top of page

«Війна росії проти України:
письменники, які нас захищають»

літакцент

до тисячі днів від початку повномасштабного

вторгнення російської федерації в Україну

 

     Українська література зараз перебуває на передовій, на культурному фронті боротьби з ворогом, адже слово часто стає не менш потужною зброєю, ніж зброя фізична. Твори, написані в цей час, допомагають Україні зберегти власну ідентичність, правду та надію на краще майбутнє.

   У бібліотеці нашого навчального закладу пройшов особливий захід, присвячений пам’яті та шануванню українських письменників, які стали на захист своєї країни з початку повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну. Літакцент «Війна Росії проти України: письменники, які нас захищають» відбувся символічно до тисячі днів від початку цієї жорстокої війни. Це нагадування про складну боротьбу нашого народу за свободу і про тих, хто не залишився осторонь у цей важкий час.

    Учасники заходу мали змогу ознайомитися з короткими біографіями сучасних українських письменників і поетів, які стали до лав Збройних сил України або підтримують воїнів як волонтери. Твори цих письменників передають біль, втрати та надію, що охоплюють кожного українця. Ці тексти – свідчення незламного духу, які, мов зброя, тримають нас у боротьбі за свободу.

   На заході були присутні здобувачі освіти групи ОП1-23 та працівники училища. Ми прагнули створити простір, де кожен зможе доторкнутися до героїчних історій людей, які є не тільки митцями, а й справжніми захисниками: http://surl.li/ugdwnc












 

 

 

 

 

 




 

«Читаюча молодь – стратегічне завдання бібліотеки!»

обласна декада бібліотек ЗП(ПТ)О

у Вищому професійному училищі № 7 м. Кременчука

(1-10 жовтня 2024 р.)

 

     Сучасна бібліотека — це не просто сховище книг, а активний культурний та освітній центр, який має на меті підтримувати читаючу молодь, формувати інтерес до читання та сприяти розвитку їхньої особистості. В рамках обласної декади бібліотек для закладів професійно-технічної освіти (ЗП(ПТ)О) стратегічним завданням бібліотеки стає залучення молоді до читання, що допоможе їм не лише в навчанні, а й у саморозвитку.

    Обласна десята ювілейна декада бібліотек ЗП(ПТ)О проходила під гаслом «Читаюча молодь – стратегічне завдання бібліотеки!».

    Ця декада покликана не лише популяризувати читання серед молоді, а й підкреслити важливість бібліотек як освітніх і культурних центрів.

    Бібліотеки готові стати містком між сучасною літературою та молодими читачами, пропонуючи різноманітні ресурси та можливості для розвитку.

     У рамках декади бібліотекою  ВПУ №7 проведено цикл заходів: http://surl.li/afpwrb








 

                                                                                                                      Традиційно на початку навчального року у бібліо-                                                                                                                теці проходить місячник першокурсника під гаслом

                                                                                                              «Будьмо знайомі у нашому домі». Цей захід є невід'єм-                                                                                                               ною частиною адаптації нових здобувачів освіти до

                                                                                                               навчального процесу, а також їхнього знайомства з

                                                                                                               можливостями та ресурсами бібліотеки. Бібліотека –

                                                                                                               це не лише місце для читання та навчання, а й куль-                                                                                                                   турний і освітній центр, який відкриває безліч можли-                                                                                                               востей для саморозвитку.

                                                                                                                       Програма місячника включає у себе ознайомчі

                                                                                                               екскурсії для нових здобувачів освіти. Під час екскур-

                                                                                                               сій першокурсники дізнаються про структуру бібліоте-                                                                                                               ки, її фонди, читальний зал, а також про електронні 

                                                                                                               ресурси, які можна використовувати для навчання.

                                                                                                                    У рамках місячника організовані тематичні постій-                                                                                                                нодіючі виставки «Profistаrt», на якій представлені

                                                                                                             найбільш популярні книги для навчання з різних дис-                                                                                                                циплін, а також «Україна. Війна в Європі» та «З Украї-

                                                                                                              ною в серці», які покликані привернути увагу до сучас-                                                                                                              ної історії України, її боротьбу за незалежність та євро-                                                                                                              пейські цінності. Виставки націлені на те, щоб першо-                                                                                                                 курсники зрозуміли, що бібліотека – це місце, де мож-

                                                                                                               на знайти не лише підручники, але й літературу для

                                                                                                               особистісного розвитку.

                                                                                                                      Місячник першокурсника у бібліотеці – це не тіль-

ки можливість познайомитися з бібліотечними фондами, а й час для розвитку навичок самостійної роботи з інформацією. Бібліотека надає доступ до електронних ресурсів, допомагає здобувачам освіти в організації самостійної навчальної діяльності та стимулює їх до постійного пошуку знань.

    Ми раді вітати нових користувачів і запрошуємо їх активно користуватися всіма ресурсами та послугами бібліотеки!

«Куріння чи здоров’я?»

діалог-розмова

(до Всесвітнього дня без тютюну)

 

   Кожного року 31 травня відмічається Всесвітній день без тютюну.   У діалозі-розмові «Куріння чи здоров’я?» ми збираємося обговорити дуже важливу тему – вплив куріння на здоров'я. Це не просто питання особистого вибору, але й питання громадського здоров'я. Чи готові ви приєднатися до обговорення цієї теми?

     Звичайно, це дуже важлива тема. Куріння має безліч негативних наслідків для здоров'я, і ми думаємо, що це варто обговорювати.

      Але кожен має право на власний вибір. Чому ми маємо обговорювати чи обмежувати це право?

   Проте мета нашого обговорення – надати інформацію про можливі наслідки куріння для здоров'я та обговорити можливі шляхи покращення громадського здоров'я. Ми не намагаємося обмежити права кожного, але хочемо допомогти усвідомити ризики та важливість здорового способу життя.

      Ми вважаємо, що інформація про це повинна бути доступною для всіх. http://surl.li/trwpj

«Хата – оберіг української родини»

народознавча галерея

(до Міжнародного дня сім’ї та Дня матері)

 

    Українська хата - це не лише місце проживання, а й втілення духу народу, відображення традицій, вірувань та обрядів. У нашій народознавчій галереї «Хата – оберіг української родини» ми відкриваємо двері у світ української культури, де кожен може відчути тепло і глибину народних традицій. 

    Кожен елемент української хати має свою історію та символічне значення. Від рушників та вишиванок до орнаментованих дерев'яних конструкцій – кожен предмет пронизаний віковими традиціями та віруваннями, що перейшли через покоління.

  З презентації, яку можна переглянути за посиланням http://surl.li/tixbp,  ви зможете дізнатися про традиційну українську хату з усіма її складовими - від пічки та лав до вишиваних рушників на стінах. Кожен елемент має свою історію та призначення, що відображає дух спільноти та родинного затишку.

    Запрошуємо усіх бажаючих відкрити для себе чарівний світ української народної культури та зануритися у тепло та колорит української хати!

                                 «Традиційні писанки
                           з різних регіонів України»

                              великодня мозаїка

                                   

 

   Писанка – це символ весни, відродження та віри у майбутнє, який має старовинні корені в українській культурі. Ця традиція виготовлення різнокольорових писанок у різних регіонах України відображає багатство національних обрядів та смаків, а також розмаїття символів, що з ними пов'язані.

  Традиційні писанки з різних регіонів України – це не лише різноманіття кольорів та узорів, але й відображення багатої культурної спадщини та національної ідентичності. Кожна писанка має своє значення та символіку, яка передає традиції та віру у майбутнє.

    У рамках великодньої мозаїки «Традиційні писанки з різних регіонів України» ми запрошуємо користувачів бібліотеки у захоплюючу подорож у світ кольору, символіки та традицій української писанки, де вони матимуть можливість ознайомитися з різноманіттям українських писанок, дізнатися про їх значення: https://cutt.ly/61RkhhV

 






 

 

   Ця великодня мозаїка не лише розважить вас, а й допоможе поглибити ваше розуміння та пізнання української культури, її традицій та народних звичаїв.

   Приєднуйтеся до нас на цьому унікальному заході, щоб разом відкрити красу та багатство української писанкової традиції!

«Про здоров’я природи – як про власне»

екологічний мікс

 

(до Дня Чорнобильської трагедії, Дня довкілля
та Всесвітнього дня Матері-Землі)

 

    Людина – частина живої природи, яка живе серед природи та бере із неї усе необхідне для життя: повітря, воду, продукти харчування, одяг, корисні копалини, використовує природні ресурси для отримання предметів побуту.

   Насправді, природа відіграє дуже важливу роль у нашому житті. Перш за все, навколишнє середовище впливає на наше здоров’я, погіршує чи покращує його, у залежності від власного стану. Природа оточує нас всюди, ми – її частина.

    Впливає вона і на внутрішній світ людини. Поети присвячують їй вірші, на створення яких їх надихнуло споглядання гір, лісів, морів, полів і річок. Художники прагнуть увіковічнити її красу у своїх пейзажах та натюрмортах із гарними квітами та свіжими фруктами.

     Зв’язок людини з природою дуже сильний. Кажуть, на Землі існують так звані «місця сили», які надихають тих, хто їх відвідує, програмують на успіх, покращують стан здоров’я.

    Життя людей пов’язано із природою. І якщо вона зникне, зникнемо й ми… Тому потрібно піклуватися про світ навколо нас. Тоді природа обов’язково віддячить нам. Із нею краще дружити, ніж ворогувати.

     Отже, роль природи у нашому житті дуже важлива. Засніжені гори, мальовничі галявини, спекотні пустелі, тропічні ліси, глибокі моря вражають нас своєю величністю. І ми повинні зберегти цю красу для майбутніх поколінь. Тому сьогодні всі мають задати собі запитання: а що я маю робити, щоб не завдавати природі шкоди?

   У рамках міксу представляємо екологічний діалог «Природа – Людина: проблеми співіснування», де зроблено спробу проаналізувати та осмислити роль людства у еволюційному процесі розвитку біосфери, його залежність від законів природи: https://cutt.ly/y1RuEzr


 

 

 







 

«Від фолку до року:
сучасні пісні на слова Тараса Шевченка»

літературно-музичне дежа-вю

(до 210-річчя від дня народження Тараса Шевченка (1814-1861),
українського поета, художника, мислителя)

 

       Переосмислення постаті «великого Кобзаря» набуває в Україні все оригінальніших та сміливіших проявів. З акуратного портрета на стіні під вишиваним рушничком Шевченко переходить на плакати у метро в образі Термінатора та Дарта Вейдера.

       Тараса Шевченка переспівували ще за життя – потім ці пісні часто сприймали як народні. Сучасні українсь-кі музиканти вже не сприймають Шевченка у межах патетичного шаблону, що витворився у радянські часи. Його бачать воїном, бардом, панком і навіть анархістом. Один із кліпів на його рядки набрав 1,5 мільйона переглядів на Youtube.

     Зацікавлення українських музикантів творчістю Шевченка розпочалося ще у 90-х. Таким чином, ми по-новому або ж взагалі вперше по-справжньому відкриваємо для себе Шевченка актуального та модного. Тепер його тексти звучать не тільки на камерних сценах районних будинків культури під супровід бандури, а й на рок-фестивалях, які збирають багатотисячні аудиторії. Цікаво, що сказав би Тарас Григорович, якби почув свої вірші, покладені на сучасну музику?

   На його тексти створювали пісні такі відомі гурти, як «Мертвий Півень», «Скрябін», «Тартак», «Піккардійська Терція» та ін. Дехто перевтілив шевченкову поезію у цілі музичні проекти. Музика, яка завжди буде актуальною.

      Тож, запрошуємо відзначити 210-у річницю від дня народження Тараса Шевченка, увімкнувши на повну гучність пісні, натхненні його творами, що звучать у виконанні сучасних українських музикантів: http://surl.li/fktnj











 

«Шляхетні українки»

історичні зустрічі

(до Міжнародного жіночого дня)

 

    Чому ці жінки, ці яскраві постаті нашої історії, про яких піде мова, зібралися у одній відео презентації, точніше, чому ми зібрали їх? Ні, вони таки самі згуртувалися, їх зібрала сама Доля, українська земля, на якій вони народилися, і Час, ота мить у його безкінечності.

     Усі вони були людьми великого, чистого Сумління, незважаючи на відносні матеріальні статки. Але за їхніми вікнами вирувало Життя в усій багатоликості, стукало у стіни їхніх домівок та у їхні серця, і вони відхилили фіранки зашторених вікон, вийшли у Світ.

       Переглянувши відео презентацію «Шляхетні українки» користувачі познайомляться із життям цих славних жінок, їхніми діями, їхньою творчою, культурною та громадською працею та зрозуміють, що вони були справді шляхетні – не лише за своїм походженням, а й за своїм чином: http://surl.li/fqueh

«Love is…»

галерея кращих романів про кохання

до дня Святого Валентина

     Напередодні Дня усіх закоханих ми зібрали галерею кращих романів про кохання. Love is in the air!

    Кращі любовні романи – це аж ніяк не бульварне чтиво з однаковими обкладинками. За останній час жанр змінювався, поліпшувався, ставав більш якісним і продуманим, збагачувався крос-жанровістю. Цікаво дивитися за тим, як змінювалася головна героїня – раніше вона набагато більше дбала про зовнішність та фігуру, мріяла про принца на білому коні. Сьогодні ж в літературі панують сильні та незалежні жінки, які стурбовані саморозвитком і пошуком свого місця у житті. Іноді їм щастить у коханні, іноді не дуже.

   Жанр любовного роману сьогодні важливий як ніколи. Наукою доведено, що людина – істота соціальна і самотність для неї згубна. Так, важливо бути цілісною, незалежною особистістю, але немає нічого поганого у тому, щоб як і раніше мріяти про тихе романтичне щастя. Книги про кохання допомагають таким мріям стати більш наочними, а значить такими, які можна втілити у життя.

    Ближче до середини лютого здається, що навіть у повітрі витають любовні флюїди. А якщо ви ще не відчули цього настрою, сіре небо і холодний вітер псують всю романтику – вам на допомогу прийде краща класика про любов! Тож читайте кращі любовні романи, надихайтеся і поспішайте любити! http://surl.li/qbyqu












 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   В Україні проходив третій за рахунком Національний тиждень читання. Він об’єднав між собою читачів, видавців, письменників, книгарів зі всієї країни та покликаний розвивати культуру читання серед українців.

   Тренд 2023 року на Тижні – «Бути своїми». Це про важливість зв’язку між поколіннями, між читачами й літераторами, між усіма українцями, надто під час війни.

    Це означає не поділяти Україну на схід і захід, північ і південь, добре знати свою класику, і робити все, щоб класики української літератури стали такими ж популярними, як і сучасні автори. Необхідно вчитися у класиків й осмислювати їхні послання. Зокрема, й у Миколи Хвильового, думку якого можна звести до гасла «Геть від Москви!». Саме його постать цьогоріч у фокусі акції.

#тижденьчитання2023 #бутисвоїми

http://surl.li/oeqiw

“Романтик, якому вбили душу”

вебліографія

(до 130-річчя від дня народження Миколи Хвильового (1893–1933),

українського поета, прозаїка, публіциста, критика)

     Популяризація читання – важливий чинник розвитку людського потенціалу. Це – основа життя самобутньої освіченої нації, гарна ідея для дозвілля, необхідність на шляху професійного зростання і соціальної адаптації, збереження ментального здоров'я тощо.  Микола Хвильовий – видатний український письменник, політичний діяч, учитель, один із найвідоміших представників Розстріляного відродження, який активно виступав за тотальну українізацію, відвернення від Москви та світле майбутнє для наступних поколінь. Його забороняли, переслідували, звинувачували, але він продовжував творити й надихати інших. Він прожив коротке, але воістину велике життя Митця і Людини.

     Хто ж він, цей Микола Хвильовий, який і до сьогодні ще не поцінований достойно? Невгамовний, запальний, романтичний – так писали про нього друзі.

Більше дізнатися про Легенду Розстріляного Відродження пропонуємо з вебліографії: http://surl.li/oepli

«Микола Амосов – людина, що випередила час»

сторітелінг

(до 110-річчя від дня народження Миколи Амосова (1913-2002),

українського лікаря, науковця у галузі медицини та біокібернетики, громадського діяча, академіка Національної академії наук України
та Академії медичних наук України)

 

     «Сенс життя – рятувати людей. Виконувати складні операції. Розробляти нові, найкращі. Щоби менше помирали. Вчити інших лікарів чесній справі. Наука, теорія – це для того, щоб зрозуміти суть та отримати користь. Це – моє діло. Ним я служу людям …»

Микола  Амосов

 

       6 грудня відзначається 110 років від дня народження хірурга-кардіолога, письменника, автора новаторських методик у кардіології, автора дискусійних робіт з геронтології, проблем штучного інтелекту та раціонального планування суспільного життя Миколи Михайловича АМОСОВА .

      Амосов – це лікар, який врятував життя тисячам людей. Його головною зброєю був скальпель. Операції на стравоході, легенях, і особливо на серці він робив при загрозі швидкої смерті пацієнтів, часто в умовах, коли ніхто інший їх зробити не міг. Амосов – остання надія для мільйонів. Він не завжди перемагав смерть, але завжди боровся до останнього.

        М.М. Амосов – автор понад 400 наукових робіт, включаючи 19 монографій.

       У створеному ним інституті підготовлено 40 докторів та понад 150 кандидатів наук, багато хто з яких очолює великі наукові центри.

      Микола Михайлович був блискучим хірургом, вченим, яскравою, талановитою людиною, чий геній випере-див його час. У 2008 році за результатами опитування громадської думки «Великі українці» Микола Михайлович був визнаний другим після Ярослава Мудрого великим українцем.

    Микола Амосов широко відомий як письменник. Його перша книга «Думки і серце» стала міжнародним бестселером, переведеним на безліч мов світу. Всього вчений і лікар видав шість книг.

      До 110-річчя від дня народження видатного вченого бібліотекою ВПУ № 7 підготовлено сторітелінг «Микола Амосов – людина, що випередила час», з яким можна ознайомитися за посиланням: http://surl.li/nyvvh











 

«Алкоголізм і злочин.
Чи можна між ними поставити знак рівності?»

BarCamp

до Всесвітнього дня тверезості та боротьби з алкоголізмом


       «Добровільне божевілля» – так називають тепер алкоголізм.

      Алкоголізм – це тяжка хронічна хвороба, яка здебільшого складно лікується. Вона розвивається за рахунок регулярного й тривалого вживання алкоголю та характеризується особливим станом організму: нестримним потягом до алкоголю й деградацією особистості. В Україні спостерігається високий рівень вживання алкоголю підлітками та студентською молоддю, що безпосередньо є соціально-демографічною проблемою, яка стосується всього населення.

     Це негативне соціальне явище є небезпечним саме по собі. Але особливою небезпечністю характеризують інші антисоціальні явища, які відбувають в суспільстві під впливом алкоголю. Зокрема, таким проявом є вчинення злочинів у стані алкогольного сп’яніння, порушення громадського порядку, прояви неповаги як до окремих громадян, так і до суспільства в цілому, потяг до вживання все більшої кількості алкоголю тощо.

    У ході заходу присутні з відеопрезентації «Алкоголізм і злочин. Чи можна між ними поставити знак рівності?» http://surl.li/moogw дізналися про Всесвітній день без алкоголю, історію алкоголю, про результати онлайн-опитування Українського інституту майбутнього щодо вживання алкоголю в Україні, шокуючі факти статистики. Відбувся обмін думками стосовно підліткового та жіночого алкоголізму та чим вони небезпечні, як алкоголь обтяжує покарання. Чи дійсно між алкоголізмом та злочином можна поставити знак рівності. Та спробували вивести формулу здоров’я, де у чисельнику фактори, що сприяють збереженню та зміцненню здоров’я, а в знаменнику фактори шкідливі для здоров’я. Був зроблений висновок, що чим більше буде показників у чисельнику і менше у знаменнику, тим здоровіша буде людина.











 

«Нобель – учений та благодійник: правила життя»

віртуальний сторітелінг

до 190-річчя від дня народження Альфреда Нобеля (1833-1896), шведського хіміка, винахідника, підприємця та благодійника

   Альфред Бернард Нобель – шведський хімік, винахідник, підприємець та благодійник. Це дивовижна і суперечлива людина, яка мріяла про мир у всьому світі, писала ночами любовні вірші і винайшла динаміт, назавжди змінивши прийоми ведення війни.

  Вчений заповів свій величезний спадок на заснування Нобелівської премії. На його честь названий синтезований хімічний елемент Нобелій та Нобелівський фізико-хімічний інститут у Стокгольмі.

    Нобеля найчастіше пам’ятають як винахідника динаміту та засновника премії свого імені. Але життя цього винахідника, бізнесмена та філантропа було куди цікавішим.

      Розповімо про Нобеля у декількох фактах біографії: http://surl.li/mlvxn




 

 






 

Обласна декада бібліотек ЗП(ПТ)О

у Вищому професійному училищі № 7 м. Кременчука

(02.10.23-11.10.23)

     На виконання наказу Міністерства освіти і науки України від 12.08.2014р.№931 «Про проведення щорічного Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек» (у своїй роботі бібліотеки ЗП(ПТ)О орієнтуються на нормативні документи для бібліотек закладів загальної середньої освіти) та з метою виховання в молодого покоління почуття патріотизму, активної громадянської позиції, утвердження громадянських цінностей, відданості справі зміцнення державності бібліотека ВПУ №7 прийняла участь у обласній декада бібліотек ЗП(ПТ)О згідно листа НМЦ ПТО у Полтавській області № 01/15-361 від 18.09.2022 «Методичні рекомендації щодо проведення обласної декади ЗП(ПТ)О».

     В умовах повномасштабної війни особливого значення набуває національно-патріотичне виховання. До цієї важливої місії долучаються і бібліотеки закладів професійної освіти. З непохитною вірою в перемогу України та усвідомленням руйнівних наслідків війни цьогорічна декада бібліотек відбувається під гаслом «Вірю в майбутнє твоє, Україно!».

      Проведення декади сприяє втіленню основних положень «Концепції національно-патріотичного виховання в системі освіти України», затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 6 червня 2022 р. № 527, а також приверненню уваги до питання патріотичного виховання в нашій державі, розкриттю виховної функції бібліотеки ЗП(ПТ)О, об’єднанню зусиль педагогічного колективу і бібліотеки щодо розвитку патріотизму підростаючої особистості.

   У рамках декади бібліотекою ВПУ №7 проведено багато змістовних заходів, що сприяють формуванню у здобувачів освіти національної ідентичності, самобутності, любові до державної мови, поваги до культурного та історичного минулого України, культивуванню кращих рис української ментальності на засадах наскрізного патріотичного виховання.

      02.10.2023 р. – виставка-панорама «Покрова – свята покровителька козацтва і воїнів України»

   1 жовтня, у християнське свято Покрови Пресвятої Богородиці, українці святкують День захисників і захисниць України та День козацтва.

   З давніх-давен Богородиця була покровителькою українського козацтва й усіх українських збройних формувань. Саме на свято Покрову в Україні відбувалася Велика рада, на якій обирали гетьмана та визначали, як козацтву жити далі. Запорізькі козаки мали на Січі церкву на честь Богородиці-Покрову, а також ікону Покрова. Ідучи у похід на ворога, козаки відправляли молебень до своєї Покровительки. Повернувшись щасливо з походу, складали їй подяку.

   Сучасна українська армія береже бойові традиції предків, тому у війську з’явилися назви з іменами легендарних українських полководців та уславлених формацій минулого. Тяглість поколінь знайшла відображення і в елементах одностроїв – головний убір «мазепинка», нарукавний тризуб. А гасло «Слава Україні! – Героям слава!» стало офіційним вітанням українського війська.

       03.10.2023 р. – народознавчий календар «Традиційні свята в Україні: осінній цикл»

    Велике значення для утвердження національної самосвідомості українців мали народні звичаї, обряди, традиції святкування, які були невід’ємною частиною повсякденного життя та стали засобом збереження української ідентичності. Звичаї українського народу пов’язані з традиційним світоглядом, який складався протягом багатьох століть та зберіг ознаки дохристиянських вірувань.

      Цикл осінніх свят замикає календарно-обрядове коло. Осінній обрядовий цикл показував природну смерть та поєднувався зі збором врожаю – збиранням дарів природи та підготовкою до наступного аграрного року. Таким чином цикл замикався. Осінній цикл не становить цілісної системи, а вбирає розрізнене світоуявлення українців.

    Традиційно українці пов’язували свята з певними звичаями, застереженнями та пророцтвами. А ще, не прив’язувалися до конкретного дня, скоріше, до виду праці: збір врожаю або завершення жнив.

Більшість обрядів осіннього циклу були спрямовані на родинне життя. Із Покрови починались весілля. Свято Дмитра вважається остаточним приходом зими та холодів, адже він «замикав» землю на ключ, і ховав його аж до Юрія.

   Які осінні свята чекають нас, що обов’язково треба зробити, а що – ні – розповіли бібліотекарі у народознавчому календарі «Традиційні свята в Україні: осінній цикл»: http://surl.li/mbgnn

      04.10.2023 р. – книжкова виставка «Україна. Війна в Європі»

      Україна сьогодні переживає найбільше випробування у новітній історії – збройну боротьбу за незалежність та територіальну цілісність проти російського агресора.

    Сучасна російсько-українська війна триває від 2014 року. Повномасштабне вторгнення російських військ в Україну у лютому 2022 року остаточно зірвало маску з агресивного путінського режиму та відкрило нову сторінку героїзму, стійкості та, на жаль, втрат України у боротьбі за суверенітет та соборність.

     Книжкова виставка, організована у читальній залі бібліотеки, розповідає про глибинні передумови сучасного російсько-українського протистояння, про різні аспекти поточної фази російсько-української війни з 2014 року, а також про героїчний спротив українського народу, який тримає Україну в фокусі європейського інтересу.

      05.10.2023 р. – літературно-музичне дежа-вю «Від фолку до року: сучасні пісні на слова Тараса Шевченка»

      Красивими українськими піснями, в основі яких лежить поезія Тараса Шевченка, особливо зараз у час війни надихаються бійці Збройних сил України та загалом увесь український народ.

      Вірші Шевченка актуальні й до сьогодні. Інакше сучасні виконавці б так не полюбили його творчість. Слова, написані майже 200 років тому, українці часто вважають пророчими – і в цьому є сенс, адже попри плинність часу, питання ідентичності, кохання, родинного затишку залишились актуальними. Особливо, коли росія веде війну з Україною, а українці мають потребу у сильному та мотиваційному слові, яким майстерно володів Кобзар.

   Пізнати Кобзаря по-новому, послухати найкращі сучасні пісні на слова Тараса Григоровича можна, переглянувши літературно-музичне дежа-вю «Від фолку до року: сучасні пісні на слова Тараса Шевченка»: http://surl.li/fktnj

      09.10.2023 р. – екскурс у давнину «Загадки писемного знаку»

    Про Нестора Літописця – «батька української історії та словесності»; про історію слов’янської писемності, зокрема, про виникнення абеток кирилиці та глаголиці; про першу друковану книгу «Апостол»; про творців слов’янської абетки Кирила та Мефодія, про те, що зачинателем сучасної української літературної мови вважається Іван Котляревський, а основоположником – Тарас Шевченко можна дізнатися, переглянувши екскурс у давнину за посиланням: https://cutt.ly/pBYRErc

      10.10.2023 р. – виставка-адвайзер «Вибухонебезпечні предмети: що треба знати»

   Земля приховує безліч небезпечних знахідок, наштовхнутися на які можна у найнесподіваніших місцях, особливо зараз, під час російської агресії. Їх активація відбувається від найменшого зовнішнього впливу: удар, тертя, струс, нагрівання. Знання заходів безпеки допоможе уникнути загрози та врятувати життя. Адже основною причиною нещасних випадків є грубе порушення елементарних правил безпеки: спроби взяти у руки, пересунути або розібрати предмет, биття по ньому, кидання у відкритий вогонь або у воду.

     Про все це розповів провідний фахівець з питань цивільного захисту ВПУ №7, голова ГО «Координаційний центр об’єднань ветеранів АТО, збройних сил, інвалідів війни, учасників бойових дій, локальних конфліктів і миротворчих місій та волонтерів», керівник військово-історичного музею ВПУ №7, підполковник запасу Володимир ПОЛЯКОВ.

     Бібліотека та військово-історичний музей нашого навчального закладу співпрацюють в одному напрямку, бо мають схожі завдання, пов’язані із вивченням, збереженням, використанням та популяризацією інформаційних матеріалів з метою задоволення інформаційних, наукових та культурних потреб суспільства, залучення громадян до надбань національної та світової культурної спадщини, збагачення духовного потенціалу народу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    11.10.2023 р. – музичний акорд «Чураївна української пісні» (до 80-річчя від дня народження Раїси Кириченко (1943-2005), української співачки, Героя України)

    14 жовтня 1943 року 80 років тому вперше прозвучав голос, перед яким згодом схилятимуться мільйони найвибагливіших слухачів усього світу, який у кожен куточок планети понесе вісточку про Україну, розповідаючи піснею про радощі та тривоги багатостраждального українського народу.

     Раїса Кириченко – Герой України, народна артистка України, лауреат Державної премії ім. Т.Г. Шевченка, премії ім. Дмитра Луценка «Осіннє золото», нагороджена орденами княгині Ольги трьох ступенів, Орденом Миколи Чудотворця «За примноження добра на землі».

   Своїм чудовим співом вона доносила до людських сердець красу та велич української пісні – одного із найвищих духовних надбань нашого народу. Її голос став тим невичерпним джерелом, що виховує у слухачів високі почуття патріотизму й поваги до рідної землі, яку так безмежно та віддано любила співачка. Тож не дарма Раїса Опанасівна ще за життя здобула славу берегині української пісні.

    У читальній залі бібліотеки ВПУ № 7 відбувся музичний акорд «Чураївна української пісні», присвячений видатній українській співачці.

«Бібліотека ВПУ №7:

сучасна, креативна, твоя»

місячник першокурсника

      З метою адаптації здобувачів освіти нового набору до навчального процесу вже стало традицією проводити у бібліотеці місячник першокурсника.

   Протягом вересня на першокурсників чекали зустрічі з бібліотекою: оформлення читацьких формулярів, запис та отримання підручників на семестр згідно з графіком, книжкові виставка «ProfiСтарт», «З Україною в серці», «Україна. Війна в Європі».

    Були проведені практичні заняття з основ інформаційної культури, під час яких бібліотекарі пропагували бібліотечно-бібліографічні знання «Місце і роль бібліотеки у житті сучасного студентства».

     Працівники бібліотеки ознайомили першокурсників з правилами користування бібліотекою та її фондами, надали інформацію про існуючу у бібліотеці систему обслуговування та про бібліотечно-інформаційні послуги бібліотеки.

   Тож бажаємо кожному здобувачу освіти повною мірою скористатися послугами бібліотеки, здобути високоякісну освіту та знайти своє місце у житті.

«Найгарніші бібліотеки України,

які варто побачити:

від історичних до сучасних»

бібліо-інформер (до Всеукраїнського дня бібліотек)

    Для пересічного громадянина бібліотека – це книжковий архів, який існує на дотації держави та з кожним днем все більше втрачає актуальність. Але не всі знають, що бібліотека – це не просто стелажі з запиленими книгами, але й культурний простір з багатою історією та атмосферою.

     В Україні нараховується понад 40 000 бібліотек. Маленькі й з величезними зібраннями томів, розміщені у сільських школах чи багатоповерхових будівлях, із солідним віком і такі, що відкрилися нещодавно, – всі вони цінні, бо навіть одним своїм існуванням, лишень синіми табличками на вході постійно нагадують, що ще залишилися місця, де книга є доступною як ніколи.

     Ми ж зібрали інформацію про 7 найгарніших бібліотек України, які захоплюють не лише красою, але й наповненням. Від однієї з найбільших у світі до дуже сучасної.

   Пропонуємо до перегляду бібліо-інформер «Найгарніші бібліотеки України, які варто побачити: від історичних до сучасних», приурочений відзначенню Дня бібліотек, за посиланням: http://surl.li/lchnn








 

 


 

«Вулицями рідного міста»

віртуальна мандрівка (до Дня міста)

   Пропонуємо нашим користувачам здійснии віртуальну екскурсію вулицями міста Кременчука. Подорож допоможе краще пізнати наше місто, його історію. Вулиці на яких ми живемо, мов ріки по яких ми входимо у великий океан життя. Іноді ми йдемо вулицею і не знаємо, як називається ця вулиця, чому вона названа саме так, хто з відомих людей проживав чи живе на ній. Звичайно ж, історія вулиць тісно пов’язана з історією країни. Звісно, що розповісти про всі просто неможливо, але ми пройдемо по декількох з них.

     Сподіваємося, що ви дізнаєтеся багато цікавих речей про наше місто. Звичайно, за один захід неможливо повністю пізнати його велич та красу. Але, ми вважаємо, що це буде початком Великої Подорожі пізнання Кременчука.

      Тож розпочинаємо нашу віртуальну мандрівку «Вулицями рідного міста», створену бібліотекарями ВПУ №7 за допомогою онлайн сервісу Canva за посиланням: https://cutt.ly/9Nczvlc











 

«Конституція України:
від Гетьмана до Президента» 

іст-фактор

(до Дня Конституції України)

28 червня 1996 року було прийнято першу в українській історії Конституцію незалежної держави України, яка остаточно закріпила правові основи нашої держави, її суверенітет і територіальну цілісність. Ця подія стала найважливішою у житті українського народу після проголошення 24 серпня 1991 року незалежності України і схвалення 1 грудня 1991 року всенародним голосуванням Акта проголошення незалежності України. Прийняття Конституції України логічно завершило процес становлення України як суверенної держави, що має свій Основний Закон.

З метою ознайомлення користувачів з історією створення Конституції України та основними її засадами, формування правової культури та отримання ними знань про конституційні права і свободи представляємо   іст-фактор «Конституція України: від Гетьмана до Президента»: https://cutt.ly/TKJIC4d





 

 




 

«Загадкова Європа»

віртуальна прогулянка

(до Дня Європи в Україні)


   «Україна – це Європа», – саме з цього гасла розпочався доленосний для нашої країни Євромайдан. 22 листопада 2018 року Верховна Рада підтримала у першому читанні зміни до Конституції, які закріплюють незмінний курс України до ЄС.  3 червня 2022 року під час саміту лідерів країн ЄС Україна отримала статус кандидата на членство у ЄС.

      День Європи в Україні щороку відзначають у третю суботу травня. Згідно з указом Президента, урочисту дату встановили із 2003 року. У День Європи жителі України відзначають день спільних цінностей, спільної історії усіх націй континенту.

     Тож, запрошуємо до віртуальної прогулянки «Загадкова Європа», де Ви дізнаєтесь про 6 місць Європи, історія яких вас здивує: http://surl.li/gtzpk










 

 «Українські письменники
про Другу світову війну»

ЛітАкцент

(до  Дня пам’яті та перемоги над нацизмом

у Другій світовій війні 1939–1945 років)

 

   Тема війни ніколи не втрачає актуальності. Тому що, перш за все, вона розкриває цінність людяності, свідомості та хоробрості. Це може бути Україна 1939 року або Україна 2014 та 2022 років – письменники продовжать переживати трагічний досвід усього суспільства і підбирати нові правильні слова. А через кілька років ми зможемо прочитати в літературі про сучасні події, і здивуватися їх схожості з далеким минулим.

     Друга світова війна була переживанням фактично для кожної української родини, але власне літератури, яку ми активно читаємо сьогодні, залишилося не так багато. Тут варто подивитися на ситуацію, у якій українська література входила в Другу світову війну. Це була література знекровлена. Буквально напередодні було знищено цілу когорту українських письменників, і фактично через це сьогодні залишилося дуже мало текстів, написаних всередині війни, які б ми читали без якихось обмовок.

    Пропонуємо художні та документальні твори української літератури, які варто прочитати для осмислення однієї з трагічних сторінок в історії людства загалом та України зокрема, переглянувши ЛітАкцент «Українські письменники про Другу світову війну» за посиланням: https://cutt.ly/iGB50BW











 

«Природа – Людина:
проблеми співіснування»

екологічний діалог

(до Дня Чорнобильської трагедії,

Дня довкілля та Всесвітнього дня Матері-Землі)

 

       Людина і природа… – вічна і актуальна тема. Та ніколи вона не стояла так гостро, як у наші дні, коли загроза екологічної кризи, а може, й катастрофи, нависла над людством і проблеми екологізації матеріальної і духовної діяльності людини стала життєвою необхідністю. На жаль, більшість населення планети не переймається ними, не задумується, що поступово знищуючи флору і фауну, забруднюючи воду, повітря, ґрунти, ми позбавляємо себе життєво необхідних умов існування, тобто знищуємо нашу Землю, а цим – і себе.

     Свідоме і бережне ставлення кожної людини до природи можливе тільки при наявності екологічної культу-ри, широких екологічних знань. Мета нашого екологічного діалогу – не тільки зробити інформацію про екологічну та природоохоронну діяльність доступною для користувачів бібліотеки, а й намагатися донести до них злободенність цієї проблеми, довести необхідність по-іншому ставитися до оточуючої нас природи.

     У представленому екологічному діалозі «Природа – Людина: проблеми співіснування» зроблено спробу проаналізувати та осмислити роль людства в еволюційних процесах, його залежність від законів природи та його теперішнє ставлення до довкілля: https://cutt.ly/y1RuEzr










 

«Великдень у різних країнах світу:

традиції святкування»

віртуальна мандрівка

 

     З приходом весни наближається одне з найбільших християнських свят – Великдень. Усі ми чекаємо це свято з піднесеним настроєм, надіями та сподіваннями.

        Що ми знаємо про традиції і обряди Великодня у різних країнах світу?

      Великдень святкується християнами, як день коли Ісус воскрес з мертвих. Для іудеїв Великдень – це час, коли вони звільнилися від єгиптян. Однак, свято Пасхи пов'язане і з більш давніми язичницькими ритуалами. Таке переплетення релігій і культур не могло не привести до появи різних дивних і курйозних традицій святкування Великодня у різних частинах земної кулі.

   Пропонуємо відправитися у захоплюючу подорож разом з нами. Сподіваємося, що, переглянувши відеопрезентацію «Великдень у різних країнах світу: традиції святкування», ви відкриєте для себе щось нове та цікаве про це дивовижне свято. Тож запрошуємо до віртуальної мандрівки за посиланням:  https://cutt.ly/GF2G9rE

«Незабутня Квітка України»

пісенний вернісаж

до 70-річчя від дня народження Квітки Цісик (1953-1998),
американської співачки українського походження,
виконавиці українських народних сучасних поп
улярних пісень

 

    Квітка Цісик… До недавнього часу ім’я цієї американської співачки українського походження було майже невідоме в Україні. Вона народилась у родині післявоєнних емігрантів із Західної України і все життя прожила в Америці. Але батьки Квітки навчили дівчинку не тільки грати на скрипці і співати – вони передали їй свою любов до України, до української культури, мови, пісень.

      Сьогодні усі бажаючі можуть почути її неповторний неземний голос; здається, він лунає з піднебесся…       Її голос звучав у оперних та естрадних залах, рекламних роликах, але найширше визнання вона отримала як виконавиця українських народних пісень.

     Голос співачки притягував і продовжує притягувати до себе, подібно до того як потужне гравітаційне поле великої зірки утримує біля себе менші планети… Її голос послухало понад 22 мільярди мешканців нашої планети! Як це підрахували? Склали час ефірів, де звучав голос співачки, і помножили на приблизне число слухачів, так і вийшли на цифру, понад 22 мільярди.

      Ми пишаємось тим, що ця чудова співачка має українське коріння.

   Хто ж така Квітка Цісик? Маєте можливість дізнатися не тільки про творчість Квітки Цісик, її життя, талановиту родину, перипетії музичної кар’єри, а також насолодитися її дивовижним співом, переглянувши пісенний вернісаж «Незабутня Квітка України» за посиланням: http://surl.li/fyjpm






 

 



 

ярлик цісик.jpg
код цісик.jpg

«Шляхетні українки»

історичні зустрічі

 

    Своєю багатогранною діяльністю видатні українські жінки вплинули на розвиток і становлення української держави. Вони внесли вагомий вклад у культуру, мистецтво, освіту, спорт, науку, літературу і багато інших сфер життя України. А також протягом усієї багатовікової історії щиро вболівали за свою країну та її соціально-економічний розвиток. Українська жінка – особливий феномен, що не має аналогів у світі!

     Без перебільшення і з гордістю можна констатувати, що про жінку-українку у світі ходять легенди. Українки ставали королевами, впливали на політику великих держав, з'являлися на полотнах всесвітньо відомих художників і створювали всесвітньо відомі полотна власноруч. Вони робили наукові відкриття, виступали на світових сценах, засновували школи і писали книжки.

     Тепер жінка у вишиванці з'являється на світових наукових конгресах, під українським прапором гордо стоять наші спортивні красуні, наша прекрасна половина представляє свої мистецькі шедеври на світових майданчиках, ми - у світових благодійних організаціях і на подіумах краси.

   Звичайно, наш рейтинг - далеко не повний і не репрезентативний. Якщо ви не побачите у ньому своїх кумирок - не засмучуйтеся, а знайте: нас, славних українок - дуже і дуже багато!  І перші серед них це рідні жінки - наші бабусі-прабабусі, мами, сестри, доньки. У кожної є чому повчитися, кожній є за що вклонитися до самої землі. І не обов'язково чекати для цього спеціального дня: жінки, якими б сильними і вольовими вони не видавалися, попри всі рухи і настрої залишаються слабкою і прекрасною статтю, яка завжди чекає на сильне плече і гарне слово. А тим паче - навесні! І нехай він не буде єдиним днем для цього. Славні українки заслуговують на увагу і любов щодня!

      Отже, пропонуємо до перегляду відеопрезентацію, створену бібліотекарями ВПУ №7 «Шляхетні українки»:
http://surl.li/fqueh









 

ярлик.jpg
код шляхетні.jpg

"Від фолку до року:
сучасні пісні на слова Тараса Шевченка"

літературно-музичне дежа-вю

 

  Тарас Григорович Шевченко, відомий український поет, художник, класик української літератури, день народження якого ми відзначаємо 9 березня, безсумнівно, постать велична та унікальна. Для більшості українців знайомство з творчістю Тараса Шевченка починається зі школи. Та часто через заштамповані фрази про Кобзаря там воно й закінчується. Однак, упродовж останніх років все частіше можна почути Шевченкові вірші, виконані під гучну рок-музику чи танцювальні мотиви. Таким чином, ми по-новому або ж взагалі вперше по-справжньому відкриваємо для себе Шевченка актуального та модного.

     До творів Тараса Шевченка зверталися не лише сучасні українські композитори і виконавці, а і композитори-класики. Його вірші стали піснями й романсами, симфонічними поемами, операми та балетами.

   У день народження легендарного Шевченка що краще може вшанувати його пам'ять, як не красива українська пісня? Ще й коли в її основі лежить поезія Кобзаря, якою особливо надихаються зараз бійці Збройних сил України та загалом увесь народ у час війни.

   Вірші Шевченка актуальні й до сьогодні. Інакше сучасні виконавці б так не полюбили його творчість. Пізнайте Кобзаря по-новому – послухайте найкращі сучасні пісні на слова Тараса Григоровича, переглянувши літературно-музичне дежа-вю «Від фолку до року: сучасні пісні на слова Тараса Шевченка», створене бібліотекарями ВПУ №7: http://surl.li/fktnj  










 

шевченко.jpg
шевченко ярлик.jpg

«Вічні історії кохання»

літературне побачення

до Дня Святого Валентина

 

     14 лютого закохані у всьому світі відзначають День святого Валентина.

  День закоханих – свято, сповнене приємних сюрпризів, цікавих подарунків, неочікуваних миттєвостей. Недарма його відзначають напередодні весни – пори року, коли почуття, прокидаючись разом із природою, стають ще сильнішими.

   Для кожної людини цей день – особливий. Головне, щоб він був пронизаний щирістю почуттів і теплом люблячого серця. До Дня святого Валентина ставляться по-різному. Хтось любить це свято і обов’язково відзначає його, хтось вважає таке свято нетактовним, адже крім закоханих є і самотні люди, яким у цей день особливо прикро спостерігати за загальним «любовним божевіллям». Любов – прекрасне почуття! І якщо є в році день, коли про любов можна говорити відкрито і привселюдно, то хіба це не чудово?

   Кохання триває довго, якщо пара має спільні захоплення і переконання. У якості прикладу наводимо презентацію «Вічні історії кохання», створену бібліотекарями ВПУ №7, яка розповідає про історії вічного кохання знаменитими особами: http://surl.li/exnyj





 

 

 




 

код вічні.jpg
ярлик.jpg

«Східне коріння європейського чаювання»

зустріч у літературному кафе

(до Міжнародного дня чаю)

 

    Що таке Чай? На це питання різні люди дадуть відповідь по-різному... Лікар традиційної медицини скаже, що чай - це ліки від багатьох хвороб. Звичайна людина - що це його щоденний ранковий напій. Торговець - що це товар, продаючи який, він заробляє собі на життя. Дієтолог - що це унікальний набір вітамінів, амінокислот та інших корисних речовин організму. Англієць - що це звичай, індієць - що це традиція і 40% національного доходу, китаєць - що це культура.

    Чай існує як жива традиція, чай здавна і до цих пір вирощується, чай продається, чай п’ється; чай естезує, обожнюється, вивчається, постає у вигляді текстів, музики, інтер’єрів; посуду, обрядів, звичаїв, історії, книг, скульптур і картин. Це здавна і до сих пір живе явище у часі і у свідомості людства.

      На сьогодні чай найпопулярніший напій в світі. У китайському літописі можна прочитати про сприятливий вплив чаю: «Чай підсилює дух, пом’якшує серце, видаляє втому, полегшує і освіжає тіло».

    У ході нашого заходу ми спробували відтворити все цікаве, що стосується не тільки чайних традицій, а й розповіли про історію поширення чаю, технології обробки чайного листа, зупинилися на лікувальних властивостях. Все це ви зможете побачити, переглянувши презентацію «Східне коріння європейського чаювання», створену бібліотекарями ВПУ №7.

      Отже, запрошуємо до перегляду. Ви дізнаєтесь багато цікавого про цей чудовий напій. 
https://cutt.ly/s1mgIMX







 

чай код.jpg
чай.jpg

«Розірви коло байдужості»

інфомікс у рамках акції «16 днів проти насильства»

 

      Щороку з 25 листопада до 10 грудня відбувається Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства».

   Основне завдання цієї кампанії привернути увагу спільноти до двох актуальних проблем: запобігання і протидія домашньому насильству та торгівлі людьми, а також активізація діяльності державних установ, громадських організацій заради захисту прав людини.

     Офіційно, цей день був оголошений Генеральною Асамблеєю ООН 1999 року, але відзначати його почали з 1981 року.

    У знак підтримки, люди у всьому світі пов’язують помаранчевою стрічкою свій одяг. Це офіційний колір протидії насильству, що символізує світле та вільне майбутнє.

    «16 днів проти насильства»  –  це нагода ще раз нагадати громадськості про існування цих проблем у суспільстві, підвищити рівень обізнаності людей щодо усіх форм насильства, продовжити процес створення недискримінаційного простору для життя, розвитку і професійного зростання кожної людини.

    Інфомікс «Розірви коло байдужості» розповідає про акції, які охоплюють важливі дати у цей період: https://cutt.ly/QYtSj5Z

код 16 днів.jpg
ярлік.jpg

«Кулінарні пристрасті:
улюблені страви літературних героїв»

Book-портал

     Не лише духовним харчем живляться письменники та їхні вигадані герої, а й хлібом, та не ним єдиним. Узяти хоча б відомого своїми гурманськими нахилами Дюма-батька чи його побратима по перу Бальзака, от знали ж люди толк у кулінарії, та й у творах своїх не соромилися про це писати. Та й про всілякі напої поети, зокрема, писали так, що рука сама тяглася до кружки. А згадати хоча б, як описував наш рідний Котляревський усі бенкети, на яких ласував Еней...

    Гастрономічна культура може розповісти багато цікавого про характер та ментальність народу, а про характер літературного персонажа нам розкажуть його смакові вподобання. У гастрономічних есе є рецептура і історичні свідоцтва, віяння часу і традиції народу, ознаки виверткої бідності або розкішного життя.

      Отже, відвідавши наш book-портал, при перегляді віртуальної книжкової виставки «Кулінарні пристрасті літературних героїв» Ви зможете дізнатися чим і як ласують відомі й не дуже відомі літературні герої, хто з письменників не нехтує смачним обідом і які страви можуть викликати ностальгію та найглибші відчуття. 
  Книжкова виставка познайомить Вас з рецептами смачних страв з відомих літературних творів: 
https://cutt.ly/uBG5Qhv

 

 

 



 

 

 

 

 

 

      Смачного знайомства з книгами, які приховують цікаві та незвичні кулінарні рецепти. Сподіваємось, що вони додадуть Вам кухарського досвіду та апетиту.

1.png
код кулінарні.jpg

Обласна декада бібліотек ЗП(ПТ)О

у Вищому професійному училищі № 7 м. Кременчука


    Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 12.08.2014 р. № 931 «Про проведення щорічного Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек» (у своїй роботі бібліотеки ЗП(ПТ)О орієнуються на нормативні документи для шкільних бібліотек) та з метою виховання у молодого покоління почуття патріотизму, відданості загальнодержавній справі зміцнення країни, активної громадянської позиції бібліотека прийняла участь у декаді згідно листа НМЦ ПТО у Полтавській області № 01/15-257 від 12.09.2022 «Щодо проведення обласної декади ЗП(ПТ)» під гаслом «У нас єдина мета – Україна свята, нездоланна ніким і ніколи!».

    Основним завданням декади було привернути увагу до питання патріотичного виховання здобувачів освіти та об’єднанню зусиль педагогічного колективу і бібліотеки щодо розвитку та пробудженню у здобувачів освіти глибокого інтересу до історії України та рідного краю.

   Україна – це держава, яка багато чого зазнала на своєму віку: татаро-монгольську неволю, панування польської шляхти, царський режим та кріпацтво, німецько-фашистську агресію та сталінські репресії. Але упродовж усього періоду існування України народ боровся за волю, за незалежність, за мову.


       У рамках Декади, згідно плану, проведено багато цікавих та змістовних заходів.

     03.10.2022 р. – Інформаційний паркан за тематикою декади, на якому протягом дня у бібліотеці на імпровізованому паркані усі охочі розмістили короткі інформаційні повідомлення, вислови, малюнки.

 

   04.10.2022 р. – Відбулися віртуальні краєзнавчі мандри по Кременчуку «Вулицями рідного міста», де була представлена відеопрезентація, створена бібліотекарями ВПУ №7 за допомогою онлайн сервісу Canva, переглянути яку можна за посиланням: https://cutt.ly/9Nczvlc

 

 

     Про залізницю у Кременчуці та звідки приїхав перший поїзд, про стародавні будинки та про будинок із загадкою, про «цукрові казарми» та дореволюційну туристичну перлину, про культурно-релігійну історію вул. Квартальної та підземний Кременчук, перлини, які ми втратили та сучасні будівлі нашого міста, які теж мають свої секрети та історії. Про все це учні дізналися під час заходу і змогли подивитися на наше місто по-іншому. А на завершення учням було запропоновано відповісти на декілька питань експрес-вікторини, щоб краще запам’ятати почуте.

 

   05.10.2022 р. – Про Нестора Літописця – «батька української історії та словесності»; про історію слов’янської писемності, зокрема, про винекнення абеток кирилиці і глаголиці; про першу друковану книгу «Апостол»; про творців слов’янської абетки Кирила та Мефодія, про те, що зачинателем сучасної української літературної мови вважається Іван Котляревський, а основоположником – Тарас Шевченко можна дізнатися з екскурсу у давнину «Загадки писемного знаку»: https://cutt.ly/pBYRErc

 

 

 

   06.10.2022 р.Віртуальна книжкова виставка із циклу «Сузір’я майстрів пера» «Вона торкається струн душі кожного…», приурочена 65-річчю від дня народження Люко Дашвар, ознайомила з творчістю української письменниці, сценарістки та журналістки. Її творчість – унікальне явище сучасної української літератури, це бездоганно вимальовані сцени й образи, цікавий сюжет, самобутній стиль розповіді, щедро розбавлений суржиком, жаргонізмами й місцевим діалектом. Переглянути виставку можна за посиланням: https://cutt.ly/pBcWsV2

 

 

 

 

 

      07.10.2022 р. – Однією з найбільш шанованих суспільних цінностей сучасності є конституція. Україна може похвалитися багатовіковою історією конституційного процесу. Прослідити цей шлях допоміг іст-фактор «Конституція України: від гетьмана до президента»: https://cutt.ly/TKJIC4d

 

 

      08.10.2022 р. – Упродовж століть українська мова, так само як і її носій – український народ, зазнавала суттєвих утисків і заборон з боку різних держав, зважаючи на те, під чиєю владою опинялася Україна. Нині українська мова має державний статус, але зазіхання на неї з боку кремлівських можновладців та місцевих українофобів і русифікаторів не припиняються. Отже, варто докладати зусиль, аби українська мова не тільки зберігалася, а й розвивалася.

     У рамках мовної ігротеки «Мово моя – це безсмертя і сила» здобувачі освіти прийняли участь у онлайн-вікторині «Знавці фразеологізмів», створеній за допомогою сервісу LearningApps, у якій надано 20 фразеологізмів, які необхідно було співставити, знайшовши пару-синонім: https://cutt.ly/xBYTLyR

 

 

       Міносвіти рекомендував обласним адміністраціям перевести всі заклади освіти на дистанційне навчання з 11 до 14 жовтня. Тож, заплановані заходи з 10 по 12 жовтня перенеслися в онлай режим.

     Отож, запрошуємо ознайомитися з літературним досьє «Леся Українка. Між поезією і драмою. Ключові факти із життя письменниці», де ми зібрали ключові факти із життя видатної поетеси, драматурга і перекладача, які допоможуть побачити Лесю Українку не як класика, а як звичайну людину: https://youtu.be/v87XJZQsMSk

 

    Також пропонуємо самостійно перевірити свої знання з української літератури, прийнявши участь у бібліотечному уроці-вікторині «Класики української літератури»: https://cutt.ly/4BYT0m7

 

 

    Година спілкування «Я і Україна» з бібліотекарями ЗП(ПТ)О м. Кременчука переноситься на більш сприятливий час.

      З непохитною вірою у перемогу України тримаємося і продовжуємо працювати на своєму інформаційному фронті.

ярлик.jpg
код писемні.jpg
ярлик дашвар.jpg
код дашвар.jpg
Конституція.jpg
код конституція.jpg
знавці.jpg
Леся Українка.jpg
код українка.jpg
1.jpg
код класики.jpg
«У нас єдина мета – Україна свята, нездоланна ніким і ніколи!».png
вулиці.jpg
код вулиці.jpg

«Образ бібліотекаря у літературі
та кіномистецтві»

мультемедійна галерея

до Всеукраїнського дня бібліотек

 

   Всеукраїнський день бібліотек відзначається в Україні щорічно 30 вересня вже понад двадцять років і є професійним святом працівників близько 40 тисяч діючих бібліотек.

    Сучасна бібліотека поєднує в собі освіту та інформування, надаючи доступ до свого фонду, та, крім цього, відкриває електронні ресурси для користувачів. Її функції стають значно ширшими, адже там проводять виставки, конференції, брифінги та творчі вечори.

    Цьогоріч День бібліотек ми відзначаємо в умовах воєнного стану. Уся країна об’єдналася для боротьби з рашизмом, а бібліотеки для своїх спільнот, громад та новоприбулих стали і точкою опори, і місцем сили, і простором для спільнодії.

     Більшість бібліотек сьогодні не лише обслуговують користувачів, проводять культурно-просвітницькі захо-ди, забезпечують мешканців громади і переселенців достовірною інформацією, а й перетворилися на волонтерські центри допомоги Збройним Силам України і внутрішньо переміщеним особам.

     Сучасні бібліотеки та бібліотекарі потребують активного маркетингу себе і своєї ролі в суспільстві: ми знає-мо, як оцінюють нас і нашу професію зі сторони та як від цього залежить статус бібліотеки. Суспільну думку формують ЗМІ, кінематограф та художня література, в яких фігурує бібліотекар чи бібліотека. Отже, мультемедійна галерея «Образ бібліотекаря у літературі та кіномистецтві», переглянути яку можна за посиланням: https://cutt.ly/MRcCokwрозкриє позиціонування бібліотекаря і бібліотеки у літературі та кіномистецтві та дасть можливість «познайомитись» з нашими книжковими колегами – героями творів художньої літератури та кіно.






 

 

 

 

    Сподіваємося, що День бібліотек – свято не лише для бібліотечних працівників, але й для усіх наших читачів. Зі святом вас, дорогі друзі!

образ.jpg
код бібліотекар.jpg

«Голоси, що полонили увесь світ»

музичний альбом

до 150-річчя від дня народження Соломії Крушельницької,

української оперної співачки, педагогині

та до 90-річчя від дня народження Анатолія Солов'яненка,

українського співака та громадського діяча, народного артиста України

 

    Україна – унікальний край. А українці – талановита і працьовита нація, відомі представники якої, прославили нашу країну та її народ. Саме вони творили історію і зрештою змінили світ. Саме завдяки їхнім винаходам, досягненням та перемогам людство дізнавалося про Україну. Вони - наша гордість і приклад для наслідування!

      Своїми дивовижними голосами полонили світову публіку уродженка Галиції Соломія Крушельницька та представник шахтарського краю Анатолій Солов’яненко.

       Кожен в Україні знає ці імена, що асоціюються з високою виконавською культурою, образами улюблених опер, з романсами і народними піснями, з прекрасними голосами, які звучали на всіх континентах, у країнах Заходу і Сходу, Америки і в Австралії, на оперних і концертних сценах.

        До Вашої уваги музичний альбом «Голоси, що полонили увесь світ», де лунають прекрасні голоси Великих Артистів. Також можна детальніше ознайомитися з їх життєвим і творчий шляхом, сповненим оптимізму, віри у світле майбутнє українського народу.

         Переглянути музичний албом можна за посиланням: https://cutt.ly/vCUIWQi

3333.jpg
код голоси.jpg

«Конституція України:
від гетьмана до президента»

іст-фактор

   Конституція є основним законом країни, який гарантує кожному громадянину права і свободи, а також визначає політичний устрій держави.

   День Конституції України – одне з головних державних свят нашої країни, яке відзначається 28 червня. Річницю з дня прийняття Основного закону країни в Україні відзначають щорічно, починаючи з 1996 року. Саме у цей день у Верховній Раді була прийнята Конституція незалежної України.

    Україна може похвалитися багатовіковою історією конституційного процесу. Прослідити цей шлях допоможе іст-фактор «Конституція України: від гетьмана до президента», переглянути який можна за посиланням: https://cutt.ly/TKJIC4d

    Власне, конституційний процес не завершився прийняттям Конституції 28 червня 1996 року. Він триває увесь час, допоки існує держава і розвивається суспільство.

«Долаючи кордони»

віртуальний тест

до Дня Європи в Україні

   У нашому житті кордони виконують не лише політично-адміністративну функцію. Ідейні, культурні, релігійні, суспільні та мовні відмінності можуть творити кордони. Люди творять кордони, і люди можуть їх подолати.

     Наближається день Європи, це свято обраного Україною шляху. Цей день в Україні щорічно відзначають у третю суботу травня. Раз за разом ми доводили, що саме на європейські стандарти хочемо орієнтувати і нашу політику, і наш світогляд. Щоб відійти якнайдалі від культурного впливу нашого східного сусіда і зайняти своє законне місце у світі західних цивілізацій.

    Пропонуємо перевірити знання з європейської літератури за допомогою віртуального тесту «Чи добре ви знаєте літературу Європи?» https://cutt.ly/qGNrs3W , який створили наші колеги бібліотекарі Роменської центральної міської бібліотеки для дорослих.

     Адже саме культурний простір Європи створив ті самі західні цінності, які й нині є для всіх нас взірцем, на який варто орієнтуватися. Література створила той самий культурний код, що став фундаментом для всього цивілізованого світу. А отже, розбиратися в літературному світі Європи – це означає бачити витоки сучасних цивілізацій, їхні основні принципи та цілі.

«Українські письменники про Другу світову війну»

ЛітАкцент

до Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

та Дня пам’яті та примирення

 

    8 травня в Україні та світі День пам'яті та примирення. У цей день вшановуємо полеглих у Другій світовій війні.

  Важким випробуванням для українського народу стала Друга світова війна. Особливості культурних процесів воєнних років повністю диктувалися екстремальними умовами часу. На службу фронту була поставлена і література, яка була знекровлена. Буквально напередодні було знищено цілу когорту українських письменників і фактично через це сьогодні залишилося дуже мало текстів, написаних у роки війни, які б ми читали без якихось обмовок.

   Вірші, статті українських літераторів з’явилися в газетах уже в перші дні війни. Шістдесят п’ять поетів, прозаїків, драматургів пішли до військоматів, одягли шинелі, взяли зброю і поїхали на фронт. Кожний з письменників мав можливість довести, як глибоко й гаряче любить він свій народ, свою рідну землю.

  Ми пропонуємо художні та документальні твори української літератури, які варто прочитати для осмислення однієї з найтрагічніших сторінок в історії людства загалом та України зокрема, переглянувши ЛітАкцент «Українські письменники про Другу світову війну» за посиланням: https://cutt.ly/iGB50BW

«Великдень у різних країнах світу:
традиції святкування»

віртуальна мандрівка 

    Великий День воскресіння Господнього – це таїнство, яке щороку запалює іскорку щастя в наших серцях. Традиції цього святкування формувалися століттями, і в кожній країні збереглися свої унікальні звичаї.

   Слід зазначити, що в Європі проживають люди різних віросповідань. І оскільки святкування Пасхи невід'ємно пов'язане з релігійними канонами, то тут є певні відмінності.

     У віртуальній мандрівці «Великдень у різних країнах світу: традиції святкування» ми розповімо про те, як святкують Великдень різні народи і які дива відбуваються під час цього Святого Таїнства у різних куточках світу. Тож запрошуємо у мандри за посиланням:  https://cutt.ly/GF2G9rE
 

«Універсальний геній»

(до 570-річчя від дня народження Леонардо да Вінчі (1452-1519),

італійського художника, вченого, винахідника, письменника, музиканта)

 

     Геній або безумець?

     Гість з майбутнього або пророк?

     Єретик або істинний вірянин?

    Як писав Зигмунд Фрейд: «Він був схожий на людину, яка занадто рано прокинулась у темряві, тоді як інші все ще спали».

   Леонардо да Вінчі – видатний італійський художник, вчений, інженер і анатом, один із найвидатніших представників мистецтва і науки епохи Відродження.

     Окрім відомих усьому світу полотен і скульптур, Леонардо залишив після себе рукописи з багатьох областей знання. Деякі шедеври Леонардо, наприклад «Джоконду», знають усі. А про маловідомі факти його життя і творчості пропонуємо дізнатися, переглянувши арт-бук «Універсальний геній» за посиланням: https://cutt.ly/iF2FjaT

    За образом генія ми так і не змогли відшукати щасливу людину. Він усе своє життя провів у пошуках і самовдосконаленні, але в результаті стільки крапок залишив недоставленими… Купа ненаписаних трактатів, які планувалися, безліч невтілених технічних ідей, якими він горів, недописані картини… Навряд чи це робило його щасливим.

   Волтер Айзексон пише, що до життя да Вінчі треба підходити так, як він сам підходив до світу: з допитливістю і вдячністю за нескінченні дива. Додати нічого. Ідеальні слова, щоб поставити крапку у цьому заході і три крапки – в нашому пізнанні цієї видатної людини.

«Розірви коло байдужості»

інфомікс у рамках акції

«16 днів проти гендерно зумовленого насильства»

 

    Упродовж тисячоліть одна людина кривдить іншу, чинить насильство щодо неї. Прикро, що ми звикли сприймати насильство, як щось неминуче, адже прояви насильства порушують права людини, принципи її вільного та справедливого існування. І коли насильство чиниться поруч із нами ми можемо й повинні це зупинити. Саме тому щорічно міжнародна спільнота підтирмує акцію «16 днів проти насильства», яка проходить з 25 листопада до 10 грудня.

   Дати початку та завершення акції вибрані не випадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.

       Шістнадцятиденний період акції охоплює важливі дати, а які саме, здобувачі освіти групи Ш1-21 дізналися у ході інфоміксу «Розірви коло байдужості», проведеного бібліотекарями училища 1 грудня 2021 року у читальній залі.

       Переглянути інфомікс можна за посиланням: https://cutt.ly/QYtSj5Z

 

Також організовані бібліотечна викладка «З полону ілюзій», книжкова виставка «Права людини і громадянина в Україні та світі» та інформаційна виставка «STOP насильству!», які інформують своїх читачів з даної проблеми.

«Загадки писемного знаку»

екскурс у давнину

до Дня української писемності та мови


   День української писемності та мови традиційно відзначають 9 листопада вже понад два десятки роки поспіль.

  За православним календарем – це день вшанування пам’яті преподобного Нестора Літописця – основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі.

     Цікаво, що українська мова належить до слов’янської групи індоєвропейської мовної сім’ї. Число мовців – понад 45 мільйонів, більшість яких живе в Україні. Поширена також у Білорусі, Молдові, Польщі, Росії, Румунії, Словаччині, США та інших країнах, де мешкають українці.

     Чи замислювались ви, скільки таємниць і загадок існує поруч із нами? Тож відкриємо одну з таких та-ємниць, а саме  – таємницю писемного знаку. Запрошуємо переглянути відеопрезентацію екскурс у давнину «Загадки писемного знаку» за посиланням: https://cutt.ly/FTriqJZ

        Ви дізнаєтеся про Нестора Літописеця – «батька української історії та словесності»; про історію слов’ян-
ської писемності, зокрема, про винекнення абеток кирилиці і глаголиці; про першу друковану книгу «Апостол». Ознайомитеся із просвітителями, творцями слов’янської абетки Кирилом та Мефодієм. Дізнаєтеся про те, що зачинателем сучасної української літературної мови вважається Іван Котляревський, а основоположником – Тарас Шевченко.

      Заснування Дня української мови – це лише проголошення благородної мети, а справжня настанова нам, українцям, шанувати рідне слово, любити рідну мову і вивчати її  протягом усього життя!

«Роль українців у Другій світовій війні: пишемо історію разом»

історичний дайджест

до Дня визволення України від фашистських загарбників

 

      28 жовтня в Україні щорічно відзначається день остаточного вигнання військ нацистської Німеччини та її союзників під час Другої світової війни за межі сучасної території України.

        Свято встановлене відповідно до Указу Президента України від 20 жовтня 2009 року «…з метою всенарод-

ного відзначення визволення України від фашистських загарбників, вшанування героїчного подвигу і жертовності Українського народу у Другій світовій війні…».

    Битва за визволення України тривала 680 діб. Вона входить в ряд найбільш вирішальних операцій у німецько-радянській війні і стала найважливішим етапом на шляху до перемоги над нацизмом. Саме 28 жовтня 1944 року останні окуповані гітлерівцями території України були визволені радянськими військами.

       Визволивши від німецько-фашистських загарбників територію України, 1-й, 2-й, 3-й, 4-й Українські фронти взяли участь у бойових діях у Європі. Сотні тисяч солдатів і офіцерів загинули при визволенні від нацистів територій Польщі, Чехословаччини, Угорщини, Румунії, Болгарії, Югославії, Австрії. Українські війська пройшли в Європі героїчним бойовим шляхом, зробивши величезний внесок в остаточний розгром нацистської Німеччини, крок до великої Перемоги над ворогом.

       Здобувачі освіти групи Е1-21 дізналися про ці події, яку роль відіграли українці у Другій світовій війні, правду про долі жінок у роки війни, відвідавши історичний дайджест «Роль українців у Другій світовій війні: пишемо історію разом».      

       Запрошуємо усіх бажаючих ознайомитася з цією темою, переглянувши відеопрезентацію за посиланням: https://cutt.ly/8RPG7CM

«Віват, бібліотеки»

бібліотечний non-stop

до Всеукраїнського дня бібліотек

 

       Бібліотечна професія не така, якою її зазвичай представляють, вона - не для слабких душею.

   Справді, відсутність престижності, поширене уявлення про бібліотекарів, як про глибоко замкнутих, інтровертних, не від світу цього особистостях, - з цим доводиться миритися і існувати або боротися професійним об'єднанням бібліотекарів не тільки у нашій країні, але і по всьому світу. Специфіка бібліотечної роботи, як в стародавні часи, так і в наші дні, залишається загадкою для більшості.

   Всеукраїнському дню бібліотек присвячено підбірку характерів бібліотекарів із художніх творів та кінемтографа, висвітлених у мультемедійній галереї «Образ бібліотекаря в літературі та кіномистецтві», переглянути яку можна за посиланням: https://cutt.ly/MRcCokw       

      Одні з них дають конкретну характеристику героїв, інші розкривають внутрішній світ бібліотекаря через дію, діалог, в деяких тільки згадки про бібліотекарів. Сучасні бібліотекарі потребують активного маркетингу себе і своєї ролі в суспільстві: ми знаємо, як оцінюють нас і нашу професію зі сторони та як від цього залежить статус бібліотеки. Суспільну думку формують ЗМІ, кінематограф та художня література, в яких фігурує бібліотекар чи бібліотека. Отже, даний перегляд розкриє позиціонування бібліотекаря і бібліотеки у літературі та кіномистецтві та дасть можливість «познайомитись» з нашими книжковими колегами – героями творів художньої літератури та кіно. 

       Також запрошуємо на віртуальну екскурсію «10 найсучасніших бібліотек світу».

       Тотальна діджиталізація модернізувала процес читання, зробивши його мобільнішим та швидшим. E-books обіцяли стати новою формою книги. Враховуючи ступень проникнення смартфонів та планшетів у наше повсякденне життя, це здавалося цілком ймовірним. Але паперові книжки, не зважаючи на песимістичні прогнози, не перетворилися на артефакти минулого. Разом з ними залишилися і їхні храмибібліотеки.

       У перекладі з грецької, «бібліо» - це «книга», «тека» - «сховище». «Бібліотека» - це сховище книг.

       Перші бібліотеки з’явилися приблизно у 2600 роках до н.е. і були не більше, ніж архівами для зберігання

інформації.

       Сучасні «книжкові» споруди для громадського користування вирізняються оригінальним і часто незвичай-

ним дизайном, складністю і різноманітністю форм.

     У цьому матеріалі до всеукраїнського Дня бібліотек мі зібрали найвидатніші бібліотеки, побачити які – must-have для кожного бібліофіла.

https://cutt.ly/uEfX4SO

https://cutt.ly/yEfX6US

 

      В Україні нараховується понад 40 000 бібліотек. Маленькі й з величезними зібраннями томів, розміщені у сільських школах чи багатоповерхових будівлях, із солідним віком і такі, що відкрилися нещодавно, – всі вони цінні, бо навіть одним своїм існуванням, лишень синіми табличками на вході постійно нагадують, що ще залишилися місця, де книга є доступною як ніколи. Але не будемо відходити від концепції рейтингу. Далі – найстаріші, найбільші та ще кілька «най»…

https://cutt.ly/OEfCw6d

 

     Звісно, це далеко не повний список незвичайних бібліотек світу. Ми познайомили Тебе лише з деякими. Маємо надію, нам вдалося зацікавити Тебе і довести, що читання завжди буде в моді ;)

"… Бібліотеки не повинні бути тільки сховищами книг, не повинні служити і для забави, для легкого читання, — вони повинні бути центрами дослідження, які є обов’язковими для будь-якої розумної істоти"                                                                                Н.Ф.Федоров

bottom of page