вже Різдво відгомоніло колядою.

              Ще тільки січень — полудень зими

             Та серце вже наповнене весною.

 

                                     Ще тільки січень, сплять у сні гаї,

                                     Та небо все частіше голубіє.

                                     Ще тільки січень…так далеко до весни.

                                     Та серце сповнене надії.

 

                                                               Ще тільки січень — полудень зими.

                                                               Та все вже бачить сни весняні.

                                                               Ще тільки січень — полудень зими.

                                                               Та вже в повітрі іскорки кохання.

                                                                                                                                                              (Маша Бест)

Якого кольору січень?

     Січень — місяць яскравих зірок, морозних ночей, білих стежин. Дні стають довшими, більше світлих годин. Сонце встає раніше і яскравіше світить, поспішаючи до весни. Січневі фарби — холодні до крижаних, але пронизливо ясні, променисті. І, звичайно ж, Січень це Новий рік і Різдво, тому він асоціюється із зеленню ялинки, помаранчевими апельсинами, різнобарв’ям новорічних прикрас.

Січень

       Українська назва січень походить від слова січа. У давнину в цей час починали розчищати ділянки від корчів, щоб навесні їх засіяти, цей промисел називався січа.

      Також цей місяць називали: студень, просинець, сніговик, тріскун, вогневик, льодовик, щипун, сніжень.

Прислів’я та приказки про Січень

◊ Січень з груднем прощається, а на лютий очі косить.

◊ Січи, не січи, коли я на печі.

◊ У січні вночі панують сови та сичі.

◊ Січень, наступає, мороз людей обнімає.

◊ Січень січе та й морозить, а ґазда дрова з лісу возить.

◊ Січень не так січе, як у вуха пече.

◊ Вітер у січні зі сходу несе добру погоду.

 

Також пропонуємо переглянути цікаву інформацію «Січень в історії» за посиланням:      https://www.jnsm.com.ua/h/01/

  «10 сучасних книжок

 із різдвяним настроєм»

бібліорекомендація

      Зима, мабуть, найкраща пора для читання. Довгі вечори налаштовують на те, щоб нарешті взятися за все, що ми запримітили ще влітку, але так і не спромоглися прочитати.

     Книги — один із кращих способів поринути в атмосферу фантастики, пригод, детективів чи романтики. Не виняток — і Різдво. Різдвяну казку важливо створювати не лише дітям, а й самим собі. Нові й класичні різдвяні історії створюють той самий святковий настрій: віру у дива, затишок у сімейному колі, несподівані подарунки життя і,  звісно, велике зігріваюче кохання. Нумо надихатись!

       Цього разу ми зібрали для вас книги, які створять той самий  чарівний настрій, якого ми чекаємо від зими: 

       https://cutt.ly/qTXUpvu            

       https://cutt.ly/TTXUdpt

       https://cutt.ly/sTXUgjW

       https://cutt.ly/nTXUjP6

       https://cutt.ly/eTXUz1p

«Наслідки не стерти нам ніколи…»

віртуальна повнотекстова довідка

до Дня вшанування учасників ліквідації аварії

на Чорнобильській АЕС

 

    14 грудня наша країна відзначає День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Указ № 945 про установу цієї пам’ятної дати підписаний Президентом 10 листопада 2006 року.

   30 листопада 1986 р. було закінчено будівництво саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС, а 14 грудня в газеті «Правда» надруковано повідомлення про те, що держкомісією прийнятий у експлуатацію комплекс захисних споруд. Саркофаг споруджений у найкоротший строк – за 206 днів.

    Лише завдяки самопожертві ліквідаторів, багато з яких заплатили власним життям і здоров’ям, вдалося локалізувати аварію та врятувати країну і світ від радіаційного забруднення. До ліквідації наслідків аварії було залучені тисячі фахівців різних професій! Отримуючи великі дози опромінення, інженери, будівельники, шахтарі, енергетики, водії, військові, лікарі – усі, хто пішов тоді не тільки за наказом, а й за покликом серця, зупинили невидимого і дуже підступного ворога. Працювали вахтовим методом – приїздили одні, отримували максимально допустиму дозу радіації і поверталися, а на зміну приїздили інші. За неповними даними, через чорнобильський майданчик пройшли понад 600 тисяч осіб.

    Ліквідатори Чорнобильської катастрофи – приклад самопожертви та самовідданості. Тож у День вшанування учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС низько схиляємо голови перед тими, хто віддав життя, зупиняючи ядерний смерч, хто відвів біду від прийдешніх поколінь. Висловлюємо слова щирої подяки усім ліквідаторам, хто зробив вагомий внесок у справу подолання наслідків Чорнобильської катастрофи.

    Тоді, люди зітхнули полегшено: саркофаг готовий і загрози життю більше немає. Хоч усі добре розуміли: попереду довгий шлях, який потребує величезних зусиль, новітніх технічних рішень, фінансових ресурсів для подальшої ліквідації наслідків аварії, а для багатьох – роки лікування. Масштаби лиха та важкість наслідків стали найтяжчими в історії нашої планети.

    У 2019 на Чорнобильській атомній електростанції завершено встановлення нового саркофага над старим об’єктом «Укриття». Новий безпечний конфайнмент розрахований на 100 років і покликаний забезпечувати захист навколишнього середовища від подальшого потрапляння у неї радіоактивних речовин, а також належні умови для безпечного демонтажу старого укриття і зруйнованого реактора і видалення радіоактивних матеріалів.

     Водночас у житті українців Чорнобиль є і буде незагойною раною. Цей день вкотре нагадує про важливість особливих заходів безпеки у сфері використання мирного атома. Адже світ такий крихкий, а людство, впроваджуючи винаходи, має бути пильним, щоб не знищити планету.

 

Інформаційні матеріали до річниці аварії на Чорнобильській АЕС

https://cutt.ly/cTXRQP9

Які загрози Чорнобиль несе людству сьогодні. Документальний фільм ВВС

https://cutt.ly/gTXRTiC

Чи є тварини-мутанти в Чорнобильській зоні

https://cutt.ly/9TXRUFW

Серіал «Чорнобиль»: що було і чого не було під час аварії. Розказує очевидець

https://cutt.ly/tTXRPp0

Чорнобиль-30: спогади, засвідчені архівами КДБ

https://cutt.ly/1TXRSSv

Радіація, отримана ліквідаторами аварії на ЧАЕС, не вплинула на ДНК їхніх дітей – учені

https://cutt.ly/UTXRFXh

 

«Цікаві факти  

про українську армію»

патріотична онлайн-хвилинка

до Дня Збройних Сил України

 

       В Україні 6 грудня відзначають День Збройних сил, заснований у день схвалення відповідного закону   у 1991 р. 

         У залі парламенту також було зачитано текст Військової присяги. Що цікаво, дата святкування символічно збігається зі стартом Першого зимового походу армії УНР – початком однієї зі славетних сторінок української армії.

        На сьогодні до складу ЗСУ входять:

  •  Сухопутні війська,

  •  Повітряні і Військово-морські сили,

  •  Десантно-штурмові війська,

  •  Сили спеціальних операцій,

  •  Внутрішні війська,

  •  Державна прикордонна служба,

  •  Оперативно-рятувальна служба цивільного захисту ДСНС.

        Найбільша кількість військових – у сухопутних військах. До них належить артилерія й авіація, механізовані й танкові підрозділи, високомобільні десантні та ракетні війська.

       З 2014 р. чисельність ЗСУ почали збільшувати. На початку війни на Донбасі українська армія складалася з 184 тис. людей. Тоді армія стала контрактною, а призов залишився лише у внутрішні війська. Вже станом на початок лютого 2018 р. чисельність ЗСУ зросла до 255 тис. людей. З них 170 тис. контрактників.

     У ЗСУ служить такий самий відсоток жінок, як і в арміях НАТО. 10,6% особового складу Збройних сил становлять жінки. У НАТО в середньому — 10,9%. 227 жінок-військових нагороджені вищими державними нагородами, на жаль, 10 – посмертно.

      З початку війни звання Герой України отримав 41 військовослужбовець (22 із них — посмертно). Звання «Народний Герой України» отримав 151 військовослужбовець ЗСУ. (За інформацією станом на кінець листопада 2019)

    За кількістю резервістів Україна посідає дев’яте місце у світі, випереджаючи навіть США. Потужніший військовий резерв мають лише КНДР, Південна Корея, В’єтнам, Індія, Росія, Тайвань, Бразилія та Куба.

     На сьогодні українська армія є єдиною в Європі та однією з небагатьох у світі, яка веде сухопутну війну. Кількість учасників бойових дій на Донбасі перевищила чисельність українців, які воювали в Афганістані.

Наймолодший рід військ — Сили спеціальних операцій.

        З травня 2017 р. в усіх бойових частинах і підрозділах ЗСУ з’явилася посада військових капеланів.

   Українська армія — перша у світовій історії, що добровільно відмовилася від ядерної зброї. Ядерне роззброєння в Україні тривало з 1991 по 1996 р.р. Принцип без’ядерності був затверджений Верховною Радою в Декларації про державний суверенітет 1990 р.

       Збройні Сили активно започатковують нові воєнно-історичні традиції, відбувається відмова від тоталітарної символіки та елементів комуністичної ідеології. Вже відбувся масштабний ребрендинг як окремих військових частин, так і видів та родів військ.

        Армійські забобони:

  • Перед тим, як залізти в кабіну, пілот за годинниковою стрілкою обходить літак. Це і ритуал, і безпека. У війську це називають вітання з літаком.

  • Не останній раз, а – крайній. З початку війни на Донбасі це стало головним правилом не тільки військових, але й цивільних. Всі лякаються останнього разу.

  • Сапери ніколи не рахують знешкоджені міни. Кажуть, що будь-якому ліку є кінець. Тому можете не питати у сапера, скільки мін чи розтяжок він знешкодив.

  • Не голитися перед важливим завданням.

  • Понтонери не курять біля переправи.

  • Не рекомендують фотографуватися зі зброєю. Це погана прикмета.

  • Не голитись перед стрибком з парашутом.

  • Не прощатись!

  • Не знімати «прогазовки» і перед зльотом.

  • Екіпажі бойових машин (БТР, БМП, танк) завжди дають імена своїй техніці. І не дай Боже комусь сторонньому сісти покрутити руля чи натиснути на важелі перед виїздом.

  • Тримай кота біля себе. Якщо кіт ховається під тапчан або, як шалений, шкребе двері бліндажу, чекай обстрілу.

  • Під бронежилетом носити дитячі малюнки. Потужний оберіг.

  • Не можна ручкою з чорною пастою заповнювати польотну документацію.

  • Будь-яка пряма дорога, що проходить повз начальника, насправді є довшою за будь-який обхідний шлях.

Грудень

Уночі мороз поволі

Інеєм упав на шлях...

Спотикається на полі

Місяць грудень по грудках.

 

І тому такий він гнівний,

Дружить з вітром крижаним.

А хуртеча рівно-рівно

Засипає слід за ним.

 

(Михайло Литвинець)

Якого кольору грудень?

     Перший місяць зими. В останній час грудень такий примхливий. Якщо йде сніг, то тут же тане, дощ і туман… А ми в очікуванні справжньої зими — зі снігом, морозцем і сонечком. Все частіше грудень вогкого сірого кольору… Але все ж хочеться вірити, що до нового року випаде сніг, і грудень буде білим від снігу, темно зеленим від ялинок, святково червоно — золотим!

Грудень

     В давньоруські часи цей місяць називали студень, холодець, стужайло, хмурень, мостовик.

     А назва грудень — від слова груддя, грудки. Після осінніх дощів розтоптані возами ґрунтівки замерзали. Їздити такими дорогами було важко — заважали замерзлі грудки.

     Але якщо заглянути в саме слово, то можна побачити, що воно з двох частин грудень. Тобто гру — грудки, замерзлі частинки, день — день. Виходить — замерзлі короткі дні.

     Саме у грудні, після найкоротшого у році дня зимового сонцестояння, що припадає на 22 грудня природа завершує своє поступове завмирання, та повертається до Весни.

                               Прислів’я та приказки про Грудень

◊  У грудні сонце на літо, а зима на мороз повертають.

◊  Грудень землю грудить і хату студить.

◊  Грудень — не брат, а холоднеча — не сестра.

◊  Смутний грудень, як прийде студень.

◊  Грудень рік кінчає, а зиму починає.

◊  Прийшов грудень, приніс студень.

     Також рекомендуємо переглянути цікаву інформацію «Грудень в історії» за посиланням:  

https://cutt.ly/5T3YT0O

«Українська ніч 33»

скрижалі пам’яті

до Дня пам’яті жертв голодоморів

 

    Голодомор — дослівно морити голодом, виморювати, виголоджувати; мор (смерть) від організованого голоду. Уперше термін Голодомор згадується 17 серпня 1933 року у чеському часописі «Večernı́k P.L.», який розмістив інформацію — «Hladomor v SSSR». Світова преса використовувала терміни «голод», «Hunger», «Głod», тобто нейтральне філологічне та антропологічне визначення, яке означало «гостру нестачу продуктів харчування у певній місцевості».

       Голодомор – акт геноциду Українського народу, здійснений керівництвом ВКП(б) та урядом СРСР у 1932-1933 роках, шляхом організації штучного масового голоду, що спричинив загибель мільйонів українців у сільській місцевості на території Української СРР та Кубані, де переважну більшість населення становили українці, з метою придушення українського національно-визвольного руху і фізичного знищення частини українських селян.

       Багато десятиліть у СРСР тема Голодомору перебувала під суворою забороною. Тодішнє керівництво СРСР блокувало будь-яку інформацію про реальну ситуацію в Україні. Воно свідомо дезорієнтувало світову громадськість – мовляв, у них ніхто не голодує. Тим не менш, деякі західні журналісти, які побували в оточеній залізною завісою й охопленій голодом Україні, зуміли своїми публікаціями донести світові правду про злочин убивства там мільйонів людей.

         Їх називають «Людьми Правди». Але усіх їх об’єднує спільне прагнення – донести до суспільства правду

про страшні злочини комуністичної влади.

         Голодомор у художній літературі:

1. Барка В. Жовтий князь: Роман /Передм. М.Жулинського. –  К.: Київська правда, 2003. – 319 с.

2. Бедзик Ю. Гіпсова лялька: Роман / Ю. Бедзик. – К.: Юг, 2004. – 288 с.

3. Гуцало Є. Сльози Божої матері: Повісті / Є. Гуцало. – К.: Молодь, 1990. – 264 с.

4. Мак О. Каміння під косою: Повість. Худож. О. Коваль: 2-ге вид. – К.: Глобус, 1994. – 126.

5. Руденко М. Хрест: поема / М. Руденко. – К., 1996

6. Самчук У. Марія: Хроніка одного життя. Роман / У. Самчук. – К., 2000 – 189 с.

7. Самчук У. Темнота / У.Самчук. – 1957

        Голодомор у кінематогрофі:

1. «Голод-33», за мотивами роману Василя Барки «Жовтий князь», реж. О.Янчук, 1991, кіностудія імені О.Довженка, Україна.

2. «Поводир», реж. О.Санін, 2014, студія «Prontofilm», Україна.

3. «Маленьке життя», реж. О.Жовна, 2008, кінокомпанія «Група компаній Фокстрот», Україна.

Документальні фільми:

4. «Жнива розпачу», реж. С.Новицький, Ю.Луговий, 1984, Канада.

5. «Під знаком біди», реж. К.Крайній, 1990, «Київнаукфільм», Україна.

6. «Українська ніч 33-го», у 4 частинах («Страх», «Жах», «Гільйотина», «Справа Грушевського»), реж. В.Георгієнко, 1994–1998, «Укртелефільм», Україна.

«Майдан. Простір гідності,

свободи і єднання»

хроноскоп подій

«Майдан живе, і буде жити,

Народ, що волі прагне, не здолать,

Бо правду, як Дніпро, не зупинити,

Бо ми – і спів, і гнів, і мир, і рать.»

Олександр Мороз

 

     Сьогодні ми згадуємо події на майдані Незалежності та вшановуємо пам’ять тих, хто ціною свого життя захищав нашу свободу, суверенітет і цілісність України. Помаранчева Революція, Революція Гідності – це історія, яка творилася на наших очах.

     День Гідності і Свободи встановлений на згадку про початок двох революцій, що демонстрували світові політичну волю українського суспільства. Це мужність відважних студентів, які не побоялися опонувати владі Януковича. Героїзм учасників Євромайдану, яких не злякали кулі снайперів і військових. Революція Гідності перемогла тому, що українці виявили величезну силу духу, згуртованість та жертовність.

        Революція Гідності стала трансформаційним, героїчним і драматичним феноменом для України. Українсь-

кий народ довів свою відданість свободі, свою гідність, заплативши однак за такі цінності найвищу ціну – життям 107 учасників акції протесту, Героїв України, названих Небесною Сотнею.

       Революція Гідності залишила глибокий, визначальний і незабутній слід в історії. Отже, у чергову річницю Майдану згадаємо день за днем, як все це відбувалося:

21 листопада - День Гідності та Свободи  https://cutt.ly/9Tztvud

Хронологія Революції Гідності, грудень 2013 https://cutt.ly/ATzuD7Q

Революція гідності. Хронологія подій https://cutt.ly/nTzouel

Революція Гідності. Згадаймо головне https://cutt.ly/ETzoOis

«Цікаві факти про життя студентів»

караван історій до Дня студента

 

       Cлово «студент» («studio») в звичному для нас розумінні вперше вжив римський поет Овідій, коли прибув до Афін за новими знаннями. Дослівно з латинської мови цей термін перекладається як людина, яка старанно працює і старанно займається.

       День студента — свято всіх студентів, яке в Україні відзна чають як і в більшості країн світу — 17 листопада, також відоме як міжнародний День студентів. Свято асоціюється з молодістю, романтикою і веселощами. З'явилось імперське свято ще у XVIII столітті, а історія сучасного святкування почалася у Чехословаччині під час Другої світової війни та пов'язана з трагічними подіями.

       В Україні свято встановлено згідно з Указом Президента № 659/99 від 16 червня 1999 р.

  Протягом століть студенти з різних країн вигадували найрізноманітніші ритуали, щоб хоч якось урізноманітнити нудне навчання. Ці звичаї передавалися з покоління в покоління, перетворюючись з часом у традиції, які існують і донині.

      Мабуть, усі студенти знають, що означає «посвята в студенти», «екватор», «випускний» - ці дійства поширені практично всюди. Однак є й традиції, характерні виключно для того чи іншого університету.

       Ми підготували для Вас цікаві факти про студентів:

https://cutt.ly/STyhvGg

https://cutt.ly/zTyhmlC

https://cutt.ly/5TyhExA

https://cutt.ly/STyhTZ5

https://cutt.ly/GTyhUIV

Листопад

Ще кілька днів тому назад

Землі убранство чарувало.

Рясний і дивний листопад

Здійнявся. Листячко упало.

А вітер з листям танцював,

Кружляв, підносив, опускався...

Ялинки ними прикрашав

І знову в небо підіймався.

(Красоткіна Надія)

      Якого кольору листопад?

     Листопад останній місяць осені. На деревах вже немає листя, йдуть холодні дощі,

іноді намагається випасти сніг, але тут же тане. Пейзажі сірі і похмурі, сонечка майже

немає. Але ж листопад не тільки сірий, природа дарує нам червоні фарби — грона

горобин, намистинки шипшини на тоненьких

гілочках. Листопад – місяць опалого листя, тому ще він мав зворотну назву –

падолист. Останній місяць осені, який дуже часто підпадає під владу зими, також

іменували «напівзимником».

      Листопад – назва місяця прийшла із західноукраїнських земель. У цей час там

опадає листя, на сході України — дерева вже безлисті. Тому в Київській Русі

останній місяць осені звався груднем, а перший місяць зими мав іншу назву.

       Прислів’я та приказки про Листопад: 

  • Листопад – ворота землі.

  • У листопаді зима з осінню бореться.

  • Листопад не лютий, проте спитає, чи одягнутий та взутий.

  • Листопад вересню онук, жовтню – син, а грудню – рідний брат.

  • Листопад стелить землю листям, а грудень – снігом.

  • Листопадовий день, що заячий хвіст.

  • В листопаді світанок з сутінками в полудень зустрічаються.

  • Листопад зимі ворота відчиняє.

  • Листопад і колесо, і полоз любить.

  • У листопаді голо в саді.

        Також рекомендуємо переглянути цікаву інформацію «Листопад в історії» за посиланням: 

https://www.jnsm.com.ua/h/11/

 Жовтень

"І знову тіні на асфальті

                                                                                                                                             Старих дерев малює гілля,

                                                                                                                                             Серед зелено-жовтих кленів

                                                                                                                                             Вирує жовтня божевілля…"

                                                                                                                                                                    Ника Жикол

    Яким кольором жовтень?

   Жовтень середина осені — її яскрава пора. Розфарбовані вереснем листочки кружляючи падають на землю, все навколо всипане різнобарв’ям опалого листя. Перша половина жовтня це жовтий, помаранчевий, червоний колір, але пізніше починаються дощі, холоднішає і все стає сіро коричневим…

   Жовтень

   Час жовтіння листя. Цю назву місяць має ще з часів Київської Русі.

У народі його називали грязень, хмурень, листопадник, зазимник,

весільник.

   Прислів’я та приказки про Жовтень

 ◊ Жовтень ходить по краю та й виганяє пташок з раю.

◊ Вересень пахне яблуками, а жовтень — капустою.

◊ У жовтні гріє ціп, а не піч.

◊ Плаче жовтень холодними сльозами.

◊ Жовтень хоч і холодний, та листопад його перехолодить.

◊ В жовтні з сонцем розпрощайся, ближче до печі підбирайся.

Які ж знаменні та пам'ятні дати ми святкуємо у жовтні? Якими ювілярами відзначився цей місяць?

  Детальніше про все це Ви можете дізнатися з стенду «Бібліостін@» у читальній залі бібліотеки.

 Також рекомендуємо переглянути цікаву інформацію «Жовтень в історії» за посиланням: https://www.jnsm.com.ua/h/10/

Вересень

«Вересень, вересень,

Тихо на вересі

Осені перші сліди.

Верби похилені

Темними крилами

Горнуться аж до води.»

 

(Сергій Рачинець)

 

     Якого кольору вересень? Ще тільки початок осені і попереду багато сонячних днів. Вересень — місяць художник, він розфарбовує зелене листя в жовтий, оранжевий, бордовий колір. Дерева стоять в золотих нарядах,

настає пора теплих днів — бабине літо. Отже вересень радує нас яскравими та теплими фарбами.

        Якщо дні стали коротшими, за вікном накрапає дощик, а з дерев облітає перше жовте листя, будьте певні — у гості завітав дев’ятий місяць року — вересень.

       А чи замислювались Ви над тим, чому вересень так називається? Ні? Саме час дізнатися! Сьогодні розповімо Вам звідки походить назва першого гінця осені. Обіцяємо здивувати!

     Назва дев’ятого місяця року пов’язана з вересом — вічнозеленою рослиною, широко розповсюдженою на Поліссі. Пахучі суцвіття вересу розпускаються в серпні й цвітуть аж до кінця жовтня. Проте найпишніше рожево-бузкові квіти вкривають піщані пагорби, торф’яники та соснові бори саме у вересні.

        Які ж знаменні та пам'ятні дати ми святкуємо у вересні? Якими ювілярами відзначився цей місяць?

        Детальніше про все це Ви можете дізнатися з стенду «Бібліостін@» у читальній залі бібліотеки.

 Також рекомендуємо переглянути цікаву інформацію «Вересень в історії» за посиланням: https://cutt.ly/mElXScD

"Бібліотеки - це свобода.

Свобода читати, свобода спілкуватися... Якщо ви не цінуєте бібліотеки, значить,

ви не цінуєте інформацію, культуру та мудрість"                                                     Ніл Гейман

"… Бібліотеки не повинні бути тільки сховищами книг, не повинні служити і для забави, для легкого читання, — вони повинні бути центрами дослідження, які є обов’язковими для будь-якої розумної істоти"                                                                                              Н.Ф.Федоров

bottom of page